Podye nedir? Podye hasarı nasıl anlaşılır? (Az bilinen yöntem)

Podye nedir? Podye hasarı nasıl anlaşılır? (Az bilinen yöntem)

Podye nedir? Aracın podyesi neresinde bulunur? soruları başta olmak üzere özellikle yeni sürücülerin ve adaylarının sıkça sorduğu soruların cevapları bu yazımızda. Ayrıca ‘Podye hasarlı araçlarda nelere dikkat edilmeli?’ başlıklı videoyu da mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Podye otomobillerin bir bütün olarak durmasını sağlayan ve kaza olması durumunda aracın dağılmasını engelleyen şasenin en önemli parçasıdır. Podye araçlarda şasinin başlangıcı olarak kabul edilir. Şase ucu ya da kılıç sacı olarak da bilinen podye gelen darbelere karşı direnç gösteren parçadır ve araçların hasar tespitinde ilk kontrol edilen yeridir. Bir araç hasar gördükten sonra balan ayarı yapılmış olsa bile çekme yapabilmektedir. Podye arabaların sürüş esnasındaki duruş ve sapmaları etkileyen bir özelliğe sahiptir.

Podye, çarpma anındaki darbeleri savuşturma özelliği olan bir parça olsa da, direnç gösteremediği bir kazada çeşitli bozulmalar ortaya çıkmakta. Eğer bu bozulmalar tam olarak iyileştirilmedi taktirde aktarma organları, fren sistemleri ve aracın daha bir çok bölümünde hasar meydana gelebilir.

Podye arabada nerede bulunur?

Podye araçlarda ön lastiklerin hemen üzerinde yer alır ve amortisör takozları ile yan çamurluğa bağlıdır. Podye aracın ön farına kadar yani sağdan ve soldan aracın başına kadar uzanıp ön tampon demiri ile birleşir. Podye neresi diye sorulmasının nedeni aslında parçanın tam olarak bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Podye nedir? Podye Hasarlı Araç nasıl anlaşılır?
Podye nedir? Podye Hasarlı Araç nasıl anlaşılır?

Podye araçta nerededir diye tekrarlarsak; ön kapının bitiminden ön farlara kadar olan kısımda bulunan şasi parçasıdır. Yani çamurluğun arkasındaki şasi elemanıdır. Araçlarda kaput açıldığında görülebilir.

Şase Podye İşlemli Araç Alınır Mı?

Podye işlemli araç alınması hakkında şunlar söylenebilir: Podye araba iskeletinin önemli bir parçası olduğundan eğer eski haline getirilemeyecek bir durumda ise değiştirilmesi gereklidir. Bu yüzden işlem gören araç almak yerine podyesi değiştirilen bir araç almak öncelikli tercih olmalıdır.

Podyenin kaza geçirmiş bir araçta dikkat edilmesi gereken, hasarın ön motor aksamını etkilememiş olmasıdır. Araç güvenliği için son derece önemli olan bu durumda oto sanayide çekme işlemi ve kaynak yapılarak hasarlı bölge sağlamlaştırılır.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat