Arabada volant dişlisi nedir? Volant arızası nasıl anlaşılır?

Arabada volant dişlisi nedir? Volant arızası nasıl anlaşılır?

Volant dişlisi nedir? Volan dişlisi arızası nasıl anlaşılır? soruları başta olmak üzere arabaların marş sistemindeki en önemli parça olarak görülen volant dişlisi ile ilgili tüm detayları bir araya getirdik. Yazımızın sonunda paylaştığımız videoyu izleyerek detaylarıyla volant dişlisi hakkında tüm bilgileri öğrenmiş olacaksınız. Mutlaka izleyin. Öncelikle özellikle yeni sürücü ve sürücü adayları için volan nedir, ne işe yarar? kısaca değinelim.

Volant dişlisi nedir?

Volan ya da volant dişlisi krank miline bağlı kasnaktır ve bu milden aldığı hareketi debriyaj vasıtasıyla şanzımana iletmekle görevlidir. Krank mili bilindiği üzere pistonları hareket etmesini sağlayan parçadır. Krank mili volan dişlisinden aldığı hareket öncesinde ise marşa basıldığında marş motoru dişlisi volan dişlisi ile üretilen torku buraya aktarmaktadır. Sonrasında ise motorun ateşleme ve yakıt sistemi devreye girmesi sağlanmış olur.

volant dişlisi nedir
volant dişlisi nedir

Volan dişlisinin debriyaj balatasına doğru olan tarafı, manuel şanzımanlı araçlarda debriyaj pedalına basıldığında ayrılırken, pedal bırakıldığında ise şanzıman balatasına yapışmaktadır. Bağlantılı bu hareketin şanzımana ve sonrasında tekerleklere aktarılmasını sağlanmış olur. Otomatik şanzımanlı araçlarda debriyaj balatası yoktur ve hareketin aktarılmasını tork konvertörü gerçekleştirmektedir.

Volant Dişlisi neden bozulur?

Volan dişlisinin ne kadar kritik bir görevi olduğunu anlattık. Volan dişlisinin bozulması, marş motoru dişlisi ile olan bağlantının zamanla aşınması ve hareket aktarmasının zayıflaması sonucunda meydana gelmektedir. Ayrıca zamanla dişlilerin eskimesi de kırılma nedenlerindendir. Volan dişlisinin en sık rastlanan bozulma sebeplerini sıralayacak olursak;

 • Araç çalışırken marşa basmak
 • Aracın vurdurarak çalıştırmak
 • Marş dinamosunun bozulması
 • Eskimeden kaynaklanan durumlar

Volant dişlisi arıza belirtileri nelerdir?

Volant dişlisi arızası belirtilerine baktığımızda şunları sayabiliriz: Bozuk volant nasıl anlaşılır?

 • Eğer volan dişlileri aşınmışsa, araç birkaç marşta çalışmakta ya da marş basmasına rağmen çalışmaz.
 • Volan muhafazasından sesler gelmesi
 • Yanık bir koku gelmesi.
 • Kontak kapatıldığında motor bölmesinden gıcırtı gelmesiyle birlikte motorun sallanarak durması.
 • Volant arızası titreme: Debriyaj pedalında aşırı şekilde titreme olması. Arabanın tabanında oluşan bu titreme yayların ve diğer iç bileşenlerin arızalanmasına işarettir.
 • Debriyaj pedalındaki yumuşaklık ve pedalın bırakılmasıyla oluşması gereken tepkinin yavaşlaması.
Arabada volant Nedir? Volant arızası nasıl anlaşılır?
volant dişlisi nedir

Volant tamir olur mu?

Volant arızası belirtileri sonunca tamiri maalesef mümkün değildir. Ses veya titremeler başladığında bir süre daha kullanılsa da değiştirilmesi gerekir.

Volant dişlisi değiştirilmesi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi şanzıman ve motorun birleştiği yerdeki volan dişlisinin arızalanması değiştirilmesi şarttır. Volant dişlisi değiştirilmesi için öncelikle şanzıman yerinden sökülür. Şanzımanın üzerindeki volan dişlisi, bağlantı noktalarından araçlar yardımıyla sökülür ve yenisiyle değiştirilir. Volant dişlisi değiştirilmesi uzun zamanda gerçekleşmektedir ve masrafı da biraz fazladır. Çok ince ayarlarla yapılan volan dişlisinin arızalanması sonundaki değişim işleminin sadece yetkili servislerde gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Volant dişlisi tamiri fiyatları

 • Düz volant taşlama 80 TL.
 • Oynar volant taşlama 120 TL.
 • Oynar volant tamiri 700-900 TL.

Ortalama fiyatlardır ekonomik şartlara, işlemlin yapılacağı ile göre farklılık gösterebilir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat