Arabablogu.Com

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır ?

egzoz katalizör temizliği nasıl yapılır

egzoz katalizör temizliği nasıl yapılır

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Katalitik konvertörün temizliği çevre kirliliği ve aracınızın performansı açısından oldukça önemlidir. Katalitik konvertörün temiz olmaması, hasarlı ya da arızalı olması aracınızın performansını kötü yönde etkiler. Bu yazımızda katalizör temizliği nasıl yapılır, tıkanıklık nasıl açılır konularını işleyeceğiz.

Katalizör temizliğine başlamadan önce gerçekten katalizörün tıkalı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Peki bunu nasıl anlayabilirsiniz? Eğer katalizör tıkalıysa aracınızın egzozundan çürük yumurta kokusu gibi oldukça kötü bir koku gelecektir. Bu kokunun anlamı ise katalizörün tıkandığı ya da arızalandığıdır.

Tıkanma durumlarında aracınız doğaya zararı olan gazları kendi içerisinde emisyona uğratamayacaktır. Bu da aracınızın egzoz emisyon muayenesinden geçemeyecek demektir. Ayrıca bu durum aracınızın sağlığı açısından da oldukça kötüdür. Çünkü aracınızın yakıt tüketimi artacaktır, performansı düşecektir, hızlanma sorunları olacaktır. Tüm bunların yanı sıra düşük bir ihtimal de olsa diğer motor parçalarınız da zarar görebilir.

egzoz katalizör temizliği nasıl yapılır

 

 

 

 

 

 

KATALİZÖR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Yukarıda da bahsedildiği gibi katalizör arızası daha ciddi arızalara da yol açabilir. Bu yüzden katalizörünüz arızalıysa en kısa sürede temizlemeli ya da değiştirmelisiniz.

Adım adım katalitik konvertör temizliği;

TIKANMIŞ KATALİZÖR NASIL AÇILIR ?

Aracın alt kısmında egzoz sisteminde bulunan katalitik konvertörün temizlik işlemleri yapılabilmektedir. Fakat bu temizlik işlemi yapılsa bile 2-3 ay içerisinde geri tıkanmalar görülebilmektedir. Bu yüzden söküp normal elle temizleme işlemleri yapılması yerine enjektör temizleyicileri uygulamak daha mantıklıdır. Katalitik konvertör eğer bu enjektör temizleyicilerle bile açılmıyorsa aracınızın sağlığı açısından kesinlikle değişim yaptırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ileride daha büyük problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Katalizör İptali Nasıl Yapılır?

Katalizör iptali şuanda 2 çeşit yöntemle yapılmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

Katalizör İptal Edildikten Sonra Ne Olur?

Katalitik konvertör iptal edildikten sonra aracınızın performansında az da olsa bir artış gözlemlenebilir. Bunun sebebi egzoz gazlarının tepkimeye girmeden direk dışarı atılacak olmasıdır. Katalitik konvertörü iptal edildikten sonra aracınıza tek yararı bu olacakfır fakat çeşitli zararları da olacaktır.

Katalitik konvertör iptal edildikten sonra hem çevre kirliliği açısından hem de aracınızın sağlığı açısından zararlı çıkarsınız. Katalitik konvertörü iptal edilen araçlar muayeneden de geçemezler. Ayrıca bu araçlara sigorta da yaptıramazsınız. Çevre konusunu inceleyecek olursak gazlar direk dışarı atılacağı için soluyacağımız havayı kirletecektir.

Çoğu aracın katalitik konvertörünün söküleceğini düşünecek olursak yakın zamanda soluyacak oksijen bile bulamayız. Bunların yanı sıra katalitik konvertörü iptal ettirmek aracınızın yakıt kullanımını da arttıracaktır. Katalitik konvertörü iptal edilen araçlar daha çok yakıt tüketir. Ayrıca motor sesinde de değişiklikler olur. Egzozdan çıkan gazlar da daha gürültülü bir şekilde atılır.

Katalitik konvertörün arıza yapmamasını istiyorsanız aracınızın bakımlarını düzgünce yaptırmanız gerekmektedir. Siz aracınızı dikkatli kullansanız dahi trafiklerde sürekli dur kalk yapacağınız için katalitik konvertörlerde tıkanmalar yaşanabilir. Ayrıca aracınız çalışırken oluşacak tıkanmaları yakarak çözüme ulaşabilirsiniz. Bunun için 3. Viteste aracınızı 3000 devirin üzerinde yaklaşık 10 dakika çalıştırırsanız aracınızın kullandığı yakıt o sürede artacaktır ve yanma da daha kaliteli olacaktır. Bunun sayesinde katalitik konvertörde oluşan tıkanmalar da açılacaktır.

Tavsiye edilen diğer yazılar: Triger kayışı kaç km’de değişmelidir ?