Şanzıman yağı ne zaman değişir? Şanzıman yağ kaçakları nedenleri

Şanzıman yağı ne zaman değişir? Şanzıman yağ kaçakları nedenleri

Şanzıman yağı ne zaman değişir? Otomobil sürücülerinin motor yağı ile birlikte en fazla hassasiyet göstermeleri gereken yağ olan şanzıman yağı ile alakalı tüm detaylar bu seferki yazımızda. Sonuna kadar okuduğunuzda Şanzıman yağının değişmesi gerektiğini nasıl anlarız? sorusu başta olmak üzere şanzıman yağı nasıl kontrol edilir, şanzıman yağı değişimi fiyatına kadar akıllara gelebilecek tüm soruların cevabını detaylıca öğrenmiş olacaksınız. Haydi başlayalım, keyifli okumalar.

Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman yağı vites kutusu içindeki çark şeklindeki dişlilerin birbirine etki ederek dönmesini sağlayan bu sayede de motor ve tekerlekler arasındaki güç aktarımı için son derece önemli olan yağdır. Bu devamlılık sağlandığında aracımız hızlanır, ya da durması gerektiğinde de denge durumu ayarlanmaktadır.

Şanzımanların zarara uğramaması adına kontrolünün ve gerekirse değişiminin yapılması dikkate alınması gereken bir durumdur. Kısaca şanzıman yağı vites geçişlerini etkiler mı ve şanzıman yağının azalması durumunda oluşacak sorunlara değinelim.

Şanzıman yağ kaçakları nedenleri

Manuel araçlarda şanzıman yağı değişimi için teknik bir ölçüm maalesef yoktur fakat bunu anlamanın yolu aracımızdan gelen sese kulak vermekten geçer. Şöyle ki ;

Vites geçişlerinde zorlanma: Kendi aracınız yeniyse bile mutlaka bir yerde duyduğunuz vites değiştirirken çıkan o gıcırtı en büyük şanzıman yağı değişim zamanının habercisidir. Bunu yaparken ayrıca vites kolunun takılıyor olduğuna da şahit olmuşsunuzdur.

Vites kutusunun içinde yer alan yağ kolay kolay kendiliğinden bitmez. Bunun tek istisnası yağ kaçağıdır. Araçların özellikle uzun süre park halinde bekletildiğinde altına bakmak yağ damlası var mı yok mu kontrol etmek şanzıman yağ kaçağı olup olmadığını anlamak için yapılmalıdır. Çünkü yağ kaçağı varsa yere damlayacaktır.

Otomatik şanzıman yağı ne zaman değişir
şanzıman yağ kaçakları

Şanzıman yağı ne zaman değişir? Otomatik şanzıman yağı değişimini tespit edebilmek içinse vites kutusu yağı kontrol çubuğu bulunmakta. Genelde kırmızı renkte olan bu çubuk araç arkadan çekişli ise hemen motorun arka kısmında , önden çekişli ise de vites kutusunun sürücü tarafına doğru olan alanda bulunur.

Otomatik şanzıman yağı eksik olursa anlamak için çubuğu yerinden çıkarıp temizlemek ve tekrar yerine sokup çıkararak ölçmek gerekir. Çıkardıktan 20 saniye sonra kontrol ettiğimizde yağ seviyesinin max ve min çizgilerinin neresine denk geldiğine bakmak yeterli olacaktır. İdeal olan seviye max. çizgisine yakın bir yerde olmasıdır.

Şanzıman yağı kontrolünde dikkat edilmesi gereken diğer madde ise yağın rengidir. Normalde açık kırmızı olması gerekirsen daha koyu hale gelmişse şanzıman yağı değişimi zamanı gelmiş demektir. Peki otomatik şanzıman yağı eksik olursa belli bir rutin içinde ne kadar sürede değiştirilmeli?

Şanzıman yağı değişmezse ne olur?

Şanzıman yağı bir otomobilde ortalama 3-4 litre bulunur ve azaldığı miktar oranında çıkacak sorunun da o kadar büyük olmaktadır. Ancak motor yağına oranla daha dayanıklı olduğu için her vites geçişinde bir ısınma olsa da 1 litre kadar azalması sorun teşkil etmemektedir. Peki Şanzıman yağının değişmesi gerektiğini nasıl anlarız?

Otomatik şanzıman yağı ne zaman değişir?

Otomobilin marka ve modeline göre farklılık gösterse de öncelikle aracınızın kullanım kılavuzunda yer alan zaman çizelgesini dikkate almak en doğru harekettir. Uzmanların genel kabulü olarak da otomatik şanzıman yağı kaç km de değişir? diye sorulduğunda her 60 bin km de değiştirilmesi uygundur diye cevap gelecektir.

Manuel vites araçlar için yukarıda da bahsettiğimizi gibi eskisi gibi vitese geçmiyor ya da zorlanıyorsa değiştirilmesi gerekmektedir. Hatta özellikle birinci viteste yaşanan viteste kalıp çıkmaması gibi durumlarda.

Şanzıman yağı ne zaman değişir
Şanzıman yağı ne zaman değişir

Şanzıman yağı değişim fiyatları

Bir vites kutusu 4 Litre civarında yağ almaktadır. Kapasitesi tabi ki aracın türüne, özelliklerine değişmektedir. Manuel vitesli otomobillerde şanzıman yağı fiyatları 1 litresini 25-35 TL arasındadır. Otomatik şanzıman yağı fiyatı ise litresi 40-90 TL arasında değişmektedir.

Şanzıman yağı değişimi fiyatına bakacak olursak da ortalama olarak 100-150 TL dir. Tabi ki burada yağın fiyatı yoktur.

Şanzıman yağı ne zaman değişir? başlıklı yazımızla alakalı görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın. Keyifli sürüşler dileriz.

Motor Kızdırma bujisi yanıp Sönüyorsa ?

Baskı Balata Ömrü Kaç Yıldır, bitik olduğunu nasıl anlarız?

Araba Travers Nedir ? Tüm Önemli Detaylar

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat