Otomatik vites araba nasıl kullanılır ?

Otomatik vites araba nasıl kullanılır ?

Otomatik vites araba nasıl kullanılır ? sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırmadan önce kısaca otomatik vites harflerine ve otomatik araba nasıl çalıştırılır konularına değinmenin faydası olacaktır.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte rahat araba kullanım istediği de artar hale gelmiştir. Bu yüzden özellikle yeni sürücüler otomatik vitesli arabaları tercih etmektedirler. Tabi ki ilk akla gelen soru da otomatik vites kullanımı hakkında oluyor.

Otomatik vites, sürücülerin kontrolüne gerek kalmadan kendi kendine değişmesidir diyebiliriz. Otomatik vitesli bir araçta vites kolu ve debriyaj pedalı yoktur ve sadece iki pedal vardır. Manuel vitesli araçlara göre bu araçların konforu ve güveni bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz.

Otomatik vites harfleri 

Otomatik vites harflerini öğrenerek otomatik vites araba nasıl kullanılır sorusu elbette daha kolay anlaşılacaktır. Onun için vites harflerini tek tek açıklayalım.

Otomatik vites kolunda bulunan rakam ve harfler araç modeline farklı olabilmektedir. Ancak genel olarak aynı şekilde tasarlanmışlardır. Otomatik vites üzerinde P, D, R, N, S veya O harfleri ile 1, 2, 3 gibi rakamlar bulunur.

Otomatik vites s ne demek ? : Otomatik vitesli arabalarda S – Speed/Sport (hız/spor) anlamına gelmektedir.

Otomatik vites n ne demek ? : Otomatik vites kullanımında N harfi Neutral yani Nötr modunda demektir. Arabayı boşa almak için kullanılır.

Otomatik vites d ne demek ? : Otomatik araçların viteslerindeki D harfi,  Drive yani sürmek kelimesinden gelmektedir.  D vites kolu aracı hareket edeceği sırada devreye girer. Kontak anahtarı çevrildikten sonra vites kolu D’ye getirilerek araç harekete geçer.

Otomatik vites araba nasıl kullanılır
Otomatik vites araba nasıl kullanılır

Otomatik viteste l nedir ? :

Otomatik vites araçlarda genelde bulunan harflerin P, R, N, D olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu harflerin dışında da bazı araçlarda L harfi yer almaktadır. Otomatik vites l ne demek sorusunun cevabı aslında araç hızını sınırlama görevine sahiptir diyebiliriz. Araç low yani Ağır devirdedir. Bu modda iken sadece birinci viteste yol alır. Hız artırılsa bile vites değişmemektedir. Otomatik araba kullanımında L harfi yok ise onun yerine 1 rakamı yer alır. Otomatik vites araba nasıl kullanılır ? konusunu detaylandırmaya devam edelim.

Mesela , otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır a küçük bir ek olarak ( detaylar yazının ilerisinde verilecek) Bu özelliği devreye sokabiliriz. 2 ve 3 rakamlarına bakacak olursak da 2 Bu mod vites sınırı en fazla 2 dir ve Bu modda da kalkış yapılabilir. Ancak 1. viteste kalkış yapıldıktan sonra 2.vitesi geçiş yoktur.

3 ise  vites sınırı 3 demektir.

Otomatik vitesli araçlarda R harfi Reverse kelimesinin ilk harfidir ve  ters veya geriye gitme için kullanılmaktadır. P harfinin Otomatik viteste harflerin anlamı da  araç tamamen durduğunda vites kolunun olması gereken moddur .Yani araç park halinde demektir.

Bazı araçlarda da saydığımız harflerin dışında bulundan O harfi ise Overdrive  kelimesinden gelmektedir. Bu özellik açıldığında üst vitese geçiş engelenip daha çabuk hızlanmayı sağlar. Geçişlerde ve rampalarda kullanılmaktadır. Otomatik vites araba nasıl kullanılır ? 

Otomatik vites araba nasıl kullanılır ?

Otomatik vites araba nasıl kullanılır sorusuna geçmeden kısaca , otomatik arabaların çalışma sistemine değinelim. Otomatik vitesli araçlarda, tork konvertörü direkt olarak devreye girdiğinden motorla bağlantıyı kesecek bir debriyaj kavraması yoktur. Bu yüzden de Otomatik vites arabalarda sadece gaz ve fren pedalları bulunur.

Sağ taraftaki gaz, sol taraftaki ve genellikle daha büyük olan pedal frendir. Tork konvertörü, motordan aldığı gücü direkt olarak şanzımana iletir. Yani, motorun gücü debriyaj olmadan tekerlere aktarılır.

Otomatik vites araçlarda bulunan şanzımanın içerisinde; birbirleriyle uyumlu çalışmak zorunda olan parçalar vardır. Bu parçalar: servo, diferansiyel, planet dişli sistem, yağ pompası kademeleridir.

Otomatik vites araç kullanımı için öncelik güvenli bir kalkış yapmaktır. Aksi taktirde aracınızın şanzımanında zarar oluşabilir. Aracı hareket ettirmeden önce her arabada olduğu gibi güvenlik için emniyet kemerini takmaktır. Ayna ve direksiyon ayarlandıktan sonra marş kontağı çevrilir.  Burada dikkat edilecek ilk husus vites kolunun P pozisyonunda olmasıdır.

Otomatik araba nasıl çalıştırılır ?

Motor çalışınca sağ ayak frene basılır ve vites kolu D moduna alınır. Ardından sağ ayak fren pedalındayken el freni indirilir. Artık araç hareket etmeye hazırdır. Devri artırmak için gaz pedalına hafif şekilde basmak gerekir. Kısacası tek yapılacak şey fren ve gaz pedalını kontrol etmektir. Otomatik vites araç kullanımında zaten araç kendi vites değişimini yapmaktadır. Bu sayede de sürücünün yola hakim olması kolaylaşır. Bu da rahat ve güvenli bir sürüş anlamına gelmektedir.

Otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır
Otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır

Otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır ?

Otomatik vites araba nasıl kullanılır ? ile birlikte otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır? sorusu da çokça araştırılan biri konudur. Otomatik vitesli araçları yokuşta kullanırken dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenler. Yokuş inerken aracın kolay bir şekilde hızlanması. Çok hız yapmamak için vitesi manuel olarak ayarlama yapılabilir. Böylece frene çok basmaya gerek kalmaz.  Yokuşu çıkarken gaza biraz fazla basmak gerekmektedir. Pedalın sonuna kadar basılması şanzımanın gücünü artırır. Ayrıca Otomatik vitesli araçların yokuşta durmasını önlemek için bir sistem mevcuttur. Bu sayede de Otomatik vites araba ile yokuşta durmak ve yokuşta kalkmak oldukça basittir.

Otomatik araba kullanımında geri gitmek

Otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır dan sonra sıra manevra yapmak ve geri gitmekte. Manevra için  hareketsiz hale gelip durmasını beklemek gerekir. Çünkü aracın şanzıman dişlileri deforme olur ve maddi açıdan zarar görülür.

Araç durdurulduktan sonra vites kolu “R” pozisyonuna getirilir. Geri vites lambası yanar ve uyarı verir. Artık manevra yaparak geri gidip ve ardında tamamen durmak için de fren pedalına basmak yeterli olur.

Otomatik Vitesli Aracı Park Etmek

Eğer aracı park etmek istiyorsak vites kolunu “P” pozisyonuna alıp el frenini çekmek yeterlidir. Hayati bir risk yaratmamak adına vites D konumundayken, P veya R konumuna getirilmez.

Umarız Otomatik vites araba nasıl kullanılır ? yazımızı beğenmişsinizdir. Lütfen yorumlarınızı ve deneyimlerini diğer okuyuculara ilham vermesi için bizimle paylaşın.

Yarı Otomatik Vites Nasıl Kullanılır ? diye merak ediyorsanız ilgili yazımıza mutlaka göz atın.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat