Tali yol işareti nedir? Resim ve videolu anlatım

Tali yol işareti nedir? Resim ve videolu anlatım

Tali yol işareti nedir? cevaplamadan kısaca tali yol tanımını yapmakta fayda var. Yazımızın sonunda paylaştığımız videoyu izleyerek görsel olarak da Tali yol işaretinin ne anlama geldiğini , ana yol ile arasındaki farkı daha net anlayabileceksiniz.

Tali yol nedir?

Ana yola göre daha az trafiği olan bağlandığı yola oranla ikinci derecede önemli olan yollara denir. Bir yolun tali yol olduğunu anlamak için yolların birleştiği yerdeki yol ver levhası bulunup bulunmadığına bakmak yeterli olacaktır.

Tali yol işareti nedir?

Tali yol işareti nedir
Ana Yol Tali Yol işareti

Ana Yol Tali Yol Levhası tehlike uyarı işaretidir. Kırmızı üçgen içerisinde siyah simge şeklindedir. Tali yol işareti görüldüğünde ilerde tali yol kavşağının bulunduğunu ve işaretin olduğu yolda geçiş üstünlüğünün tali yolda olan sürücüye değil ana yolda olan sürücü ait olduğunu göstermektedir.

Fakat tali yolda bulunan levha yoksa üstünlük her zaman sağdan gelen araçtadır demektir.

Tali yol levhası İhlal Trafik Cezası Nedir?

Ana yol tali yol levhası ihlal edildiğinde 2918 sayılı K.T.K na göre ödenecek ceza o yılın güncel cezaların rayiç bedelden ödenir. Ayrıca ceza puan sayısı da 20dir .

Anayol tali yol levhası bulunan kavşaklarda Tali yoldan yaklaşmakta olan sürücüleri daha dikkatli olması gerekmektedir. İstenmeyen kazalara sebebiyet vermemek için Tali yolda bulunan levha gördüğümüzde hızımızı azaltmalıyız.

Ana yol levhası ile Tali yol levhaları videosu:

İlgili aramalar:
  • Ana yol tali yol kavşağı
  • tali yolda bulunan işaretler
  • tali yol tabelası

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhaları

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22a
Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22a
Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22a

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22a, bir tali yol kavşağının yakında olduğunu haber veren işarettir. Bu işaretin bulunduğu yolda geçiş hakkına sahip olduğunu ve tali yoldaki sürücülerin ana yola girmeden önce yol vermelerinin veya durmaları gerektiğini bildirmektedir.

Ana Yol Tali Yol Kavşağı İşareti T-22a tehlike uyarı işaretidir. Kırmızı üçgen içerisindeki siyah simgeden oluşmaktadır. Levha 60, 75 ve 90 cm eşkenar üçgen ölçülerine sahiptir.

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22b
Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22b

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22b bu levhada tali yolun sağ tarafta olduğu bildirilmektedir. Bir tehlike uyarı işareti olan T-22b bir tali yol kavşağının yakında olduğunu haber veriyor demektir.

Ana Yol Tali Yol Kavşağı levhası T-22c
Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22c

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22d

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22e
Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22e

Araba ikaz göstergeleri ve işaretleri anlamları (Resimli tam liste)

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat