New York'ta, içten yanmalı araçları yasaklıyor

New York'ta, içten yanmalı araçları yasaklıyor

İçten yanmalı motorların çevreye verdiği zarar artık maalesef çok büyük boyutta. Bununla birlikte elektrikli araçların gittikçe popüler olması sebebiyle hemen hemen her marka kendi elektrikli otomobil planlarını açıklıyor. Bu durumun en büyük örneği mercedes ve audi. Audi markası 2026 yılından itibaren sadece elektrikli araba üretecek. Mercedes ise 2030 yılına kadar bu hale gelmeyi planlıyor. Şehirlerde yavaş yavaş çevreye verilen zararı azaltmak için bazı düzenlemeler yapıyor. Bu kervana en son katılan şehir New York Oldu.

Daha önce haberini yaptığımız üzere Kaliforniya eyaleti dizel araç satışını tamamen yasaklamıştı. New york da benzer bir yol izliyor ve Vali Kathy Hochul tarafından yapılan açıklama ile 2035'e kadar içten yanmalı motora sahip araçların satışını tamamen yasaklamaya hazırlanıyor. Satılan tüm yeni binek otomobillerin, kamyonetlerin ve SUV modellerinin 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu, elektrikli otomobil ya da hibrit olması için karar alındı.

Bunun ötesinde 2035'e kadar beklemek yerine hayata geçirilen düzenlemeye göre 2026’ya kadar yeni arabaların yüzde 35’i, 2030’a kadar yüzde 60’ı sıfır emisyonlu olma zorunluluğu getiriliyor. 2035 yılında ise bu oran yüzde 100’e çıkarılacak ve sıfır emisyona geçiş tamamlanacak.

Burada belirtilmesi gereken bir detay var tabi ki mevcut elektrikli olmayan araçların bu düzenlemeden etkilenmeyecek. Düzenleme ile etkilenmese dahi çok da uzak olmayan bir gelecekte içten yanmalı araçların trafiği çıkışı ile ilgili düzenlemelerin de gelmesi kaçınılmaz görünüyor

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat