Lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır, kaç olmalı?

Lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır, kaç olmalı?

Lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır? Araç lastiklerinin üzerindeki DOT kodu Lastik üretim tarihi başta olmak üzere kim tarafından ve nerede üretildiği gibi bir çok konuda detaylı bilgi vermektedir.

DOT Amerika Ulaştırma Bakanlığının kısaltılmasıdır. Güvenli olduğunun da işareti olan DOT kodunun bulunması üreticinin gerekli standartlara uyduğunu da göstermektedir.

Lastiklerin üzerindeki rakamların ve harflerin anlamları

DOT kodu öncelleri , Amerikan Ulaştırma Bakanlığı (Department of Transportation) tarafından ABD’de zorunlu olmasına rağmen artık Avrupa’da da lastiklerin üzerinde görülmektedir.

Araçlarda Lastik Hava Basıncı Tablosu

Kodlama şu şekildedir.

  • “DOT” şeklindeki üç harf
  • Lastiğin geldiği yer  (üretici ve üretim fabrikası) 3 veya 4 karakterli 2 grup kod
  • Lastiğin üretim haftası ve yılını gösteren son  4 rakam.

Lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır?

lastiklerdeki DOT ifadesi
lastiklerdeki DOT ifadesi

Lastik üretim tarihi nerede yazar?

Lastik tarihi okumak için öncelikle DOT kodunu iyi anlamak gerekir. Resimde görünen “DOT” ifadesinden sonra görülen  kodun son 4 hanesi Lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır sorusunun tam olarak cevabıdır.

İlk iki sayı üretim ayını , Son iki rakam ise üretim yılını göstermektedir. Buna göre resimdeki lastik 2003 yılının 39. haftasında üretilmiştir.

Genel olarak lastiklere ölçülen ortalama ömür 4 yıldır. Daha dikkatli kullanılması ve fazla hırpalanmaması gibi sebepler ile bu süre az daha uzayabilirken tersi durumlarda ise 4 yıldan az da olabilmektedir.  Lastik alırken son 2 yıl içinde üretilen lastikleri almak iyi bir karar olacaktır.

Lastik Parlatıcı Nasıl Yapılır? Özel Formül

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat