İkinci El Motorsiklet Satın Alma Rehberi

İkinci El Motorsiklet Satın Alma Rehberi

Bir motosiklet satın almak müthiş heyecan verici. Herkes yeni bir makinenin heyecanını sever. Şık hatlar, cilalı gövde ve derin devirler bizi şaşırtmak için tasarlandı… ancak yeni (kullanılmış) motosikletinizi satın almadan önce aklınızda bulundurmanız ve mutlaka kontrol etmeniz gereken bazı şeyler var. Kullanılmış bir motosiklette nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili geniş kapsamlı listemizi mutlaka kontrol etmelisiniz.

Egzoz Testi

zuto 810x533

Kaynak: webbike.com

Kendinize zarar vermeden elinizi bir egzozun üzerine koyun. Herhangi bir ses varsa, sebebi motorun sorun olmasıdır.

Kırık Bisiklet Uçları

Bisiklet uyumsuz parçalardan yapılmış gibi görünüyorsa, muhtemelen bir noktada bir kaza geçirmiştir. Böyle bir bisiklete harcama yapmak size kalmış, ancak olası güvenlik sorunlarına karşı dikkatli olun, diye uyarıyoruz

Fren

zincir 810x605

Kaynak: gixxer.com

Molalar işe yarıyor mu? Çarpıp eziyorlar mı? Gıcırdayan bir fren muhtemelen balatanın değiştirilmesini gerektirir; taşlama molası daha derin bir sorun anlamına gelir. Geri al!

Şüpheli Sump Sesleri

Bisikletin karter alanı çevresinde düşük perdeli bir çarpma sesi duyarsanız, yatırım yapmayın. Bu ses, ölen bisikletin arka ucunun sesidir ve tamir edilmesi bisikletin değerinden daha pahalıya mal olacaktır.

MOT Kontrolü

Bisiklet kaç yaşında? Birkaç yıldan daha eskiyse, MOT'un ne zaman biteceğini bilmeniz gerekir…

Nasıl Başa Çıkıyor?

tutamak 810x605

Kaynak: bikefarmmv.com

Direksiyonla oynayın - çekiyor mu? Bir tarafa çekiyorsa, çubuklarda bir sorun var demektir. Çırpınırsa bir mil koş. Kendi kendine sürtünüyorsa - daha da kötüsü.

Tehlikeli Satıcılar

Satıcı nasıl görünüyor? gerginler mi? Terlemek? Garajlarının etrafında farklı yükseklik ve şekillerde on dört bisiklet daha var mı? Tehlikeli bir satıcının belirtileri asla göz ardı edilmemelidir.

Gidon Kontrolleri

Gidonlara yakından bakın. Bisiklet seyir defterinde olmayan bir kaza geçirmişse, gidonlarda çizikler veya yırtıklar olacaktır.

Egzoz Muayenesi

%isim

Kaynak: backaline.com

Benzer şekilde, bisiklet bir kaza geçirmişse veya arıza yapmışsa egzoz borusunda da çizikler görülecektir.

Çığlık Sesleri

Silindir kapaklarından yüksek perdeli bir gıcırtı geliyorsa, o yeni bisiklet arızalı bir motorsiklettir. Supapların değiştirilmesi gerekebilir… değiştirme pahalıdır. Sadece gevşek olabilirler ama bu riski almak ister misin?

Yağ Sızıntısı?

Silindir kafalarından bahsederken… eğer yağlılarsa, hareketsizdir.

Yorgun lastikler?

Lastikler son derece önemlidir. Yolda bir darbe sizi öldürebilir. Emin olmak için baştan sona 3,6 mm diş derinliği.

Kulağa Nasıl Geliyor?

Egzoz aşırı yüksekse, endişe verici bir şey oluyor demektir. İçinde bir delik varsa, pahalı bir düzeltmedir. Aynı zamanda bir MOT hatasıdır.

(Siyah) Duman Sinyalleri

gaz 1 810x541

Kaynak: partzilla.com

Bozuk bir motordan siyah duman kuşağı çıkabilir. Siyah duman, ölü pistonlar anlamına gelir. Sadece farklı bir motosiklet satın almak, pistonları değiştirmekten çok daha ucuz olacaktır.

Pas Faktörü

Tüm motosikleti pas için kontrol edin. Pas oranı yüksek ise almayın, silindir kapaklarına ve mafsal contalarına özellikle dikkat edin.

Ayak Pedalı Hissi

Bu ayak pedalları nasıl görünüyor? Onlar nasıl hissediyor? Normal dışında herhangi bir şey, bildirilmeyen çökmelerle dolu bir geçmişe işaret edebilir.

Şasi Hasarı

sasije 810x456

Kaynak: rideapart.com

Motosikletin gövdesi nasıl görünüyor ? Yine, ezik, çizik, açıklanamayan pas… kaçının!

Fiyat?

Satın almayı kabul etmeden önce, yepyeni motosikletinizin gerçek fiyatını kontrol edin. Garantinizden ödün vermek için bir anlaşma yaptığınızdan emin olun.

Başlangıç ​​nasıl?

İlk seferde mi açılıyor? Açılmıyorsa kafanızda bir soru işaret belirmeli

Zıplama, zıplama

Bisikleti gidondan yukarı kaldırın ve bırakın, arka uç için de aynısını yapın. Yağlı yamalar görürseniz, contalar yapılır. Zamanla aşınırlar. Bu iş çok pahalı değil ama mühürler aşınmışsa başka ne var?

Zincir Kontrolü

izdu 810x540

Kaynak: motocrossactionmag.com

Zincir paslanmışsa, uzaklaşın. Yine dişliler aşınmışsa ,uzaklaşın. Zincir çok gevşek takılıysa, ayar kontrolünün gidebildiği kadar yükseğe çevrildiğinden emin olun. Zaten öyleyse ve zincir hala gevşek ise başka bir araç bulmanız gerecektir.

Ezik var mı? Kötü haber.

Ezikler, çamurluk bükücülerden başka bir şey olamaz. Bisiklet söz konusu olduğunda, bir çamurluk bükücünün sizi silmesi muhtemeldir. Emin olmak içineziklere dikkat edin.

Şüpheli Satıcı

Daha önceki bir noktada belirtildiği gibi, satıcı biraz tehlikeliyse; sizin için açmalarını isteyin. Motosiklet çalıştırmayı bilmeyen satıcılar kendi makinelerini satmıyorlardır

Test Çalıştırması

Bir bisikletin satın almaya değer olup olmadığını anlamanın en iyi yolu yola çıkmaktır. İyi şanslar. Umarız sizi en kötüsüne hazırlamışızdır.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat