Toyota gösterge paneli uyarı lambaları

Toyota gösterge paneli uyarı lambaları

Toyota markalı araçların ikaz ışıkları ve arıza lambalarının anlamları ve neden yandıkları ile ilgili kapsamlı bir rehber ile karşınızdayız. Bu yazımızda Toyota Corolla, Yaris, Toyota Auris gibi bir çok modelin aynı anlama gelen ortak ikaz ışıkları ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. Aynı zamanda elektrikli modeller için kullanılan bazı farklı göstergeler ile ilgili de bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle ikaz lambalarında dikkat etmeniz gereken ilk şey rengidir.

  • Yeşil:Gösterge yeşil yanıyorsa bu ilgili sistemin düzgün çalıştığını veya şu anda kullanımda olduğunu belirtir.
  • Sarı:Gösterge sarı renkte ise ilgili sistemin düzgün çalışmadığı - daha dikkatli olunması ve mümkün olan en kısa sürede kontrol edin anlamına gelir.
  • Kırmızı:İşaret Kırmızı renkte ise ciddi ve potansiyel olarak tehlikeli bir sorun var - güvenli olduğu anda araba kullanmayı bırakın anlamına gelir.

Toyota gösterge paneli sembolleri ve anlamları

Fren Sistemi ikaz ışığı Toyota Fren Sistemi Uyarı Işığı
Motor arıza ışığı Toyota Motor Arıza Işığı
Elektrikli Hidrolik Direksiyon ikaz ışığı Toyota elektrikli hidrolik direksiyon (EPS) sistemi uyarı ışığı
dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı Toyota dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı
yakıt filtresi uyarı ışığı Toyota yakıt filtresi uyarı ışığı
Yüksek motor soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı Toyota yüksek motor soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı
Yağ basıncı uyarı ışığı Toyota yağ basıncı uyarı ışığı
motor yağı değişimi uyarı ışığı Toyota motor yağı değişimi uyarı ışığı
servis hatırlatma uyarı ışığı Toyota servis hatırlatma uyarı ışığı
lastik basıncı uyarı ışığı Toyota lastik basıncı uyarı ışığı
akü şarj uyarı ışığı Toyota akü şarj uyarı ışığı
kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı Toyota kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı
fren geçersiz kılma sistemi uyarı ışığı Toyota fren geçersiz kılma sistemi uyarı ışığı
kayma göstergesi uyarı ışığı Toyota kayma göstergesi uyarı ışığı
TRC kapalı uyarı ışığı Toyota TRC kapalı uyarı ışığı
arka diferansiyel kilidi uyarı ışığı Toyota arka diferansiyel kilidi uyarı ışığı
düşük hızlı dört tekerlekten çekiş uyarı ışığı Toyota düşük hızlı dört tekerlekten çekiş uyarı ışığı
Toyota AdBlue Toyota AdBlue
hava yastığı uyarı ışığı Toyota hava yastığı uyarı ışığı
şeritten ayrılma uyarı ışığı Toyota şeritten ayrılma uyarı ışığı<
çarpışma öncesi güvenlik (PCS) uyarı ışığı Toyota çarpışma öncesi güvenlik (PCS) uyarı ışığı

Yeni model Toyota otomobilleri diğer bir çok markada olduğu gibi, otomobildeki her sistemin nasıl davrandığını izleyen birçok sensörle donatılmıştır. Gösterge tablosundaki ışıklar hangi sistemlerin kullanıldığını gösterir ve ayrıca bu sistemlerden birinin gerektiği gibi çalışmadığını tespit ettiğinde sürücüye bildirir.

Toyota aracınızın gösterge tablsoundaki yanan işaretin ne anlama geldiğinden emin değil misiniz? Uyarı ışığının ne anlama geldiğini, neden yandığını, sorunun ne kadar acil olduğunu ve bunları gördüğünüzde ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için bu kılavuzumuzu okumaya devam edebilirsiniz.

Toyota Fren Sistemi Uyarı Işığı

Fren Sistemi ikaz ışığı

El frenini tamamen bıraktıktan sonra bu kırmızı ışık yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanarsa, fren sistemi arızalı demektir. Ayrıca fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu veya Otomatik Fren sisteminin düzgün çalışmadığını da gösterebilir – bu durumda ABS uyarı ışığı da yanacaktır.

Fren sistemi uyarı ışığım yanarken araba kullanabilir miyim?

Aracın yürümesine bir problem olmayacaktır ancak güvenli bir sürüş olmadığından kendini riske atmamalısın. Frenler, aracınızın en önemli güvenlik özelliklerinden biridir, bu nedenle bu kırmızı uyarı ışığını gördüğünüzde hemen harekete geçmeniz önemlidir.

Sürüş sırasında kırmızı fren uyarı ışığı yanarsa, güvenli olduğu anda kenara çekip durmalısınız. Fren hidroliği seviyenizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bir tamirciden destek almanız gerekecektir.

Toyota Motor Arıza İkaz Işığı

Motor arıza ışığı

Genellikle 'check engine' ışığı olarak bilinen bu uyarı ışığı yandığında, genellikle gaza basarken güç eksikliği veya boğulma gibi motorun düzgün çalışmadığını gösteren işaretler eşlik eder. Bu ışık, kırık bir gaz kapağı gibi küçük sorunlardan çok daha büyük bir mekanik soruna kadar bir dizi hatayı işaret edebilir.

Motor arıza ışığım yanarken ne kadar süre araç kullanabilirim?

Kontrol motoru ışığı yanarsa, aracınıza bir tamirci tarafından baktırmalısınız. Sürüşe devam ederek, motorunuzda daha fazla, potansiyel olarak onarılamaz hasara neden olma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Toyota Elektronik Hidrolik Direksiyon(EPS) uyarısı

Elektrikli Hidrolik Direksiyon ikaz ışığı

Bu uyarı ışığı adından da anlaşılacağı üzere, hidrolik direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir.

Elektrikle çalışan sistemler için bu sorunu çözmek, bilgisayarı yeniden başlatmak kadar basit olabilir. Durmak için güvenli bir yer bulun ve 30 saniye sonra aracı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Işık yanık kalırsa, aracınızı en kısa sürede kontrole götürmelisiniz.

EPS ikaz ışığım yanıyorken araba kullanabilir miyim?

Aracı kullanmanıza engel değildir ancak hidrolik direksiyon sistemi arızalanırsa, aracın direksiyonu çok ağırlaşacak ve manevra yapmasının daha zor olduğunu fark edeceksiniz. Hidrolik direksiyon yardımı olmadan yüksek otoyol hızlarında sürmek tehlikeli olabilir.

Toyota Dizel Partikül Filtresi(DPF) uyarı ışığı

dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı

Emisyonları azaltmak için egzoz gazlarından zararlı kurumları temizleyen dizel partikül filtresi ile ilgili bir sorun olduğunda bu ışık yanar. Bazı modeller filtrenin dolu olduğunu veya kurumla tıkandığını da bildirebilir.

DPF ikaz ışığı açıkken araba kullanabilir miyim?

Gaza her bastığınızda zehirli siyah duman çıkarmanın yanı sıra tıkalı bir filtreyle sürüş arabanızda daha ciddi hasara neden olabilir. DPF'lerin değiştirilmesi pahalı olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmek için bir servise gitmenizi öneririz.

Toyota Yakıt Filtresi Uyarı Işığı

yakıt filtresi uyarı ışığı

Dizel yakıt filtreleri, dizel yakıtta bulunan ve hasara neden olabilecek su kalıntılarını motora girmeden önce ayırır. Bu sarı ışık, dizel yakıt filtresinin dolu olduğunu ve boşaltılması gerektiğini gösterir. Bazı araçlarda filtreyi manuel olarak boşaltmanız gerekirken bazılarında bu otomatik olarak yapılabilir. Toyota modelinizde nasıl çalıştığını görmek için kullanıcı el kitabınıza bakın. Filtre otomatik olarak boşalırsa bu uyarı ışığı sistemin düzgün çalışmadığı anlamına gelebilir, bu durumda en kısa zamanda kontrol ettirmelisiniz.

Yakıt filtresi uyarı ışığı açıkken araba kullanmalı mıyım?

Bu uyarı ışığı yanarken sürüşe devam etmek güvenli olsa da, mümkün olan en kısa sürede yakıt filtresini boşaltmalısınız. Motorumuza su sızmaya başlarsa ciddi hasara neden olabilir.

Toyota Yüksek Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı Uyarı Işığı

Yüksek motor soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı

Bu ışık, soğutma sıvısı seviyeleri azaldığında ve motor aşırı ısındığında yanar. Bunun nedeni sistemdeki bir sızıntı olabilir veya kapak contası arızası gibi daha büyük bir sorun sebebiyle ortaya çıkmış olabilir.

Motor soğutma suyu sıcaklık ışığım açıkken aracımı sürmeye devam edebilir miyim?

Bu ışık kırmızıysa hemen durmalısınız, çünkü yeterli soğutma sıvısı olmadan motorunuz aşırı ısınabilir ve parçalar birbirine kaynaklanarak onarılamaz hasara neden olabilir. Motor kaputunun altındaki soğutma sıvısı deposunun yanındaki göstergeyi kontrol etmeden önce durun ve motor soğuyana kadar bekleyin, gerekirse doldurun.. Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa , altta yatan sorunu çözmek için mutlaka servise başvurmalısınız.

Toyota Yağ Basıncı Uyarı Işığı

Yağ basıncı uyarı ışığı

Yağ uyarı ışığı, yağ sıcaklığı çok yükseldiğinde veya yağ seviyesi veya basıncı çok düşük olduğunda yanar. Yağ motoru etkili bir şekilde yağlamıyorsa, pahalı ve hatta onarılamaz motor hasarlarına yol açabilir, bu nedenle hızlı hareket etmek önemlidir.

Motor yağ basıncı ışığı yanarken aracımı kullanabilir miyim?

Bu ışık yandığında en kısa sürede durup motoru kapatmalısınız. Aracın altında bariz yağ sızıntısı olup olmadığına bakın ve ardından gerekirse yağ ilave ederek yağ seviyelerini kontrol edin.Yağ seviyeleri iyiyse, yağ pompası arızalı olabilir. Bu durumda kurtarma çağrısı yapın, çünkü daha fazla sürmek motora zarar verebilir. Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa , altta yatan sorunu çözmek için bir servise kontrol ettirmelisiniz.

Toyota motor yağı değişimi uyarı ışığı

motor yağı değişimi uyarı ışığı

Bu ışık, motor yağınızı değiştirmenizi hatırlatmak için yanar. Toyota, yağınızı düzenli olarak değiştirmenizi tavsiye eder, bu nedenle göstergenin son sıfırlanmasından bu yana belirli bir kilometre kat ettiğinizde bu ışık otomatik olarak yanar. Yağı değiştirdikten sonra göstergeyi sıfırlamanız gerekecektir. Nasıl olduğunu öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Yağ değiştirme ışığı yanarken sürebilir miyim?

Evet, ancak düzenli servis bakımı yaparsanız motorunuzun ömrünü uzatır.

Toyota servis hatırlatma uyarı ışığ

servis hatırlatma uyarı ışığı

Motor Yağı Değişimi uyarı lambasında olduğu gibi, modern Toyota'lar da son bakımınızdan bu yana kaç kilometre sürdüğünüzü takip edecek ve belirli bir miktara ulaştığınızda otomatik olarak servise gitmenizi hatırlatacaktır.

Aynı şekilde, görmeden önce binlerce kilometre yol kat etmeniz gerekse de, kilometre saatiniz belirli bir sayıya ulaştığında 'T-BELT' uyarı ışığı yanarak triger kayışını (kambelt) değiştirmenizi hatırlatmak için yanacaktır.

Toyota Servis Hatırlatma Uyarısı Nasıl Sıfırlanır

Toyota Lastik Basıncı Uyarı Işığı

lastik basıncı uyarı ışığı

Birçok Toyota otomobilinde artık, basınç düştüğünde size haber veren lastik basıncı izleme sistemleri bulunuyor. Basınç düşüklüğünün sebebi zaman geçtikçe olabildiği gibi, lastiğe saplanan birşey veya lastik patlamasından kaynaklanıyor olabilir

Yine de lastik basınç ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Evet, ancak aracınızı daha dikkatli sürmeli ve bir sonraki fırsatta hava doldurmayı hedeflemelisiniz. Düşük lastik basıncı, güvenli olmayan sürüş koşullarına neden olabilir, bu nedenle hızınızı düşürün ve ani fren yapmaktan veya sert direksiyon manevraları yapmaktan kaçının. Çoğu benzin istasyonunda ve garajda, lastik basıncınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir hava kompresörü bulunur. Araç üreticisinin kullanım kılavuzundaki özelliklerine göre lastiklerdeki havayı doldurun.

Toyota Akü Şarj Uyarı Işığı

akü şarj uyarı ışığı

Sürüş sırasında bu ışık yanarsa, alternatörün elektrik üretmediğini ve aracınızın akü gücünün bittiğini gösterir. Bunun nedeni aracınızın elektrik sistemindeki bir sorun olabilir ve arızalı alternatör, arızalı akü, kötü elektrik bağlantısı veya hasarlı kablolama gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Akü şarj ikazı yanarken araba kullanabilir miyim?

Akü bitene kadar arabanız normal şekilde çalışır ancak bir kez boşaldığında arabanızdaki hiçbir şey çalışmaz. Bu yüzden arabanız hareket ediyorken, hemen bir servise gitmeniz faydalı olabilir. Bu şekilde çekici ile aracınızı taşıma derdinden kurtulmuş olursunuz

Toyota Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi(ABS) uyarı ışığı

kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı

ABS, ani bir duruş yapmanız gerektiğinde veya buzlu yollar gibi zorlu sürüş koşullarında devreye giren önemli bir güvenlik özelliğidir. Frene basıldıgında lastiklerin kitlenerek kızaklaması yerine hafif hareketler ile yol tutuşunun artmasını hedeflemektedir.

ABS ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

ABS ışığı kendi kendine yanarsa, hala normal, yardımsız frenlemeye sahip olmalısınız, bu nedenle yolculuğunuza devam etmek güvenlidir - ancak mesafenizi koruyun, ekstra özen gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin. Fren uyarı ışığı ile birlikte yanarsa, fren sisteminin arızalandığını ve hemen durup kurtarma çağırmanız gerektiğini gösterebilir.

Toyota fren geçersiz kılma sistemi uyarı ışığı

fren geçersiz kılma sistemi uyarı ışığı

Bu sarı uyarı ışığı, fren pedalına ve gaza aynı anda bastığınızda sizi uyaracak ve frenlerin etkin bir şekilde çalışmasını durduracaktır. Trajik bir şekilde, bu basit hatanın neden olduğu bir dizi korkunç kaza oldu, bu nedenle Toyota sizi uyarmak için bu uyarı ışığını daha yeni modellere dahil etti. Bu lamba yanarsa, gazı bırakın ve normal şekilde tekrar fren pedalına basın. Işık yanıp sönüyorsa, bu, Fren Geçersiz Kılma sisteminin kendisinde bir arıza olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz gerektiğini gösterir.

Toyota Kayma Göstergesi Uyarı Işığı

img style="width:250px !important;" alt="kayma göstergesi uyarı ışığı" src="https://www.arabablogu.com/wp-content/uploads/kayma-gostergesi-uyari-isigi.png">

Bu uyarı ışığı, çekiş kontrolü ile ilgili bir sorunu gösterir.

Kayma gösterge ışığım açıkken arabamı sürebilir miyim?

Yanıp sönüyorsa, çekiş sisteminin devreye girdiği anlamına gelir - örneğin, kaygan bir yolda sürüyorsanız. Yavaşlayın ve arabanızın çekişini yeniden kazanmasına izin verin. Işık yanık kalırsa sistem devre dışı demektir. Çekiş sistemini istemeden kapatmış olabilirsiniz. Kontrol etmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Yeniden başlattıktan sonra ışık açık kalırsa, bu önemli bir güvenlik özelliği olduğundan bir garajda kontrol ettirin.

Toyota TRC kapalı uyarı ışığı

TRC kapalı uyarı ışığı

Toyota'nın Çekiş Kontrol Sistemi (TRC), aracınızı çalıştırdığınızda veya kaygan yollarda hızlandığınızda tahrik gücünü korumak ve tahrik tekerleklerinin patinaj yapmasını durdurmak için tasarlanmıştır. Bu uyarı ışığı sadece sistemin kapalı olduğunu gösterir.

Toyota Arka Diferansiyel Kilidi Uyarı Işığı

arka diferansiyel kilidi uyarı ışığı

Bazı Toyota otomobilleri, örneğin kaygan çamura saplandığınızda size ekstra çekiş ve kontrol sağlamak için arka tekerleklerin patinaj yapmasını önleyen Arka Diferansiyel Kilidi sistemi ile birlikte gelir. Düğmeye basarak sistemi devreye aldığınızda bu kırmızı ikaz ışığı yanarak kilidin devreye girdiğini ve hızınızı 5 mph'nin altında tutmanız gerektiğini size hatırlatacaktır. Sistemi kapattığınızda ışık sönmelidir.

Toyota Düşük Hızlı Dört Tekerlekten Çekiş Uyarı Işığı

düşük hızlı dört tekerlekten çekiş uyarı ışığı

4WD Toyota'nız varsa, aracı dört tekerlekten çekiş modunun 'düşük' versiyonuna getirdiğinizde bu ışık yanacak ve bu da size maksimum güç ve çekiş sağlıyor. Bu mod, dik tepelere tırmanmak veya inmek ve kum, çamur veya derin karda arazi sürüşü için mükemmeldir. Bu ışık, çoğunlukla, kuru yol yüzeylerinde 4WD modunu asla kullanmamanız gerektiğinden, sistemin devreye girdiğini hatırlatır.

Toyota AdBlue® uyarı ışığı

Toyota AdBlue

Adblue® bir tür dizel egzoz sıvısıdır. Bu ışık sarıya dönerse, dizel egzoz sıvısı seviyesinin düşük olduğu anlamına gelir ve bu da sonunda motorunuzun çalışmasını engeller.

AdBlue® ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Seviyeleri mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya gitmelisiniz, ışık kırmızıya döndüğünde seviye çok düştüğü için motor kapatıldıktan sonra tekrar çalışmayacaktır. Dizel egzoz sıvısı seviyelerinizi tamamlama konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, AdBlue® kılavuzumuzu okuyun .

Toyota hava yastığı/ek güvenlik sistemi Uyarı Işığı

hava yastığı uyarı ışığı

Bu ışık kırmızıya döndüğünde, hava yastığı güvenlik sisteminin en az bir elemanının düzgün çalışmadığı anlamına gelir: ya hava yastığı sisteminin kendisi; hava yastığını güvenli bir şekilde açmak için ön yolcunun ağırlığını ve konumunu algılayan ön yolcu yolcu sınıflandırma sistemi; veya bir çarpışma durumunda kemeri sıkan emniyet kemeri ön gerdirici sistemi.

Hava yastığı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Hava yastığı sistemi düzgün çalışmıyorsa, bir çarpışmada patlamayabilir, hatta bazı durumlarda beklenmedik bir şekilde açılarak bir çarpışmaya neden olabilir. Her iki durumda da hava yastığı sistemi inanılmaz derecede önemli bir güvenlik özelliğidir, bu nedenle bu ışık yanarsa hemen kontrol ettirin. Aracınızın hareket etmesinde bir sorun olmayacaktır ancak gerçekten acil bir durum yoksa bu şekilde aracınızı kullanmamalısınız.

Toyota Şeritten Ayrılma Uyarısı(LDA) Işığı

şeritten ayrılma uyarı ışığı

LDA sistemi, yoldaki beyaz ve sarı çizgileri algılamak için ön camın üst kısmında bir kamera sensörü kullanır. Bu uyarı lambası, sesli bir bip sesiyle birlikte yanarak, araç sinyal vermeden bitişik bir şeride doğru sürükleniyorsa sizi uyaracaktır. Işığı kapatmak için, aracı dikkatli bir şekilde şeridin ortasına doğru yönlendirin.

Toyota Çarpışma Öncesi Güvenlik(PCS) Uyarı Işığı

çarpışma öncesi güvenlik (PCS) uyarı ışığı

PCS sistemi, Toyota otomobillerinde öndeki yolu taramak için bir sensör kullanan, öndeki araçların mesafesini ve göreceli hızını ölçen bir güvenlik özelliğidir, böylece çok yaklaşırsanız sizi hem görsel hem de sesli olarak uyarabilir.

Çarpışma tehlikesi içinde olduğunuzu algıladığında, ekstra güç ekleyerek frenleri acil frenleme için hazırlar ve bir çarpışma olması durumunda sistem otomatik olarak fren uygular ve sizi desteklemek için emniyet kemerlerini geri çeker.

Sarı uyarı ışığının yanması, muhtemelen sensörün çok sıcak veya soğuk olması veya kirle tıkanması nedeniyle sistemin geçici olarak kullanılamadığı anlamına gelir. Sensörün soğumasını/ısınmasını beklemeyi deneyin ve sensörü engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin.

PCS ikazı yanarken araba kullanabilir miyim?

Evet, ancak aktif olması gereken önemli bir güvenlik özelliğidir ve eğer ışık yanıp sönerse bu, sistemde daha büyük bir arıza olduğu anlamına gelir ve en kısa zamanda profesyonel bir tamirciye bakmanız gerekir.

Umarım artık Toyota gösterge tablosu sembolleri için tüm bilgilere sahip olursunuz ve

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat