Kış Lastiği Neden Zorunludur?

Özellikle soğuk kış mevsiminde yaşanan kar ve buzlanma araç sürücüleri için ciddi bir tehdittir. Böyle havalarda alınması gereken en önemli tedbir şüphesiz kış lastiğidir. Zincir kullanımına karşı en büyük alternatif olup, aynı zamanda yasaldır da.

Kış lastikleri yaz lastiklerinden farklıdır. Bu lastikler soğuk havalarda asfalta tutunmayı artırır. Lastiğin esas maddesi olan silica daha yumuşaktır ve bu yüzden 7 derecenin altındaki soğuk havalarda sertleşmez ve böylece yola tutunmada azalma gerçekleşmez. Kış lastiklerine özel bir sembol vardır. Bu sembolü taşıyan lastiklerin kış lastiği olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Ayrıca bu lastikler sadece buz ve karda değil, kuru ve ıslak havada da kullanılabilmektedir. Her dört tekere birden, aynı marka ve aynı diş yapısına sahip lastikler takılmasıdır.

Kış lastiklerinin dişleri yaz lastiklerinden farklıdır. Yüzeylerinde geniş ve derin oluklar bulunur. Bu özelliği sayesinde lastik dişlerin kauçuk parçalarınım esnemesi sağlanır.

Kış Lastiğinin Faydaları

  • Kötü hava şartlarında güvenlik ve konfor artışı
  • Kaza yapma ihtimalinde ciddi azalma
  • Kaygan yollarda daha kısa fren mesafesi
  • Frenlerin yıpranmasında azalma
  • Yol tutuş performansının artışı
  • Kayma riski en aza iner

Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu?

Karayolları Trafik Kanunu gereğince kış lastiği uygulaması 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan, ambulans, itfaiye ve polis araçları için zorunlu tutulmaktadır. Hava koşullarına göre bu süre 1 ay daha uzatılabilir. Havanın daha erken soğuması durumunda yasal zorunluluk beklenmeden 1 Aralık’tan önce de takılabilmektedir. Hususi araçlar için böyle bir zorunluluk yok; ancak can ve mal güvenliği için kış lastiği her zaman önerilmektedir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat