Unutulmuş Renault Le Car 50. yıl dönümünü kutlanıyor

Unutulmuş Renault Le Car 50. yıl dönümünü kutlanıyor

Hiçbir Alman mühendis yapısal bir tavan döşemesi yapmayı düşünmez. olmaz. Arabanın çatısını güçlendiriyorsunuz ve gürültüyü azaltmak için bir tavan döşemesi ekliyorsunuz: mantıklı ve güvenli. Öte yandan 1986 Renault Le Car'daki elmas damgalı tavan döşemesini çıkarın ve tavan bir krep kadar dayanıksız olacak. Bu mantıklı değil. Bu dahice. Sahibi Bruce Larson, "Görünürlük harika" diyor. "Bu iyi çünkü güvenlik için sahip olduğun tek şey bu."

Küçük Fransız hatchback, öfkeyle savrularak geniş bir köşeye teriyeri andıran bir kararlılıkla saldırıyor ve yumuşak, burulma çubuğuna sahip süspansiyonu üzerinde yalpalıyor. Larson zaten arabaya karşı çok nazik davrandığım için beni azarladı – “Daha fazla Fransız sür” – ve Renault gerçekten de suistimalin üstesinden geliyor gibi görünüyor. Ve güvenlikten bahsetmişken, bu René Arnoux izleniminden kimsenin tehlikede olduğu söylenemez. 1.3L dört silindirli motorun maksimum gücü 60 hp'den azdır ve sadece dört ileri vites vardır.

Larson's Le Car gerçekten de türünün son örneği bir makine. Yola çıktığında Renault zaten Kanada pazarından çıkmıştı. Araba uzun zamandır bir AMC showroomunda dolaşıyordu ve kayıtlı olan son bir avuç Renault arasındaydı. Cesur R5'in ellinci yıl dönümünü kutlamasına yardımcı olacak mükemmel bir zaman kapsülü.

Fransızca konuşulan Quebec'te bile, çoğu ortalama insan belki de Renault'nun en güzel anılarına sahip değil. Şirketin arabaları bir süre popülerdi, hatta küçük, hafif bir spor araba olan yerli Manic GT'ye ilham kaynağı oldu. Ancak Renault Alliance sedan'ın beğenileri geldiğinde, Fransız mekanik tuhaflığı, Japon yapımı amansız güvenilirlik karşısında cazibesini biraz kaybetmişti. Renault Alliance, biraz Fransız versiyonundan bir şeye benziyor.Yıldız Savaşlarıve Darth Mekanik Arıza tehdidini yenemediğini söyleyebilirsiniz.

Le Car söz konusu olduğunda, kötü adam İmparator Rust idi. Bu küçük arabalar ince yapılıydı ve çürümeye başlayınca hepsi bu kadardı. Renault 5, tüm zamanların en çok satan otomobillerinden biridir ve Kanada'nın yollarında binlerce ev bulmuştur. Onları bir daha asla göremezsiniz çünkü çoğunlukla parçalanırlar.

Bu durum çok büyük bir utanç çünkü Renault 5 kesinlikle mükemmeldi. 1972'de piyasaya çıktığında, Avrupa'nın en eski hatchback'lerinden biri olarak Golf'ü geride bıraktı. Çalıştırması ucuz, yakıtı tasarruflu ve tamamen pratikti.

Bu çok küçük bir araba, birinci nesil Miata'dan bir ayak daha kısa. Boyu da kısa ve bu versiyondaki 13 inçlik jantlar aslında yükseltme paketi. Her park yeri bir ahıra girmek gibi hissettiriyor, bu yüzden Renault 5'in neden Paris trafiği olan toplu cinayet çılgınlığında hızla sahip olunan araba olduğunu anlayabilirsiniz.

Sadeliği içinde dahiyanedir. Kapı kolu yerine metale bir düğme ve bir flanş alırsınız. Hatchback'i açmak için bir gazlı payanda yerine, kırılacak hiçbir şeyi olmayan zarif bir metal kol var. Yerden tasarruf etmek için lastik motorun yanına sığabilir (bu örnekte biraz daha büyük olan tekerlek bagaja girmelidir). Kabinin her yerinde küçük cepler var, bu da küçük bir ayak izine sahip bir arabada depolamadan en iyi şekilde yararlanıyor.

Zamanında, aynı zamanda çok şık bir arabaydı. Şimdi araca baktığımızda, tasarımda çok 1980'ler, ancak 1970'lerin başında ortaya çıktığını unutmayın - geleceğin bir vizyonuydu. R5 pratik ve pragmatikti, ancak aynı zamanda şık ve sınıf açısından bağımsızdı. Orijinal Mini'ye bir Fransız bakışı düşünün. Zahmetsizce serindi.

Renault R5 Le Araba

Bu durgun Fransız cazibesinin bir kısmını takas etmeyi umarak Renault, Renault 5'i 1976'da Kanada'ya getirdi. Fransızlığı güçlendirmek için ona basitçe “Le Car” dediler ve bugün beni “Le Car” gibi işkence görmüş cümle yapılarını kullanmak zorunda bıraktılar. ” Le Car, ABD'de çok popüler değildi, ancak Kanada'da oldukça iyi satıldı. Paris doğumlu vaftiz annemin kırmızı bir tane vardı.

Avrupa'da, R5 o kadar popüler oldu ki, tek markalı bir yarış serisi bile vardı. Belki de durgun ABD satışlarını canlandırmak için Renault, SCCA'nın C Sınıfı Showroom Stock'unda Atlantik'in bu yakasındaki Le Car yarışını da aldı. Şaşırtıcı bir şekilde, küçük Fransız hatchback herkesi kırbaçladı. SCCA performans yükseltmeleri daha sonra yerel Renault ve AMC bayilerinden bir paket olarak sunuldu.

Herkesi heyecanlandıran ve rahatsız eden versiyon burada asla sunulmadı: Renault 5 Turbo. Fransız mühendisliğinin her zamankinden daha çılgın bir uyum içinde, Renault arkada turboşarjlı bir motor doldurdu ve devasa geniş arka çamurluk fişekleri taktı. Femme fatale Fatima Blush bunlardan birini James Bond'u şehrin dar, kıvrımlı sokaklarında kovalamak için kullandı.Bir daha asla "Asla" deme.

Ancak 50. yıldönümünde, R5'in gerçek kahramanlığı, çılgın, geniş kapsamlı bir homologasyon özelinde bulunmaz. Temyiz, Larson'ın iyi korunmuş makinesinin günlük sürücü erişilebilirliğindedir. Ayaktan yere, her şeyi kullanan, köşelerden yuvarlanan bir otomobil. Herhangi bir modern süper otomobilin kapasitesinin yüzde 50'sini kullanırken, bu şeyi hız sınırının altında tutmak, risk haciz yasalarından çok daha eğlenceli.

Renault 1980'lerin sonunda Kanada'dan ayrıldı ve biz çoğunlukla ayrılıktan sonra ilerledik. Ancak Renault, Nissan ve Mitsubishi bugünlerde müttefikler ve bu, Nissan olarak yeniden adlandırılan küçük bir Renault hatchback'in söz konusu olmadığı anlamına geliyor.

Zoe EV'nin yürüyen aksamına sahip tamamen elektrikli bir hatchback olan Renault 5 Prototype gibi bir şey. Bu, yaklaşık 300 km ila 400 km menzile sahip 41 kW veya 52 kW pil takımı anlamına gelir. Birçok Avrupalı ​​eleştirmen, Zoe'yi sürmesi eğlenceli faktörü nedeniyle övdü.

Renault, orijinal R5'in akıllı numaralarından ilham alarak ağırlığı koruyabilirse, bu sihrin bir kısmı yeniden doğabilir. Nissan, Leaf'in showroomlarında biraz Fransız esintisine sahip bir ahır arkadaşı kullanabileceğine karar verirse, bir kez daha nefis, ilginç Avrupa hatchback'leri ve garip cümle yapısı zamanına geri dönebiliriz. Bir kez daha, “Le Car tek kelimeyle harika” diyebiliriz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat