Taşıt kredisi çekerken kasko zorunlu mu?

Taşıt kredisi çekerken kasko zorunlu mu?

Taşıt kredisi çekerken kasko zorunlu mu Kasko, motorlu kara taşıtlarının uğrayacağı zararları temin eden bir sigorta türüdür. Kasko yaptırmış olan araç sahibi hem aracını hem de kendini trafikte karşılaşacağı zararlara karşı güvence altına almış olur. Kasko yaptırılması zorunlu bir uygulama değildir. Dileyen sürücüler araçlarına kasko yaptırmaktadır.

Kasko yaptırmak zorunlu mudur?

Araç sahipleri genellikle kasko yaptırma gereği duymaz. Ancak bazı bankalar taşıt kredisi verirken kaskoyu zorunlu hale getiriyor. Bazı bankalara ise kasko konusunu müşterinin kendi tercihine bırakıyor.

Yani taşıt kredisi alırken kasko yaptırmak bankadan bankaya değişiklik gösteren bir konudur. Kasko yaptıran kişiler arabaya gelecek zararların sigorta şirketi ile paylaşılmasıdır. Kredi çekeceğiniz bankanın kasko anlaşmaları varsa banka ile anlaşma sağlayabilirsiniz.

Bankaların kasko uygulamaları

Bazı bankalar kendi bünyelerinde sigorta şirketleri bulunabiliyor. Bazı bankalar ise sigorta şirketleri ile anlaşmalar yaparak kasko hizmeti sunuyor. Denizbank’tan taşıt kredisi almak istersiniz bonus kredi kartı seçeneği ile sizlere kasko ödemesi yaparken taksitlendirme imkânı veriyor.

Garanti bankası ise Arabam Garantide kaskosu ile kendi bünyesinde kasko avantajlarını sunmaktadır. Kullanacağınız taşıt kredisi yüksek bir rakam ise kasko zorunlu bir ihtiyaç haline geliyor. Çünkü aracınızın fiyatı arttıkça uğrayacağı zararda oldukça maliyetli olacaktır. Bu durumda uğradığınız zararı kasko şirketi ile paylaşmak sizleri ekonomik olarak rahatlatacak.

Taşıt kredisi çekerken kasko zorunlu mu
Taşıt kredisi çekerken kasko zorunlu mu ?

Kasko hangi durumları kapsar?

Kaskolar, çalınma, çalınmaya teşebbüs, çarpma, kaza gibi tüm durumları kapsıyor. Tüm bu durumlarda araçta bir hasar varsa, sigorta şirketleri bu hasarı karşılamakla yükümlüdür. Sigorta şirketleri bu durumlarda aracın sorumluluğunu almış olur. Sigorta şirketleri müşterilere birçok avantajlı kasko paketleri sunuyor.

Kaskonun maliyetini ise aracınızın markası, modeli ve yaşı üzerinden belirlenmektedir. Araç için ekspertiz değeri belirlenir. Tercihinize göre ek güvence paketinden de yararlanabilirsiniz. Doğal afet ve terör gibi durumlarında dahil edildiği kasko poliçesinde, fiyatlar her kasko şirketine göre değişiklik gösterir.

Kasko yaptırıp yaptırmamak tamamen sizin elinizdedir. Bankalar taşıt kredisi verirken sizi kaskodan zorunlu tutmaz. Ancak unutmayın ki kasko yaptırmak sizin için oldukça önemlidir. Aracınızın zararı kasko şirketleri tarafından ödenmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

ÖZET: Taşıt kredisi çekerken kasko zorunlu mu?

Özetleyecek olursak kısaca trafik sigortası yaptırmak zorunludur, kasko ise isteğe bağlıdır.
Trafik sigortasının anlamı; eğer hata poliçe sahibinde ise karşı tarafa verilen zararlarını karşılamak için sorumlu tutulmasını sağlayan sigortadır. Kasko teminatlar ile , poliçe sahibi ve araç güvenliği korumaya alınmaktadır diyebiliriz.

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat