Arabablogu.Com

Geely Nixes Volvo Birleşmesi

Halihazırda pek çok yan kuruluşundan biri olarak Volvo Cars’a sahip olmasına rağmen, Çinli Geely yaklaşık bir yıl önce, global olarak genişleme stratejisinin bir parçası olarak markayla birleşmek istediğinin sinyalini verdi. Şirket, ikilinin bağımsız kurumsal yapılarını koruyacağını açıkladığında bu hafta değişti, ancak elektrikli araçlar için ortak bir geliştirme programı üzerinde çalışmaya devam edecekler.

Bu, Geely’nin Volvo ile 2016 yılında başlattığı, teknoloji odaklı bir ortak girişim olan Lynk & Co. markası için daha fazla destek anlamına geliyor. Lynk, telematik ve diğer bağlantılı hizmetlere öncülük ederken, geleneksel araç satışları ile aboneliğe dayalı modeller arasındaki boşluğu doldurmayı umuyor. kimileri için mahremiyet istilası, kimileri için teknolojik bir atılım gibi görünüyor. Her şeye rağmen, endüstri bir bütün olarak bunun otomobilin evrimini temsil ettiğine ve çoğu zaman dünyanın en büyük teknoloji firmalarının yardımıyla büyük miktarda veriden para kazanabilen şirketler için istikrarlı bir gelir kaynağı olduğuna ikna olmuş görünüyor.

Volvo CEO’su Samuelsson, Automotive News ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda , Volvo’nun birleşmeyi feshetme kararının olmadığını belirtti. Ancak yatırımcıların Geely kadar hevesli olmadıklarını ima ederek, bunun muhtemelen en iyisi olduğunu öne sürdü. 8,6 milyar ABD Doları’nın (ABD Doları) üzerinde olan İsveç markası, büyüklüğü için son derece yüksek bir değere sahip. Bir Citi analizinden elde edilen raporlar, Çinli şirketin önemli hissedarlarının Volvo’nun aşırı değerli olabileceği ve alımlarını azaltabileceği konusunda endişelerini dile getirdiğini iddia etti. İkilinin birbiriyle çelişen kurumsal kültürlere sahip olduğu iddiaları da vardı. Samuelsson her iki senaryoyu da küçümsemek için çok az şey yaptı.

TAVSİYE EDİLEN YAZI: Trafik Kazası Tazminatında Yeni Dönem TIKLAYINIZ

Geely Nixes Volvo Birleşmesi

“Değerleme, yalnızca birinin ödemeye hazır olduğu gün önemlidir,” diye açıkladı. “Bununla birlikte, eğer bir şey getiriyorsan, o zaman değeri belirlemelisin ve bu sonsuz tartışmalara yol açabilir. Ancak şirketleri ayrı tutarsanız ayrı ayrı değerlendirilebilir. Bence sermaye piyasaları bunu bir avantaj olarak görüyor. “

Nihayetinde, EV’ler ve yazılım geliştirme konusunda işbirliği yapmaya devam ederek her iki şirkete de daha iyi hizmet verileceğine inanıyor. Geleneksel bir birleşmeden geçmek yerine, bu programlardaki çabaları birleştirmenin maliyet faydaları sorulduğunda, Volvo için en önemli olan teknolojinin – dışarıdan bakanlar için açık olmasa bile – açıklığa kavuşturdu.

Samuelsson, “Çok önemli ama ölçmek zor” dedi. “Donanıma odaklandıysanız, ‘Tamam, şimdi bu amortisörün iki katı hacim satın alıyorum ve yüzde 8 maliyet tasarrufu elde ediyorum’ diyebilirsiniz. Ölçmesi çok kolaydır. Ancak sinerji, Auto Pilot gibi bir şeyi beklenenden altı ay daha hızlı pazarlayacağınız anlamına geliyorsa ve bunu tek başına yaptığınızdan daha iyi ise, buna nasıl değer veriyorsunuz? Ne yazık ki, bunu daha geleneksel bir şeyde olduğu kadar kolay ölçemiyorum. “

TAVSİYE MAKALE: Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir? (Dilekçe Örneği)