Motorda antifriz ne işe yarar? Antifriz nasıl değiştirilir?

Motorda antifriz ne işe yarar? Antifriz nasıl değiştirilir?

Antifriz nasıl değiştirilir? Antifriz değiştirirken nelere dikkat edilmelidir? sorularını cevaplamadan önce yeni sürücü adayları ve bilmeyenler için  Antifriz Nedir ve Ne İşe Yarar? kısaca değinelim. Yazımızın sonunda ise paylaştığımız videoyu izleyerek pratik olarak antifriz değişimini de görmüş olacaksınız.  

Antifriz Nedir ve Ne İşe Yarar?

Antifriz özellikle araçlarda, motor suyunun kaynama ve donma seviyelerinde daha dirençli davranabilmesini sağlayan kimyasal bir maddedir. Bu makalede “Tamamen antifriz ile doldurabilir miyiz? Kaç litre su kaç litre antifriz koymalıyız? Antifiriz nereye konur?” sorularının cevaplarını arayacağız.

Antifriz eklemesi veya antifriz dolumu yapılmadan önce bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Uzun süre antifriz olmadan binilmiş araçlarda antifriz koyduktan sonra bazı sorunlar oluşabilmektedir.

Bu süre boyunca antifriz ile binilmemiş bir aracın soğutma sisteminde borularda tıkanmış bölümler açılır, geçmiş zaman içinde delinme olan bölümlerin kireç ile doldurulmuş olması sonucunda antifriz koyma işlemiyle o alanlarda çözülmeler ve zayıflamış bölümlerde çatlamalar olabilmektedir.

Bu tarz problemler aracınızın yolda kalmasına veya hararet yapıp motora ciddi zararlar verebilmesine yol açabilmektedir.

Antifriz radyatör suyu nasıl konulur?

Antifriz doldurma işlemi yapılmadan önce soğutma sistemini tamamen temizlemek gerekmektedir. Eğer aracınızda su eksiltme veya su kaçağı sorunları varsa ve aracınızı içme suyu ile kullandıysanız bu sorunların giderilmesi şarttır.

Su deposunu temizleme işlemi için öncelikle radyatör temizleyicisine ihtiyacınız vardır. Radyatör temizleyicisini belli başlı, kendisi kanıtlayabilmiş markalardan tercih etmeniz tavsiye edilir.

Öncelikle soğutma suyunu biraz boşaltıp, radyatör temizleyicisini ekleyip, eksik seviyede kaldıysa yine üzerini su ile tamamlayıp aracınızı en az 45 dakika kullanmanız gerekmektedir.

Radyatörü, radyatör temizleyicisi hariç başka bir kimyasal ile temizlemeye çalışmak, radyatörü tamamen kullanılmaz hale getirmenize sebep olmaktadır.

45 dakikalık sürenin sonunda aracınızı, bol su kullanabileceğiniz bir bölüme ulaştırıp stop etmeniz gerekmektedir. Aracınızı stop ettikten sonra yine en az 1 saat olmak kaydı ile aracınızı bekletmeniz gerekmektedir. Aracınız yeterince soğuyunca yapmanız gerekenler;

Araç Yağ Değişimi Ne Kadar Sürer?

Antifiriz değişimi nasıl yapılır?  Araba antifriz nasıl konulur?

• Öncelikle aracın su deposuna bağlı olan küçük hortumu çıkarmanız gerekmektedir. Su tahliyesi bu boru aracılığı ile gerçekleşeceği için devir daim sağlanamaması gerekmektedir. Boruyu aracın dışına doğru baktırmamız gerekmektedir.

• Aracı çalıştırıp kaloriferimizi en sıcak konuma getirip fanı sonuna kadar açıyoruz. Aracımıza hafif hafif gaz vererek küçük borudan su gelmesini bekliyoruz.

Eğer hemen gelmez ise telaşa kapılmamak gerekmektedir. Fakat bir süre geçmiş olmasına rağmen hiç su gelmiyorsa, ciddi bir tıkanıklık söz konusu olabilir veya termostat arızası yaşıyor olma ihtimaliniz vardır. Bu sorunu gidermeniz gerekmektedir.

Antifriz nasıl değiştirilir
Antifriz nasıl değiştirilir

• Su en başta çamur gibi gelebilir. Buradaki temel amaç suyun en berrak haline gelmesini beklemektir. Su eksilmesi yaşandıkça suyu depodan eklemeye devam etmeniz altın kuraldır.

Belli bir süre geçtikten sonra eğer küçük borudan gelen suyun tamamen berraklaştığına emin olduysanız, motoru stop etmenizin zamanı gelmiş demektir. Motoru stop ettikten sonra su devir daim işlemine devam edebilir. Normal bir durumdur. Kendi halinde bırakmanız, sonunda devir daim işleminin bitmesi ile son bulacaktır.

• Aracı yine çalıştırmamız gerekmektedir. Aynı yönergelere uyduktan sonra bir kap veya bidon aracılığı ile antifrizle karıştırmış olduğunuz saf suyu, aracın soğutma suyu deposuna eklememiz gerekmektedir. Küçük borudan antifriz rengini gördükten hemen sonra su ekleme işlemine son verip boruyu deponuza takmanız gerekmektedir.

Yine bir süre araç çalışır haldeyken su eksilmesi yapıp yapmayacağı beklenmelidir. Eksiltme yaşanırsa elinizdeki bidonda bulunan su-antifriz karışımını takviye yapmanız gerekir. Takviye işlemi bittikten sonra motor soğutma suyu depo kapağını kapatıp aracımızı stop ediyor ve yarım saat bekliyoruz.

Antifriz değiştirme ve kullanım sürecinin en sağlıklı şekilde yapılması için suyun saf su ve antifrizin aracınız için en uygun koşullarda olması gerekmektedir.

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır ?

• Aracınıza bu işlemi yaptıktan sonra sık sık su seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir.(Motorun soğuk olması gerekmektedir.)

Çünkü bu esnada soğutma suyunuz hava yapmış olabilir ve bu sürecin sonunda su eksiltme sorunu yaşanabilir. Eğer su eksiltme oluştuysa az önce elde ettiğimiz su-antifriz karışımından eklemeniz gerekir.

Bu sürecin sonunda eğer su eksiltme sorunu sürekli olarak devam ediyor ise, yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz sorunların çıkmış olma ihtimali vardır. Detaylı bir kontrol ve onarım için ustanıza danışmanız gerekmektedir.

Ne kadar suya Kaç litre antifriz konulur?

Burada bilinmesi gereken en temel nokta, artık içme suyu kullanmamamız gerektiğidir. Bu süreden sonra kullanılacak su tamamen saf su olmalıdır. Eğer içme suyu kullanmaya devam ederseniz aynı sorunları yaşama ihtimaliniz olduğu gibi, antifrizin görevini tam anlamıyla yapmasına da engel olabilirsiniz.

Antifriz-su oranı yaşanılan iklime göre değişiklik gösterebilmektedir. Yaşanılan iklim eğer sıcak bir iklim ise %60 oranında antifriz koyulması önerilmektedir. Eğer soğuk iklime sahip bir yerde yaşanıyorsa %70 oranlarına kadar antifriz miktarı koyulması önerilmektedir.

Çok fazla soğuk iklime sahip olan bölgelerde bu oran, antifriz ölçüm sonuçlarına bağlı olarak doldurulmalıdır. Antifriz suyun kaynama ve donma noktasının arttırılmasının yanında, korozyon, kireçlenme, çamurlaşma ve paslanma sorunlarının yaşanmasını da engellemektedir.

Yine aynı şekilde, farklı antifriz renklerini birbirine karıştırmanız önerilmemektedir. Aracınıza tamamen antifriz koymak, antifrizin görevini daha iyi yapabilmesini sağlamaz. Antifriz konsantre bir ürün olduğundan dolayı saf su ile seyrelterek kullanmak en sağlıklı sonucu verecektir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat