Hararet Müşürü arızası Hakkındaki Tüm Detaylar

Hararet Müşürü arızası Hakkındaki Tüm Detaylar
Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?
hararet müşürü arızası belirtileri

Hararet Müşürü arızasının detaylarına bakmadan kısaca Hararet müşürü nedir ona değinmekte fayda var.

Hararet müşürü nedir?

Hararet Müşürü kısaca otomobilin ısı sensörüdür ve motor soğutma suyunun sıcaklığını gözlemek ile görevlidir. Hararet müşürünün soğutma suyunun sıcaklığını ölçmek için kullandığı ise elektrik direncidir. Ölçülen değer PCM ye iletilir ve sistem motorun durumu hakkında bilgi sahibi olur.

Sistem, motorun sıcaklık durumuna göre hava / yakıt karışımını hesaplar ve işleme alır. Eğer motor sıcaklığı çok yüksek değerlere ulaşmış ise motoru korumak için bazı önlemler alınır. Motor sıcaklığı ya da doğru soğutulamayan motor pek çok arızalara sebep olabilmektedir.

Hararet müşürü motorun neresinde?

Hararet müşürü nerede sorusuna ise radyatörün uzağında genellikle silindir kapağı üzerinde cevabını verebiliriz ve termostatın yakınında silindir kapağındaki su çıkış hattı üzerindedir.

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Hararet müşürü arıza belirtileri bir başka deyişle hararet göstergesi arızasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yakıt Tüketimi Artışı: Isı sensörü arızalarının en büyük belirtisi aracın yakıt tüketiminin artmasıdır. Eğer ısı sensörü arızalı ise PCM’ ye hatalı bilgiler gönderir ve yanlış bilgileri okuyan sistem motorun durumuna uygun müdahaleler yapamaz. Örneğin motor sıcak olduğu halde sensör motorun soğuk olduğu bilgisini gönderirse PCM olması gerekenden fazla yakıtı motora gönderir. Bu durumda araç yakıtı artmış olacak ve performans problemleri ortaya çıkacaktır.
  • Egzozdan Siyah Duman Çıkması: Sensör arızasının diğer belirtisi ise aracin egzozdan siyah duman artmasıdır. Isı sensörü yanlış bilgiler göndererek PCM sisteminin kafasını karıştırabilir. Örneğin sürekli motor soğuk sinyali alan PCM yakıt karışımını zenginleştirecek ve aşırı zengin yakıt motorun yanma odasında yeterince yakılmadan çiğ olarak atılır. Yakıtın çiğ olarak atılması ise egzozdan siyah duman atma olayına neden olur.
  • Hararet Göstergesinde Aşırı Yükselme: Sensör arızasının görsel belirtisidir diyebiliriz. Yanlış sinyal gönderen sensör motoru sürekli sıcak olarak okuyabilir ve hararet göstergesi motor soğutma suyunu olması gerektiğinden daha yüksek gösterebilir. Tam tersi durumda ise sensör motor soğuk sinyali gönderirse hararet göstergesi hiç yükselmeyecektir.

Bu saydığımız maddeleri göz önüne alındığında hararet müşürü arıza tespiti kolay şekilde sağlanmış olacaktır.

Tavsiye Yazı : Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır ?

Fan müşürü arızası nasıl anlaşılır? Motor Arıza Uyarı Lambası: Eğer motor arıza lambanız sürekli yanıyorsa sebebi hararet müşürü arızası olabilir. Bazı araçlarda arızalı ısı sensörü durumunda motor arıza ışığı yanmaktadır. Sorun çözülmediği taktirde motor arıza ışığı yanmaya devam edecektir.

Arızalı olan hararet müşürü değişimi yapılmadığı taktirde aracın motor aksamında daha büyük sorunlara neden olacaktır ve tamir maliyetleri artacaktır. Bozulan parça profesyonel yardım alınarak en kısa sürede değiştirilmelidir.

Tofaş hararet müşürü değişimi

Hararet Müşürü Temizliği

Hararet müşürü temizliği sürücülerin yapabilecekleri bir şey değildir. Çünkü parçanın temizliği için ayrıca aracın benzin ve çalışma durumu gibi kontrollerden geçirilmesi gerekir. Aynı zamanda götürdüğünüz oto servis içerisinde hararet müşürü testi yapılarak aracınızda herhangi bir arıza olup olmadığı da öğrenilebilecektir. Bu nedenle aracınızdaki hararet müşürü gibi müşür temizliklerini kendiniz yapmadan profesyonellere bırakmanız en doğrusu olacaktır.

Hararet Müşürü Fiyat

Hararet müşürü fiyatları araç modeline göre farklılık gösterdiğinden net bir cevabı olmayabilir. Fakat genel olarak 50 tl ile 250 tl arasındadır diyebiliriz. bu yüzden birden fazla bayiden fiyat öğrenmek faydalı olacaktır.

Tavsiye Yazı: Araç Yağ Değişimi Ne Kadar Sürer?

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat