Motor subap ayarı nedir, nasıl yapılır?

Motor subap ayarı nedir, nasıl yapılır?

Subap ayarı nedir, nasıl yapılır? Halk arasında genellikle sübap, subap hatta kimi zaman sibop olarak da kullanılan TDK ye göre doğrusu supap olan bu önemli otomobil parçası bu seferki yazımızın konusu. Yazımızın sonundaki videoyu da izleyerek daha net şekilde anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Motor Sübap Nedir?

Supap, yakıt ile hava karışımının motoru harekete geçirebilmesi için yanma odasına alınmasında görevli olan parçadır. Ayrıca yanma ile birlikte meydana egzoz gazı yanma odasından atılırken de sübap devreye girmektedir.

Birden çok nedene bağlı bağlı olarak verimi azalabilir ve subap ayarı yapılması gerekmektedir.

Subap ayarı bozuksa ne olur?

Subap ayarı bozuksa en başta aracın performansı düşer diyebiliriz. Buna bağlı olarak da motorun çalışması zorlaşmaktadır.

Subap Ayarı bozukluğunda motor ısınma esnasında hava ve yakıt girişindeki senkronizasyon bozulur ve yakıt tüketiminde artış meydana gelir. Ateşleme için de motora uygun yakıt-hava karışımı gönderilemez ve motorda teklemeler oluşabilmektedir.

Subap ayarı bozuksa nasıl anlaşılır?

Subap ayarı bozuk olduğunu gösteren ilk işaret subap lastiğinin erimesidir. Diğer yandan subap hareketlerindeki zamanlamadaki tutarsızlık da subap ayarının bozulduğunu göstermektedir. Hatırlatmak gerekir ki subap lastiğinin erimesi, subap hareketlerinin bozulmasından daha fazla dikkat edilmesi gereken bir bozulma işaretidir.

Subap Arızası Belirtileri Nelerdir?

Subap arızasının belirtilerinin başında araç çalışırken meydana gelen subap sesi gelir. Subap sesi nasıl anlaşılır diye tarif etmek gerekirse araç çalıştırıldığında iki metal birbirine şiddetle çarpıyor gibi bir ses geliyorsa bu subap sesi olma ihtimali yüksektir.
Sübap arızasının anlaşılabilmesi için diğer göstergeler ise şu şekilde sıralanabilir:
 • Motor performansının aşırı bir düşüş göstermesi ve motor çekiş yapmaması.
 • Yakıt tüketimindeki belirgin bir yükselme yaşanması.
 • Gaza yüklenilmesine rağmen aracın zorlanması.
 • Aracın hızlanmasında oluşan problemin sürekli olmaya başlaması ve özellikle yokuş aşağı inerken de hızlanmada sorun yaşanması.
Motor subap ayarı nedir
Motor subap ayarı nedir

Subap Vurması Nasıl Anlaşılır?

Supap vurması diye bilinen arıza belirtisi yukarıda bahsettiğimiz otomobilin normal zamanlarda çıkardığı mekanik sesten farklı olarak iki metalin birbirine hızla çarpması şeklinde tarif edilmektedir.

Subap Ayarı Nasıl Yapılır?

Subap ayarı yapmak çok basit bir işlem değildir. Bu yüzden subap değişimi için yetkili bir servise ya da işin ehli bir ustaya gitmek öncelikle yapılması gerekendir. Fakat gerekli araçlar bulunduğunda ve biraz da deneyim sahibi isek yapılması gerekenlerin sırası şu şekildedir.
 • Öncelikle aracın ön tekerleklerini kriko ile kaldırılır ve araç beşinci vitese alınıp el freni çekilir.
 • Daha sonra karbüratör kapağı sökülüp subaplara ulaşılır.
 • Birinci ve ikinci subap tepe noktasına gelmesi için tekerlekler sağa ve sola döndürülür.
 • Sekizinci sıradaki subapa egzoz ayarı yapılmakta , yedinci subapa ise emme ayarı yapılmaktadır.
 • Somunun gevşetilmesi gerekmektedir.
 • Somun üzerindeki vida sıkılarak veya gevşeterek senteye getirilir.
 • Daha sonra uygun ölçekteki bir sente subap boşluğuna getirilir.
 • Yeteri kadar boşluk oluştuğunda tekrar vidayı sıkılmalıdır.
 • Tüm sübaplar tepe noktasına getirildiğinde ayarlama işlemi de yapılmış olur.
Özellikle ikinci el otomobillerde subapların ortalama 30.000 ve 50.000 km arasında bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat