Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır, Araç Neden Sente Atlar, Sente Ayarı Nedir

Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır, Araç Neden Sente Atlar, Sente Ayarı Nedir

Bu makalemizde sizlere Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır, Araç Neden Sente Atlar, Sente Ayarı Nedir gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Sente mevzusuna geçmeden önce triger kayışının en işe yaradığını bilmeniz gerekmektedir. Triger kayışı krank milini, eksantrik miline bağlayan bir kayıştır. Kranktan alınan güç eksantrik milini döndürür. Böylelikle aracın motorunda emme ve egzoz subapları açılıp kapanır.

Sente Ayarı Nedir?

Triger kayışı dönerken pistonlar aşağı yukarı hareket ederler. Bu hareket esnasında 4 zamanlı denilen işlem gerçekleşir. Zaten triger kayışının öteki adı zamanlama kayışıdır. Triger kayışının maruz kalacağı dirençler ve bunun sonucunda meydana gelebilecek kasnak üzerinde yer değiştirme sonucunda kayış üzerinde ki dişlerin yer değiştirmesine “sente atlaması” ya da “sente kaçması” adı verilmektedir.

Zamanda motora hava ve yakıt emilir (emme)

zamanda emilen hava ve yakıt sıkıştırılır (sıkıştırma)

zamanda sıkıştırılan hava ve yakıt yakılır (yanma)

zamanda yanan hava yakıttan çıkan egzoz gazı tahliye edilir (egzoz)

Bu dört zamanın birbirinden bağlarımsız bir şekilde yapılması gerekmektedir. Örneğin emme esnasında egzoz valfleri kapalı olmalıdır. Yada egzoz subapları kapalıyken emme valfleri açık olmalıdır. İşte tüm motordaki bu şekilde tertipli işleyişe sente ayarı adı verilir.

Araç niçin Sente Atlar?

Motorda çok ciddi bir vazife üstlenen sente ayarının durduk yere herhangi bir sebepten dolayı bozulan bir şey değildir. Sente ayarı genelde enstrumanlarda triger kayışı değişimlerinde yapılmakta olup şundan dolayı bu aşamada değişimi yapan ustanın yanlış ayar yapmasından kaynaklı bir konum olmaktadır. Genel anlamda sizin bu ayarı bozacak bir şey yapmanız pek mümkün değildir sadece aracınız çalışmadığında aracınızı vurdurarak çalıştırırsanız bu sente atlamasına sebep olmaktadır bu sebeple olanakınız var ise aracınızı vurdurarak çalıştırmayın. Sente ayarı 2 senede bir denetim edilmelidir diyen ustaların sayısı çok fazladır lakin benim böyle bir tavsiyem yok şöyle ki triger kayışı 60.000 km’de bir değişmekte siz bu değişimde ister istemez senteyi ayarlatacaksınız ve bu ayar kafi olacaktır extra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Sente Atlaması belirtileri

  • Otomobil eskisi kadar hızlanmaz siz ne kadar gaza bassanız da aracınız hızlı gitmez
  • Subap ayarları bozulmuş olduğu için piston kafalarına çarpar ve motor çok sesli çalışır
  • Piston çalışma zamanlaması bozulmuş olduğu için yakıt tüketiminde artma olur
  • Motor gaz basınca veya hızlanırken tekleme yapar
  • Araba rölantide çalışmaz ve stop eder.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat