Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar?

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar?

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar açıklamadan önce hurda belgeli ne demek kısaca ona değinelim. Hurda belgeli araç kullanılamaz durumda olan ve trafikten çekilmek zorunda kalan araçlara denir.

Hurda Belgesi alınması için iki yol bulunmaktadır. İlki kaza sonucu kullanılamayacak durumu gelmesi ile hurda olması, diğeri de arabanın çok uzun yıllarca çalıştırılmaması gibi nedenler ile iyice eskimesidir.

Hurda belgeli aracı trafiğe çıkarma düşüncesi akıllara Hurda araç trafiğe nasıl çıkar sorusunu getirebilir. Fakat maalesef gerekli bakım ve onarımlar yerine getirilse bile bu mümkün değildir. Bunun sebebi hala ise hurda belgeli araç olarak gözükmesidir.

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar
Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar

Hurda araç bertaraf formu nereden alınır?

Hurdaya çıkarılacak aracın kayıttan düşmesi için ve bertaraf formu alınmalıdır. Bu belge çevre ve şehircilik bakanlığı onaylı lisanslı firmalar aracılığıyla alınmaktadır.

Hurdaya verilen aracın vergi borcu silinir mi?

Düzenlemeler uyarınca hurdaya çıkarılan bir araç trafik kaydı silinmesi ile birlikte MTV mükellefiyeti son bulmuş demektir. Hurdaya ayrılmış araç bir daha trafiğe çıkamayacakları ve tescil olmayacakları için tekrar Mtv de söz konusu olmamaktadır. 

Hurda Belgeli Araç Satışı Yapılabilir mi?

Hurda belgeli araç satışında bir problem bulunmamaktadır. Trafiğe çıkmamalarına rağmen alınıp satılabilirler.  Parçalarını kullanmak amacıyla veya çok eski ise antika olarak değerlendirmek isteyenler alabilirler.

Hurda araç alımı için nereye başvurulacak?

Hurda belgesi araç alabilmek için başvuru yapılması gereken yerler şunlardır:

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Çıkarmanın Cezası Nedir?

Hurda belgeli bir araç trafiğe çıkarıldığında ceza alınması kaçınılmazdır. Trafik yönetmeliğine göre bu araçlar herkesin hayatını riske atmaktadır. Bu nedenle hurda belgeli araç trafiğe çıkarmanın cezası 2021 yılı için en son 2689 tl. dir. Sadece bununla kalmayıp ayrıca aracın yeni sahibi de artık devlet olmaktadır.

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat