Lastiklerde h ne demek? Pratik lastik hız endeksi tablosu

Lastiklerde h ne demek? Pratik lastik hız endeksi tablosu

Lastiklerde h ne demek? Aracın takılı olan lastikler ile en fazla kaç km yapması gerektiğini ifade eden lastik hız endeksi tablosundaki harflerden biri de h harfidir.Lastik hız endeksi tablosunu ve lastik üzerindeki harflerin ne anlama geldiklerini açıklayan görselleri yazımız içerisinde sizler için paylaştık.

Özellikle yeni araba alınırken dikkat edilmesi gereken önemli parçalardan olan lastiklerin güç ve performansı hakkında bilgi edinebilmek için yan tarafındaki yazılara bakmak gerekir. Buradaki kabartmalarda jant boyutundan sırt genişliğine ve lastiğin üretim tarihine kadar bir çok bilgi kaydedilmiş durumda. Bunlar arasında Lastik hız endeksi de bulunuyor. Bu yüzden lastik hız kodu olarak da bilinmektedir.

Lastiklerde h ne demek?

Lastiklerde h harfi hız endeksini ifade ettiğini söyledik. Yani lastik hız endeksi tablosuna göre lastiğin üzerinde h harfi bulunuyorsa o lastiklerle en fazla 210 km/s hız yapılabilir demektir. Daha hızlı olunması durumunda lastiklerin deforme olması söz konusudur.

Lastik hız endeksi tablosu

Araç lastiklerinin belirli basınç ve yükte kullanılabilecek maksimum hız değerini gösteren tabloya Lastik hız endeksi tablosu denir. Lastik hız endeksi harfleri ve hız limitleri şu şekildedir:

Lastik hız endeksi tablosu Lastiklerde h ne demek?
Lastiklerde h ne demek? Lastiklerde h ne demek?

Lastiklerin hız kodları tüm lastik üreticileri için aynıdır. Önemli bir detay ise hız indeksi ne kadar büyük ise lastiğin hızlanmada, fren esnasında ve viraj almada daha iyi performans göstereceğini ifade etmektedir. Yakıtın verimli kullanılmasında da etkilidir.

Lastik hız endeksi tablosu önemli mi?

Her ne kadar Lastik hız endeksi tablosu hazırlanırken simülasyon kullanıyor olsa ve dış şartlardan oluşacak etkenler tam olarak yansıtılamıyor gibi gözükse de uluslararası olarak kabul edilen değerlerdir.

Bu yüzden tablodaki hız limitini aşmak uyumsuzluk meydana gelecektir. Aracın azami hızı her zaman lastik hız endeksinin altında olma gereksinimi vardır. Yanlış seçilmiş lastikler direksiyon hareketlerine farklı tepkiler vermesi söz konusu olabilir.

Ayrıca unutulmaması gerekir ki eğer uyumsuzluk sonucu meydana gelen bir kaza sonrasında sigorta şirketleri bu durumu yani lastik hız endeksinin yanlış olduğunu gösterip ödeme yapmama hakkına sahip olabilirler.

Lastik 91v 91h ne demek?

Lastik üzerinde bulunan 94 ve 91 lastiğin yük endeksini ifade etmektedir. Lastiğin taşıyabileceği maksimum yükü gösterir. Sayıların karşılı olan yük miktarları ise:

  • 91 yük endeksi, 615 kg
  • 94 yük endeksi 670 kg.

94v XL ne demek?

Lastiklerdeki ağırlıklarını ifade eden sayıların yanındaki XL harfleri de lastiğin güçlendirildiğini bildirmektedir. Bilindiği üzere extra large kelimesinden türetilen XL lastiğin ekstra yük taşıyabilir hale getirdiğini göstermektedir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat