Triger Kayışı Nedir ? Triger kayışı ne zaman değişir ?

Triger Kayışı Nedir ? Triger kayışı ne zaman değişir ?

 

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir ?

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir ? sorusunu cevaplamadan önce kısaca Triger kayışı nedir sorusunu yeni sürücü adayları için tekrar hatırlatmakta fayda var.

Kendisi hiçbir özellik taşımıyor gibi görünse de Renault Clio triger kayışı ( zamanlama kayışı) içten yanmalı motorların zamanlamasını kontrol eden kauçuk bir kemerdir. Ayrıca çok önemli bir işleve daha sahiptir: Krank mili yani pistonları ve eksantrik mili yani valfleri kontrol etmek.

Valflerin, motora hava girmesini sağlamak için yakıtın yanması ve enerjinin üretilmesi için tam olarak doğru zamanda açılıp kapanması gerekir. Yanlış zamanlama, sınırlı hava girişi ve yakıtı yakma olasılığı anlamına gelmektedir. Triger kayışı olmadan pistonlar ve valfler senkronize olamaz ve çarpışırlar. Böylece motordaki valflerin kırılmasına ya da bükülmesine neden olur. Bu durum da maliyet demektir.

Renault Clio Triger kayışı kaç km'de değişmelidir ?
Renault Clio Triger kayışı kaç km’de değişmelidir ?

Triger Kayışı Ne İşe Yarar ?

Triger kayışı nedir sorusunu cevaplandıralım. Triger kayışı, motordaki eksantrik millerini kontrol ettiğinden bahsettik. Bununla birlikte ayrıca vanaları  doğru zamanda açıp kapatmaktadır. Triger kayışının eksantrik milini krank mili ile zamanında çeviren dişler bulunur. Bazı araba ve kamyonlarda daha dayanıklı olan triger zincirleri kullanılır. Ancak kauçuk bileşiklerden yapılmış triger kayışları daha sessiz ve daha verimlidir. Ayrıca çalışmak için yağa da ihtiyaç duymazlar.

Triger kayışı arıza verirse o, motorlarda büyük zarar oluşmaması için valfler pistonlar tarafından vurulmaması için açık tutulmalıdır. Dolayısıyla bu durumu önlemek için kontrol edilmez zorunludur.
Triger kayışını değiştirirken, yeni bir su pompası da alınabilir.. Su pompasını değiştirmek için arıza vermesini beklemek daha sonra kurulum için daha fazla ödeme anlamına gelir.

Triger kayışının ham maddesi kauçuktur ve zamanla bozulması veya kırılması doğaldır. Bu olduğunda da araç  durur ve çekilmesi gerekir. Çünkü motor yeniden zamanlanana ve kayış değiştirilene kadar çalışmaz.

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir ?

Triger kayışı koparsa ne olur ? Maalesef Triger kayışının aşınmakta olduğunu gösteren bir uyarı işareti yoktur. Aracın çalışma esnasında bir anda arıza vermesi söz konusu olabilir. Bunun için servis talimatlarına uymak ve kemerinin zamanında değiştirilmesi  zorunluluktur. Bunu yapmak, hem aracınızın garantisini hem de cüzdanınızı koruyacaktır.

Triger kayışı neden kopar ? : Triger kayışı aşındığında her an kopma ihtimali vardır. Bu da motorun bozulmasına neden olur. Renault’nuz beş yaşından büyük ve/ veya  60.000 ile 160.000 km arasında yol yaptıysa, kayışınızın değiştirilmesi gerekiyor demektir. Zamanlama kemeri değiştirme, birçok sürücünün üstesinden gelmek zorunda olduğu yüksek fiyatlı bakım öğelerinden biridir.

Triger kayışı değişimi için aracınızdaki triger kayışı 4 yıllık süreyi doldurmuş ve halen belirlenen km’ye gelmemişse bile değiştirilmesi gerekir. Malzemenin yapısına bağlı olarak çeşitli hava koşullarından etkilenen kayışlar 4 yıllık süre zarfından çeşitli fiziki deformasyonlara uğrayabilmektedir. Yani kısaca triger kayışı ömrü bu kadar diyebiliriz.

Triger kayışı değişimi fiyatı

Doğal olarak da fiyatları değişken. 70 TL ile 400 TL arasında bir fiyat ortalamasına sahip olan triger kayışının değişimi için yetkili teknik servis ücreti de ödemeniz gerekeceğini unutmamanızı hatırlatırız.

TAVSİYE EDİLEN YAZILAR:

Aracı vurdurarak çalıştırma zararlı mı?

Dizel motor neden hararet yapar?

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat