Arabada Kör nokta nedir ? Nasıl Tedbir Alınmalı?

Arabada Kör nokta nedir ? Nasıl Tedbir Alınmalı?

Kör nokta nedir kısaca söyleyecek olursak sürücünün göremediği bölgelere verilen isimdir. Kör nokta etkeninden dolayı bir çok kaza yaşanmakta ve hatta bazıları ne yazık ki ölümle sonuçlanabilmektedir. Kör nokta kazaları özellikle ağır vasıtalarda gerçekleşmektedir.

Araç büyüklüğü ne kadar artar ise kör nokta oranı ona göre büyümektedir. Bir çok firma bu problemi çözmek adına yeni teknolojiler kullanmaktadır fakat kör nokta sorunu sadece teknolojik donanımlarla çözülememektedir. Bu durumda yayalar ve diğer araçların da üzerlerine düşen bazı sorumlulukları vardır.

Arabada kör nokta neresi?

Kör nokta nedir , araçların etrafında yer alan ancak yan aynalar ve dikiz aynası ile bile görünemeyen alanlara denir. Kör noktalar bazı durumlarda bir arabayı bile göremeyecek kadar geniş bir alanı kapsayabilmektedir.

Seyir halinde veya aracı park etmeye çalışırken daha fazla anlam ifade eden kör nokta sürücü tarafından dikkate alınmadığında çeşitli kazalar meydana gelmektedir. Bu istenmeyen kazalar; şehirlerarası yolculuklarda şerit değiştirme esnasında olmaktadır.

Kör nokta kazalarının azaltılması için aynaların doğru ayarlanması yapılması gereken ilk iştir. Aynaların yolu en iyi nasıl göstereceği şekilde ayarlamak gereklidir

Şerit değiştirme esnasında direksiyona doğru biraz eğilmek görüş açısını genişletmektedir. Böylece kör nokta alanı azalır.

Lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır, kaç olmalı?

Araba yan ayna ayarı nasıl olmalı?

Düzgün bir şekilde ayarlanan aynalar güvenli bir Sürüşün ana etmenidir. Kör nokta alanını en az indirmek için her bir aynanın en iyi açıyla ayarlanması elzemdir.

Sol taraftaki dikiz aynasının ayarı aracın görünmeyecek halde olmasını gerektirir. Sürücü az bir eğilme ile aracı görebilmesi gerekir. Burada önemli olan nokta arka yolun görünebilmesidir. Aracın arka bölümü % 5 görünmesi yeterlidir.

Sağdaki ayna için de durum aynıdır. Yukarıda değindiğimiz gibi direksiyona hafif bir şekilde eğilerek kör noktanın görülmesini sağlamalıdır.

Orta dikiz aynası ayarlanırken ise , arkadaki cam net olarak görünmelidir. Arka cam ve trafik net ise ayna ayarı doğru yapılmış demektir. Camın ön tarafını boş bırakmak da yapılması gereken bir diğer önemli önlemdir. Ayrıca bir de kör nokta aynası denilen bir aparat da kullanılmaktadır.

Arabada Kör nokta nedir
Arabada Kör nokta nedir

Kör nokta aynası nereye takılır?

Kör noktaları önlemek için ayrıca kullanılan Kör nokta aynası yan dikiz aynalarına takılan, küçük, dış bükey aynalardır.

Ayna dış tarafa doğru kıvrılırsa sağladığı  görüş açısı daha iyi olacaktır. Böylece güvenlik bir kat daha artmış olur. En uygun montaj yerini bulmak için tekrar tekrar farklı noktalarda denemek yapmak gerekir.

Kör nokta uyarı nedir?

Kör nokta uyarı sistemi  arka tamponlarının iki yanındaki sensörler ile  50 metre mesafe içindeki nesneleri fark ederek ayna içindeki LED lambalar vasıtasıyla sürücüyü ikaz etmektedir.

Kör nokta uyarı sistemi sonradan takılır mı?

Aktif güvenlik sistemine sahip araçlar  kör nokta uyarı sistemi  sonradan da takılabilmektedir.

Kör nokta kazaları nasıl önlenebilir?

Son dönemde üretilmiş ağır vasıta araçların birçoğunda sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler önünüze aniden çıkan bir yayayı algılayıp aracınızın panik freni yapmasını sağlar.

Yine aynı şekilde kör noktanız da kalan bir yayayı algılayabilir ve aracın hareket etmesine izin vermez. Önceki dönemlerde bu sorun, camların üzerine yere bakacak şekilde ayna koyarak çözülmüştü.

Yayaların kör nokta kazası önlemede yapması gerekenler 

• Işıkta bekleyen veya park halinde bir ağır vasıtanın önünden geçmemek gerekmektedir. Eğer karşıya geçilecekse öncelikle şoförler göz göze gelmek ve aracın hareketlerini takip etmek gerekmektedir.

• Hareket halinde olan veya rölanti esnasında olan bir ağır vasıtanın çevresinde gezmemek gerekir. Ani manevra veya siz farkında olmadan yapılan hamlelerin sonucu ölümcül olabilir.

• Özellikle uzun dorseye sahip olan olan ağır vasıtaların geriye doğru geldiğini duyarak anlamak oldukça güçtür. Aracın şoförü kazayı gerçekleştirmiş olsa bile olayı fark etmeyebilir.

Sürücülerin kör nokta kazası önlemede yapması gerekenler

• Ağır vasıta araçlar manevra yaparlarken genel olarak geniş açıdan dönüş yaparlar. Bu esnada araç dönerken kendi aracınız ile bu oluşan aralıktan girmek isterseniz sıkışma ihtimaliniz ve kazaya davetiye çıkarmanız olasıdır.

• Ağır vasıta araçlar ışıkta beklerken yan taraflarına çok yakın durmamak gerekmektedir. Yine aynı şekilde ağır araçların arkasında beklerken şoförün sizi aynadan görebileceği şekilde durmanız sağlıklı olacaktır. Eğer ağır aracın arkasını tam ortalayarak durursanız şoför sizi fark etmeyebilir ve kazaya yol açabilir

Genel olarak, ağır araçlara hangi şartlarda olursa olsun çok yaklaşmamak gerekmektedir. Çünkü ağır vasıta araç her an kör noktaya açık olarak devam etmektedir.

Kör nokta nedir? ile alakalı hakkında bilgi verdiğimiz yazımızla alakalı görüş ve düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın. Keyifli sürüşler dileriz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat