Polen filtresi nedir ne işe yarar ? Bilmeniz gerekenler

Polen filtresi nedir ne işe yarar ? Bilmeniz gerekenler

Polen filtresi nedir arabalardaki klima sisteminin önemli bir parçasıdır. Polen filtresi sürücü ve yolcuların bulundukları yere kabin denildiği ve bu alana giren havayı temizleyen filtre olduğundan, filtrenin teknik adı kabin filtresidir.

Polen filtresi nedir Polen Filtresi Ne İşe Yarar ?

Polen filtresi neyi temizler?

Polen filtresi araçların içine klima aracılığıyla giren havanın süzülmesini sağlayarak tozların arabaya girmesine engel olmaktadır. Arabaların havalandırma sistemine dışarıdan giren havayla birlikte toz, toprak ve benzeri partiküller de geldiğinden bunları ayrıştırır ve temizler.

Polen filtresinin asıl yaradığı iş nedir diye bakacak olursak araçtakilere kaliteli ve temiz bir hava sağlamaktır. Bu yüzden insan sağlığı adına oldukça önemlidir. Polen filtresinin kullanımı günümüzde neredeyse bütün arabalarda görülmektedir.

Polen filtresi çeşitleri 

Polen filtresi iki çeşittir.

  • Karbonlu polen filtresi
  • Karbonsuz polen filtresi

Karbonlu filtreler havadaki tozları tutmasının yanı sıra aracın içine dışardan gelebilecek kötü kokuların da gelmesini engellediğinden günümüzde tercih edilmesi daha fazladır. Araçlara daha sonra da karbonlu polen filtresi ekletilebilmektedir.

Klima filtresi nerede olur? 

Polen filtresi, genellikle torpido gözünün arka tarafında kolay erişilebilecek bir yerde bulunmaktadır. Bazı polen filtreleri de gösterge tablosunun altında veya taze havanın klima sistemine girdiği kaputun altında yer alabilmektedir.

Arabada motor karter nedir ne işe yarar ?

Polen filtresi tıkanırsa ne olur?

Polen filtresi belli aralıklarla değişmesi gerekli olan bir parçadır. Değiştirilmediğinde ise araçlarda bazı sorunlar oluşması muhtemeldir. Aracın dışarıdan hava emen ve aracın içine hava veren bir fanı bulunmaktadır. Polen filtresi tıkalı ise fan dışardan yeterli havayı çeker ancak içeriye yeterli havayı gönderemez. Bu durumda da üfleyici fan daha çabuk ısınır kısa sürede hasar görebilir.

Polen filtresi tıkanırsa ne olur
Polen filtresi tıkanırsa ne olur ? Kaynak: vwgenuineparts.co.uk
Tıkalı polen filtresi üzerindeki yoğunlaşan pis ve zararlı partiküller aracın içine doğru gider artık aracın içinde kötü  koku oluşmaya başlar. Tıkalı polen filtresi yüzünden, aracını içine yeterli hava gelmez ve kalorifer sistemi de iyi  performans gösteremez.  Yetersiz üfleme ile birlikte camlarda da normalden fazla buğulanma olacaktır. sebep olacaktır.  Bu ve benzeri durumlar polen filtresinin tıkanmış olduğuna işarettir diyebiliriz.

Polen filtresi temizleme

Polen filtrelerinin kirliliği çoğu sürücü tarafından umursanmasa da düzenli olarak temizlenmesi daha doğrusu değişimi gerekmektedir. Araç için büyük bir sorun teşkil etmese de polen filtrelerindeki kirlilik oranı belli bir seviyeye geldiğinde araç içindekiler için tehlike arz edebilir. Örneğin solunum hastalıklarına sebebiyet vermesi gibi. Tabi bu durumdan en çok etkilenecek olanlar çocuklardır.

Bu ve benzer sebeplerden dolayı araç içindeki her birey için için polen filtreleri bakımlı düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Polen filtresi temizlemeye gerek kalmadan değişimini yapmak öncelikle sağlık açısından daha doğrudur. Çünkü filtrede biriken tozların hava kanallarında kötü kokulara ve bakterilerin çoğalmasına sebep olacağı kaçınılmazdır.

Polen filtresi değişimi kaç km de değişir?

Polen filtresi değişimi çalışmasından verim alabilmek adına filtrelerin her yıl veya ortalama her 15 bin kilometrede bir yapılması tavsiye edilmektedir. Klima ve ısıtıcının fazla kullanıldığı araçlarda ise polen filtresinin ömrü azalacaktır. Ayrıca aracın kullanıldığı şehrin havasındaki fazla toz, kir bu süreyi erkene alabilmektedir.

Polen Fitresi Değişimi Nasıl Yapılır ? 

Polen filtrelerinin genelde aracın torpido gözünün altında olduğunu belirtmiştik. Öncelikle torpido gözü çıkarılır. Torpidoyu daha kolay çıkarabilmek için kullanıcı el kitabına bakmak yararlı olacaktır. Torpido gözü ayrıldığında  polen filtresi gözükür.

Polen filtre kapağının alt tarafında bulunan klips yukarı doğru kaldırılıp kilidi açılır ve kapak yukarı doğru esnetilip yerinden çıkarılır. Daha sonra polen filtre kutusunun içine doğru eller sokulup parmaklar yardımı ile polen filtresi çıkarılır. Yeni polen filtresi takılıp kapak tekrar kapatılır. Polen filtre kapağının klipsinin de kilitlenmesi için bastırılır. Polen Fitresi Değişimi bu kadar kolay bir işlemdir.

Arabada tork nedir, tork nasıl hesaplanır ?

Dikkat edilmesi gereken nokta hava akış yönünün doğru ayarlanmasıdır. Eski filtreyi temizlemenin uğraştırıcı ve tam temizlenememe gibi sebeplerden dolayı polen filtresini değiştirmek daha doğru olacaktır.

Araç polen filtresi fiyatı

Bir çok oto Polen Filtresi fiyatları göz önüne alındığında ortalama olarak fiyatı 50 TL civarındadır.
Polen filtresi nedir ne işe yarar ? içeriğimizle ilgili görüş ve yorumlarını lütfen bizimle paylaşın. Keyifle sürüşler dileriz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat