Otomatik arabalarda vites harflerin anlamları

Otomatik arabalarda vites harflerin anlamları

Otomatik arabalarda vites harflerin anlamları yeni sürücüler ve sürücü adayları tarafından karıştırılabiliyor. İlk kez otomatik vites kullanımı ile karşı karşıya kalan diğer sürücüler de zorlanabilmektedir. Bu yazımızda detaylı bir şekilde otomatik vites harflerin açılımına detaylı bir şekilde yer vermek istedik. Öncesinde ise otomatik vitesli araç, kullanımına genel bir değinelim.

Otomatik vitesli araçlarda kullanım

Otomatik vitesin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte araç kullanmak daha kolay bir hale gelmiştir. Bu yüzden sürücülerin çoğu yeni bir araç satın alırken otomatik vitesi tercih etmektedir. Otomatik vites harfler ve rakamlar araçların marka ve modeline göre değişiklik göstermesine rağmen genel olarak aynıdır. Ve bu harflerin her biri farklı bir hareketi temsil etmektedirler.

Araçlarda vitesler hız ve çekişi düzenlediğini bir çoğumuz biliyoruz. Otomatik vites bu geçişleri araç tarafından sürücünün müdahalesine gerek kalmadan idare edilmesini sağlayan sistemdir. Hatta vites geçiş anı neredeyse bile hissedilmemektedir.

Otomatik vites harfleri ve anlamları
Otomatik vites harfleri ve anlamları

Düz vitesli araçlarda debriyajla kavrama yapılır, yeni nesil otomatik viteslerde ise kavrama tork konvertörü tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple otomatik vitesli araçlarda debriyaj pedalı yoktur. Düz (manuel) vitese alışkın olanlar için, hem debriyaj pedalının bulunmaması hem de vites kollarının tamamen farklı olması ikilem meydana getirmektedir. Tabi ki zaman içerisinde kolayca alışılır.

Otomatik vitesli araba kullanımı için detaylar ve ipuçları:

Trafiğe yeni çıkacaklar için, otomatik şanzımanlı araçlar büyük avantajdır. Öncelikle de araç nasıl hareket ettirilir ona bir bakalım. Park halindeki arabada frene basarak P konumundaki vites D’ye getirilir ve el freni indirilir. Daha sonra hafifçe gaza basıp gidilecek yöne doğru hareket edilir. Vites D konumundayken hıza ve yolun durumuna göre araba vites değişikliklerini otomatik olarak yapacaktır. Geriye doğru gitmek içinse bu kez aracı durdurarak vitesin R konumuna alınması gerekiyor. Ayak frenden çekildiği anda araç geriye doğru gidecektir. Yolun durumuna göre gaza basılması gerekmektedir.

Otomatik vites arabalar park etme konusunda da sürücülere büyük rahatlık sağlamaktadır. Nitekim manevra yapmak otomatik vites arabalarda çok daha pratiktir. Böylece istenilen noktalara aracı yerleştirmek de kolaylaşıyor. Park ederken ise, uygun pozisyonu aldıktan sonra sırasıyla şunlar yapılabilir:
Ayak hala frendeyken motor durdurulmalı ve vites kolu N konumuna getirip ve aracı boşa almalıyız. Böylece şanzıman üzerindeki hidrolik yük basıncından kurtuluruz. Daha sonra ise vites kolunu P konumuna alıp aracı güvenli bir şekilde park edebiliriz
Bu arada bir tavsiye de verelim: Özellikle yoğun trafikte uzun süre beklediğiniz zamanlarda vitesinizi N konumuna almak önerilmektedir. Bu sayede aracın bekleme sırasında daha az enerji harcamaktadır
Özellikle acemi sürücülerin sıkça dile getirdiği bir soruya: Otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır?
Bilindiği gibi manuel vitesli arabalarda yokuş yukarı hareket ederken sürücüler arabanın kaymaması için zaman zaman el frenini çekerler. Ancak otomatik vitesli arabalarda bu tarz bir önlem almaya gerek yoktur. Çünkü çoğu otomatik şanzımanlı araç geri kayma kilidine sahiptir. Bu da büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla düz yolda otomatik vitesli arabanızla nasıl harekete geçiliyorsanız yokuşta da aynı şekilde harekete geçebilirsiniz. Ancak yokuşta hareket ederken düz yola oranla daha fazla gaza basmanız gerekecektir.
Öte yandan yokuşa gelmeden önce hızınızı artırıp çok daha rahat bir çıkış yapabilirsiniz. Ayrıca yokuş aşağı inişlerde otomatik vitesli araçların boşa alınması (N) şanzıman sistemine zarar verdiği gerekçesiyle önerilmemektedir.

Otomatik araba vites anlamları

Otomatik vites harfleri genel olarak aynı şekilde tasarlanmışlardır. Otomatik vites kolunda bulunan rakam ve harfler araç modeline göre değişkenlik gösterebileceğinden yukarıda bahsetmiştik. Otomatik vites üzerinde bulunan harfler P, D, R, N, S veya O harfleri ; bulunan rakamlar ise 1, 2, 3 tür.

Otomatik arabalarda vites harflerin anlamları

  • P – Park (Park etmek): Arabanın tamamen durması gerektiğinde vites kolu P konumuna getirilmelidir.
  • R – Reverse (Ters / Geri): Otomatik araba geri vitesidir. Arabanın geri gitmesi gitmesi için vites kolunun olması gereken konumdur.
  • Otomatik vites n ne demek? N – Neutral (Nötr): Araba boşa alınmak istendiğinde N konumuna getirilir.
  • Otomatik viteste S ne demek? S – Speed/Sport (hız/spor) veya O – Overdrive (aşırı hız): Yakıt tüketiminin arttığı konum olan S veya O hızlı sürüşler içindir. Overdrive , açılarak veya kapatarak ekonomi vitesi sayılan üst viteslere geçiş engellenir ve daha çabuk hızlanma sağlanır. Geçişlerde veya rampalarda avantaj sağlar.
  • Otomatik vites d ne demek? D – Drive: Aracın hareket etmesini sağlayan konumdur.
  • Otomatik vites 1 2 3 ne işe yarar? 1-2-3 rakamları ise aracın sabit viteslerini gösterir.
  • Otomatik vites m ne demek? Manuel vites değiştirme modu olarak geçmektedir. M Gaz pedalı bırakıldığında otomobilin motoru fren yapar. Vites kolu D konumundan geriye alınarak manuel vites konumuna geçirilir.
  • Otomatik viteslerde l nedir diye merak ediyorsanız otomatik vites harflerinden l için youtube videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.
  • otomatik vites l ne demek?

Otomatik vites harflerinin anlamlarını açıkladıktan sonra sıra Yarı otomatik ne anlama gelir? Sorunun cevabı için Yarı Otomatik Vites Nasıl Kullanılır ? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat