Volkswagen Arıza Lambaları Ve Anlamları

Gösterge panelleri otomobillerin dilleridir. Bu paneller sayesinde seyir hızımızı, motorumuzun dakikada kaç devir çalıştığını, motor sıcaklığımızı ve motor soğutma suyu sıcaklığımızı görebiliriz. Bunlara ek olarak, üreticiler aracın arızalanması durumunda kullanıcılara bilgi verebilmesi için bazı semboller geliştirmişlerdir. Bu sembollerin hepsini aracınızı çalıştırmak üzere hazırlarken görebilirsiniz. İlk çalıştırma anında tamamen sönmesi gereken bu ikaz ışıkları çeşitli anlamlara sahiptir. Volkswagen araba modelleri için bu ikaz ışıklarının anlamlarını açıklayalım.

1) Start-Stop İkazı

Ortasında A harfi ve etrafında soldan sağa ok bulunan bu sarı ikaz lambası, start stop sistemi barındıran araçlarda bulunur. Bu lamba start stop sisteminin devrede olup, aracın motor kapattığı zamanlarda yanmaktadır. Sürücüye verdiği mesaj ise, ayağın frenden çekilmesi ile birlikte motorun çalışacağıdır.

2) Motor Yağı Basıncı Uyarısı

Metal parçalardan üretilen motorlar için yağ vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Gösterge panelinizde kırmızı yağdanlık işareti görmeniz yağlama sistemindeki basıncın düştüğünü gösterir. Acilen servise gitmeyi gerektirir. Motorun yağ eksiltmesinden kaynaklı olabileceği gibi yağlama sistemindeki ciddi arızalardan da kaynaklanabilir.

3) Elektrikli Direksiyon İkazı

Kırmızı direksiyon işareti olarak panele yansıyan bu arıza lambası elektrik destekli direksiyonun çalışmadığını gösterir. Servise başvurmak gerekir.

4) Adaptif Hız Sabitleme Fren İkazı

Adaptif hız sabitleyiciler öndeki aracın hızına göre aracınızın hızını ayarlayarak seyahat etmenizi sağlayan bir konfor ögesidir. Öndeki araç fren yaptığında sizin aracınız da otomatik olarak fren yapar. Frenleme sırasında içinde ibre bulunan kırmızı ikaz lambasının yanması normaldir. Bu lambanın sistem kullanılmıyorken yanıp sönmesi adaptif sabitleme sisteminde arıza olduğu anlamına gelir.

5) Alternatör Uyarısı

Kırmızı akü işareti olarak görünür. Aracınızın aküsünü şarj eden alternatörlerde bulunan bir soruna işarettir. Aracı kullanmaya devam ederseniz akünüz bitebilir.

6) Hararet İkazı

Kırmızı termometre işareti olarak kadrana yansıyan bu uyarı, motor suyunun normalden fazla ısındığını gösterir. Radyatörde, soğutma sistemi borularında ya da devir daim pompasında bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu işarete rağmen araç kullanılırsa ciddi motor hasarları oluşur.

7) Dizel Partikül Filtresi İkazı

Sarı egzoz işareti olarak kendini gösteren bu ikaz dizel araçların en pahalı yedek parçalarından birisi olan DPF’de bir sorun olduğuna işarettir. Araç yüksek viteste 2000-2500 devir aralığında kullanılarak ikazın sönmesi beklenir. İkaz sönmüyorsa yetkili servise başvurmak gerekir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat