İlk Bakış: 2023 Hyundai Ioniq 6

İlk Bakış: 2023 Hyundai Ioniq 6

Otomobil dünyasının Hyundai grubunun gezegendeki en şık araçları ürettiğine dair daha fazla kanıta ihtiyacı varsa, 2023 Hyundai Ioniq 6 bu tartışmayı susturmalı.

"Elektrikli bir düzene" olarak adlandırılan orta boy sedan, bu akşam - Perşembe sabahı Güney Kore'de dünyaya tanıtıldı ve en yeni nesil Hyundai Elantra'nın dış tasarım ipuçlarını ve DNA'nın çoğunu, iç ve dış tasarımını yansıtıyor. Ioniq 5'in dışında.

Stabil arkadaşı Hyundai Motor Group'un elektrikli küresel modüler platformu (E-GMP) ile aynı EV mimarisini paylaşıyor ve Ioniq 5 gibi ve bu platform sayesinde Ioniq 6 şaşırtıcı derecede geniş bir kabine sahip.

Pano, 12 inç tam dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve 12 inç dijital kümeyi birleştirir ve Çift Renkli Ortam Aydınlatması, sürücünün 64 renk ve önceden seçilmiş altı tema arasından seçim yaparak kabini özelleştirmesine olanak tanır.

İki akü seçeneği vardır: arkadan çekişli (tek motorlu) konfigürasyona veya dört tekerlekten çekişli kuruluma (çift motorlu) dahil edilebilen uzun menzilli 77,4 kWh'lik bir paket; ve arkadan itişli motorla çalışan 53 kWh standart pil. WLTP testine göre bu ikinci konfigürasyon, 14 kWh/100 km'nin altında tahmini bir verime sahip ve bu da onu dünyanün en verimli EV'lerden biri yapacak.

Şık ve seksi olduğu kadar kaygan olan dış tasarım da bu verimlilikte rol oynuyor, çünkü aerodinamik sedan üzerindeki sürtünmeyi açıkça en aza indiriyor. Birinci sınıf çift motor seçeneği, 320 (293 kW) beygir gücü değerine, 446 lbs-ft (605 Nm) tork değerine ve sıfırdan 100 km/sa hıza kadar sürat süresine sahiptir. 5.1 saniye.

Şimdiye kadar açıklanan tek Ioniq 6 menzil rakamı, uzun menzilli pil modelinde 610 kilometrelik bir WLTP tahminidir ve bu da EPA derecelendirmelerinde kabaca 450 ile 500 km arasında bir değere karşılık geliyor. (WLTP'nin "Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü" anlamına gelmesine rağmen, menzil derecelendirmeleri tipik olarak burada Kuzey Amerika'da kullandığımız derecelendirmelerin dörtte üçü ile beşte dördü arasındadır.)

Ioniq 6, en yeni nesil Hyundai Elantra'nın dış tasarım ipuçlarını ve Ioniq 5'in içindeki ve dışındaki DNA'nın çoğunu yansıtıyor.

Kanada fiyatlandırması ve ne zaman satışa sunulacağına ilişkin ayrıntılar önümüzdeki aylarda açıklanacak.

2023 Hyundai Ioniq 6

Opsiyonel Rahat Koltuklar, diğer geleneksel modellere göre yüzde 30 daha ince ve yolcular için daha fazla alan vadediyor.

Bu pil paketleri ve motorlar, E-GMP mimarisinin bir parçası ve paketi, ancak onu eşit fiyatlı rekabetinden ayıran şarj altyapısıdır. 400 ve 800 voltluk şarjı desteklemek üzere tasarlanmıştır, ikincisi standarttır ve birincisi adaptöre ihtiyaç duymadan elde edilir. Otomobil üreticisine göre, 350 kW'lık bir şarj cihazına takıldığında Ioniq 6, 18 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj olabiliyor. E-GMP ayrıca dizüstü bilgisayarlar, kamp malzemeleri ve hatta elektrik kesintileri sırasında acil durum öğeleri gibi elektrikli cihazlara güç sağlayabilen V2L adı verilen bir araçtan yükleme işlevine olanak tanır. Sadece mevcut adaptörü şarj portuna takın ve cihazlarınızı buna takın. Arka koltukların altında ikinci bir çıkış da var.

Elektrikli mimarinin yenilikçiliğinin ve hayal gücünün kabinin tasarımında, ergonomisinde ve malzemelerinde taşındığı içeri girme zamanı. Ioniq 5'in ferahlık ve kabin tasarımı için yeni bir çıta oluşturması gibi, Ioniq 6 da iç mekanın ambiyansına ve atmosferine katkıda bulunan bazı yeni teknolojilerle bu çıtayı temizliyor.

Modüler dokunmatik ekranlı gösterge paneli, 12 inç tam dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve 12 inç dijital kümeyi birleştirir ve düz tabanlı spor direksiyon simidi, Ioniq 6'nın eğlenceli sürüş karakterine dair ipuçları verir.

Sözde Çift Renkli Ortam Aydınlatması, Ioniq 6'nın performansına katkıda bulunmayabilir, ancak yolcular için eğlenceli ve hatta sakinleştirici bir ton oluşturur. Sistem, sürücünün 64 renk ve önceden seçilmiş altı tema arasından seçim yapmasına olanak tanırken, Speed ​​Sync Lighting, aracın hızına göre ilk sıradaki iç aydınlatmanın parlaklığını değiştirir. Ses duygusu söz konusu olduğunda, yerleşik teknoloji kabine uzay gemisi benzeri bir nota ekler ve ses dokusu aracın sürüş durumuna göre değişir.

Ön yolcuların durumuna gelince, tamamen elektrikli modeller için özel olarak üretilen isteğe bağlı Rahat Rahat Koltuklar, diğer geleneksel modellere göre yüzde 30 daha incedir ve yolcular için daha fazla alan sağlar.

2023 Hyundai Ioniq 6

Güvenlik özellikleri açısından, Ioniq 6, Hyundai SmartSense ve Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemlerinin bir sonraki seviyesinden uzun bir özellik listesi ile standart olarak geliyor.

Ioniq 6, kesinlikle Ioniq 5'in en iyi tasarım ve teknik özelliklerinin çoğunu devralıyor; Bu, aracın elektrikli cihazlar, otonom sürüş, pil için kontrolörlerini yükseltecek ve daha güvenli ve daha rahat bir sürüş deneyimi sağlayacak kablosuz (OTA) yazılım güncelleme özelliği sunan ilk Ioniq modelidir. Sahipler ayrıca OTA işleviyle haritaları ve medya yazılımını güncelleyebilir.

Hyundai Ioniq 6'nın 2022'nin üçüncü çeyreğinde üretime başlaması planlanıyor. Kanada fiyatları ve ne zaman satışa sunulacağıyla ilgili ayrıntılar önümüzdeki aylarda açıklanacak.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat