Lpgli araçta oksijen sensörü arıza belirtileri

Lpgli araçta oksijen sensörü arıza belirtileri

Lpgli araçlarda oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır?

Lpgli araçta oksijen sensörü arızası belirtilerini açıkladığımız yazımızı paylaşıyoruz. Araçlardaki Oksijen sensörü bilindiği üzere egzoz gazında yer alan oksijen miktarının motor kontrol sistemine bildirmekle görevlidir. Peki araçlar için son derece önemli olan bu parçada çıkabilecek arızalar ciddi sorunlara sebep olabileceğinden her detaya değinmeye ve oksijen sensörü bozuk olursa ne olur? sorusuna cevap vermeden önce Lamda sensörünün çalışmasına bir göz atalım.

Oksijen sensörü görevi nedir?

Gaz ve sıvı arasındaki oksijen miktarını ölçmeye yarayan araç içi sensördür. Görevi hava yakıt karışımını kontrol  etmektir. oksijen sensörüoksijen ölçümü ile birlikte basınç kritiğini oluşturur diyebiliriz.

Oksijen sensörü motor soğukken devreye girmez , motorun ısınması için de belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Lamda sensörü soğuk havalarda da çalışmadığından, motorun gerektiği kadar düzenli çalışamaması ve bu sebeple gerekli düzenlemeleri yapamaması olağandır. Oksijen sensörünün sağlıklı biçimde çalışabilmesi için gereken ısı yaklaşık olarak altı yüz santigrat derecedir.

Lpgli araçta oksijen sensörü( lamda sensörü) arızasının en önemli belirtisi aracın hızlanmasındaki düşüklerin meydana gelmeye başlamasıdır diyebiliriz.

Bir diğer önemli belirti ise aracın yakıt tüketimi ile ilgili olan sorunlardır. Lpgli araçta oksijen sensörü arızası varsa araçtaki yakıtın tüketimi ciddi oranda artmaktadır. Çünkü motor zengin karışım ile çalışır ve bu yakıt tüketiminin oldukça fazla olmasına sebep olur. Burada aracın ateşleme sistemini kontrol edip bir problem olmadığını görürsek ,oksijen sensörünün bozulduğunu veya aşırı kirli hale geldiğini anlamak gerekir. Bu durum da oksijen sensörünün en önemli arıza belirtisidir. Diğer belirtileri sıralarsak;

 • Egzoz emisyon oranlarında artma meydana geliyorsa Oksijen Sensörü arızasından şüphelenebiliriz.
 • Araçların rölantilerinde  dalgalanmalar oluyorsa Oksijen Sensörü arızası ihtimali vardır diyebiliriz.
 • Zaman içerisinde dışarıdan gelen toz ve su oksijen sensörünün bozulmasına neden olacaktır.
 • Oksijen sensörü arızası Lpg nedeniyle oluşuyorsa motor arıza lambası yanıyordur.( Oksijen sensörü arıza lambası yakar mı? )

  Araba ikaz göstergeleri ve işaretleri anlamları (Resimli tam liste) yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 

Oksijen Sensörü ile ilgili sık sorulan sorular:

 • MAP sensörü bozulursa ne olur? : Map sensörünün bozulması durumunda aracın çalışması düzensizlik meydana gelmeye başlar. Öncelikle aracın rölanti durumunda daha sonra araç motorunun çekişinde düşme olmaya başlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi araçta daha fazla yakıt tüketim olur.
 • Oksijen Sensörü çekişi etkiler mi? : Oksijen sensörünün arızalı olduğu durumlardan biri de aracın eski hızlanma durumunda kesiklik meydana gelmesi ya da çekiş düşüklüğüdür.
 • Oksijen sensörü tamir edilir mi? : Oksijen sensörünün tamiri mümkün olmadığından değişimi zaruridir.
 • Oksijen Sensörü kaç tanedir?
  Genel olarak araçlarda lambda sensörü bir tane bulunur. Lakin yeni nesil otomobillerde iki tane oksijen sensörü kullanılmaya başlanmıştır. Bir tanesi katalitik konvertörün giriş tarafında, ikincisi ise katalitik konvertörün çıkış tarafında egzoz borusunda yer alır. 
  Lpgli araçta oksijen sensörü
  Lpgli araçta oksijen sensörü

Araçlarda oksijen sensörü değişimi

Oksijen sensörünün değiştirilmesinde en önemli etmen  yedek parçanın arabayla tamamıyla uyumlu olmasını sağlamaktır. Çünkü sensörler tüm motorlar için farklı olarak kalibre edilir. Bu arada dikkat edilmesi gereken Orijinal sensör kullanılmasıdır. Eğer yan sanayi kullanıldığında vazifesini tam olarak yerine getirememe tehlikesi bulunur. bu durumda da hava-yakıt karışımı oranı tam olarak ayarlanmaz ve ömürleri orijinale nazaran daha kısa sürede biter.

Araçlarda Oksijen Sensörünün Değişim Aralığı

Oksijen sensörünün kalitesi arabadan arabaya farklılık göstermektedir. Bu yüzden tam bir sayı vermek doğru olmamaktadır. Fakat Oksijen sensörü arızası Lpg nedeniyle genelde yetmiş bin km ve yüz bin km aralığında değiştirilmesi önerilmektedir. Asıl rakamları özel serviste inceletip belirlemek gerekir.

Lpgli araçta lambda sensörünü zamanında değiştirmek hem aracın motor ömrünü uzatır hem de egzozdan çıkmakta olan gazın çevreye verdiği zararı azaltır. Yukarıda bahsedilen problemler yaşanıyorsa, kesin tespit için bir yetkili ya da özel servise giderek soruna teşhis koydurtmak mümkündür.

Kısaca oksijen yani lamda sensörünün ömrünün ortalama olarak 100 Bin KM olduğundan bu rakamlara yaklaşınca Lpgli araçta oksijen sensörü değişimi gerekmektedir diyebiliriz.

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat