Özel plaka nasıl alınır ? Hangi harfler yasak?

Özel plaka nasıl alınır ? Hangi harfler yasak?

Özel plaka nasıl alınır , plakasının bir anlam taşımasını isteyenlerin sorduğu soru bu sefer ki yazımızın konusu. özel plaka nasıl alınır, şartları ve fiyatları nelerdir ? Tüm merak edilen soruların yanıtlarını bir araya getirdik.

Yeni veya ikinci el araç alırken, plakasını da önemli görenler tuttuğu futbol takımının ya da desteklediği partinin baş harflerini tercih etmektedirler. Bunların dışında isim ve son isimlerin ilk harfleri de rağbet görmektedir. Bakalım özel plaka alma şartları nelermiş.

Özel plaka nasıl alınır ? Şartları 

Özel isimli plaka nasıl alınır ?  Özel plaka çıkarabilmek için uyulması gereken ilk şart , alacak kişi sadece  ikametgahı olan şehirden alabilmesidir.
Örneğin İstanbul’da ikamet eden birisi başka bir ilden özel plaka çıkarması imkansızdır. Ancak bunun bir istisnası bulunmaktadır.
Şirketler gerekli ücretleri ödedikleri taktirde istedikleri ilden özel plaka çıkarabilmektedirler. Çıkarılan her özel plaka için ortalama 5 bin ile 15 bin tl arasında vergi ödenmektedir.

Sıfır araç alırken özel isimli plaka nasıl alınır ? 

Bilindiği üzere yeni araba aldığımızda plaka trafik şube tarafından verilmektedir. Fakat özel plaka alabilmek için yapılacak işlemler vardır. 

Almak istenen özel plaka otomobil satışı öncesinde boşta mı diye kontrol edilmelidir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu özel plaka alınacak ildeki emniyet müdürlüğünün web sitesidir. Diğer yol ise tabi iki müdürlüğe gidip sormaktır. Kontrolden sonra eğer boşta ise plaka rezerv edilebilir. Bundan sonra yapılacak işlem belirlenen bağış miktarının ödenmesidir.

Özel plaka almak için ödenen bağıştan sonra verile makbuz ile noterde yetkiliye satış yapılmada plaka değişimi hakkında bilgi verilir.

Daha sonra ise Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gidip istenilen özel plaka oradaki yoğunluğa göre belki de yarım saat içinde basılacaktır. İşte hepsi bu kadar.

İkinci el araç için özel plaka nasıl alınır ? 

İstediğim araç plakasını nasıl alabilirim? Prosedür olarak yine aynı yöntem izlenmektedir. Plaka sorgusu emniyet müdürlüğünde bağış. Ancak farklı olan tek şey noterden önce eski plakanın araçtan sökülüp notere gidilmesidir. Daha sonra yine alınan belgelerle birlikte Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasında özel plaka bastırılmaktadır.

Özel plaka nasıl alınır
Özel plaka nasıl alınır

Özel plaka fiyatları

Özel plaka fiyatlarını belirleyen unsur her şeyde olduğu gibi aslında talep görmesidir.  Özel plaka fiyatları takım kısalması gibi az sayıdaki harflerden oluşması isteniyor ve buna talep de fazla ise normal olarak fiyat da yüksek olacaktır. Ayrıca bu tür özel plakaya sahip olmak için talep fazla olduğundan sıraya girmek de gerekmektedir.

Özel plaka kaç para 2021 yılı için bir kaç örnek verecek olursak

Futbol takımı plakaları için 5 bin tl ile 16 bin tl arası

İsim plakaları: 3 bin tl ile 21 bin tl arası

Siyasi parti plakaları: 6 bin ile 55 bin arasında değişmektedir

Özel plakada hangi harfler yasak?

KEL, KCK, NAH, APO, PKK gibi harfler olan plakaların kimseye verilmediği biliniyor. İzmir’de araç sahiplerine “KCK” harf sıralı plaka verilmesi üzerine konu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne iletildi. Kaynak ( ntv

 

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat