Motor Beyni Arızası Belirtileri Nelerdir

Araçlarda her bir parçanın ayrı bir önemi vardır. Bu önemli parçalardan biri de motor beynidir. Motor beyni, araç bilgisayar sisteminin en önemli bileşenidir. Diğer parçalarda olduğu gibi motor beyninde de arızalar oluşabilmektedir. Motor beyninde arıza olduğu zaman bazı belirtiler görülmeye başlamaktadır. Bu noktada motor araba konusu içinde motor beyni önem kazanıyor.

Motor Beyni Arızası Belirtileri

Bu belirtilerden en önemlisi arıza lambalarıdır. Eğer, arıza lambaları hiçbir sebep yokken yanıyor ise o zaman büyük ihtimalle motor beyni arızası söz konusudur. Aracın dengesiz bir şekilde çalışması ya da bazen sorunsuz şekilde çalışırken bazen de çok büyük sorunlarla çalışması bu arızanın belirtilerinden bir tanesidir. Araç başka hiçbir sebep yokken sürekli olarak stop ediyor ise motor beyni arızası belirtisidir. Ancak; aracın ateşleme sistemi ekipmanlarında bir sorun yoksa bu belirti motor beyin arızasından kaynaklanıyordur. Ateşleme sistemi ekipmanları sorunluysa aracın stop etmesi belirtisi görülür. Motor beyni arızası belirtilerinden biri de araç beyninde oksitlenme ya da yanma görüntüsünün olmasıdır. Aynı zamanda, araçta bir yanık kokusu hissedilmeye başlar.

Aracın normal performansı yoksa performans kaybı ve aracın çekişinde düşmeler yaşanıyorsa motor beyni arızası belirtisidir. Aracın yakıt tüketiminde nedensiz bir şeklide fark edilir bir yükseliş varsa bu durumda arıza belirtilerindendir. Her zamankinden farklı olarak araç daha fazla ses çıkararak ve sarsıntılı olarak çalışıyorsa motor beyni arızası olabilir. Araç devirli durumda hızlı bir şekilde ilerlerken aniden stop ediyorsa bu arızanın belirtisi olma ihtimali yüksektir. Araç OBD cihazına bağlandığı zaman bağlantı problemleri ve bunu izleyen kopmalar yaşıyorsa motor beyni arızalıdır.

Motor Beyni Arızası            

Araçta motor beyni arızası yaşandığında genel olarak tamir yapılmaktadır. Ancak, bazı durumlarda çıkma parçalar ile değişimler de yapılabilmektedir. Elbette, bu noktada maliyetler düşünülmektedir. Zira, motor kontrol ünitesi sıfır orijinal parça fiyatları maliyetlidir. Bu nedenle sorunun giderilmesi için tamir tercih edilmektedir. Tamir işlemi sorunu çözmezse çıkma beyin alınıp araca monte edilir. Motor beyni arızası belirtileri görüldüğünde güvenlik açısından aracın hemen servise götürülmesi ve gerekli kontrollerin yapılıp gerek tamirat gerekse monte işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat