Fiat Egea Hibrit 2022 otomatik şanzıman! (Türkiye’ye geliş tarihi)

Fiat Egea Hibrit 2022 otomatik şanzıman! (Türkiye’ye geliş tarihi)

Fiat Egea Hibrit 2022 Fiat markasının kompakt sınıftaki global oyuncusu ve son 6 yıldır ‘Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili’ olan Fiat Egea, 2022 için yeniliklerle yola çıktı. Yeni nesil hibrit motor seçeneği ve otomatik şanzımana sahip Fiat Egea nın Türkiye’ye geliş tarihi belli oldu. Tüm detaylar yazımızda. Öncesinde Fiat Egea Hibrit modelini yakından tanıyalım. Paylaştığımız özel videosunu da mutlaka izlemelisiniz.

Fiat Egea Hibrit özellikleri

Fiat Egea Hybrid, yüksek performansını yeni nesil, 130 HP güç ve 240 NM tork, 1,5 litre 4 silindirli turbo yakıtlı FireFly motoru ve 48 Volt bataryalı 15 kW elektrik motorunun sinerjisinden alıyor. . Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW elektrik motoru 130 bg içten yanmalı motoru destekler. Gelişmiş hibrit teknolojisi yüzde 100 elektrikli sessiz çalıştırma, park etme ve tamamen elektrikli sürüş sunuyor. Böylece verimlilik artarken, sürüş performansı da en üst seviyeye çıkıyor.

Egea Hybrid, elektrik motoru sayesinde içten yanmalı motorun ısınma aşamasında oluşan yakıt tüketimini ve emisyonları azaltır. Egea’da hibrit teknolojisi; Aracın yakıt harcamadan sessiz, akıcı, 0 elektrikli modda kalkış (e-lansman) yapmasına ve düşük sürede tamamen elektrikli modda (e-sürünme) ilerlemesine olanak tanır. Egea Hybrid, sadece elektrik motorunun gücüyle gaz pedalı (e-kuyruğa) basmadan kısa aralıklarla yoğun ve sıkışık trafikte ilerleyebiliyor.

Egea Hybrid tamamen elektrikli modda (e-park) park edilebilir. Hem frenleme hem de decelerasyon sırasında pilini güç geri kazanımı ile şarj etmek için geliştirilen Hibrit Egea, performans konusunda ödün vermiyor ve elektrikli ve fuel oil motorlarının ortasında geçişleri kullanıcıya hissettirmeden maksimum sürüş konforu sağlıyor.

İlk 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman

Egea Hibrit ile birlikte 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da Fiat markasında ilk kez satışa sunuluyor. Egea Hybrid, 7 ileri otomatik şanzımanla 0-100 kilometre arası hızlanmasını 9 saniyede sağlarken, şehir içi kullanımda ise yakıt tüketiminde değerli bir avantaj sağlıyor ve 100 kilometrede 4,7 litre (WLTP) tüketim değerine ulaşıyor.

Fiat modellerinde bir kez daha bir ilk olan Egea’daki hibrit teknolojisi, sürüş sırasında fuel-oil motorunun tamamen kapanmasını ve WLTP (Dünya Çapında Uyumlulaştırılmış Hafif Hizmet Araçları Test Prosedürü) döngüsünün yüzde 47’si olan fuel-oil motorunun çalıştırılmasından tamamlanabilmesini sağlıyor. Bu oran kentsel döngüde yüzde 62’ye kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak, yeni 48 Volt hibrit akaryakıt motoru, şehir içi kullanımda hem akaryakıt hem de dizel motorlara kıyasla daha düşük yakıt tüketimi sağlar.

Fiat Egea Hibrit 2022 teknolojisi

Hibrit motor seçeneği ile daha çevreci olan Fiat Egea, ileri sürüş teknolojisini tüm kullanıcıları için erişilebilir hale getirmeye devam ediyor. Gelişmiş sürüş destek sistemleri (ADAS) ile donatılan hibrit motor Egea, ailenin tüm üyelerinde olduğu gibi ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’, ‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluğu Uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Yüksek Işın’ ve ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ ile Kentsel (orta) donanım seviyesinden seçilebilir hale getiriyor.

Fiat Egea Hibrit 2022
Fiat Egea Hibrit 2022

Lounge versiyonunda ‘anahtarsız giriş ve çalıştırma’, ‘kablosuz akıllı telefon şarjı’, ‘kablosuz multimedya bağlantısı’ ve (sedan gövde tipi) ‘otomatik bagaj bırakma sensörü’ gibi hayatı kolaylaştıran özellikler sunulmaya devam ediyor.

Egea Hybrid; Türkiye’de Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tipleri, 3 trim seviyesi-Kolay (Sedan)/Street (Hatchback ve Cross), Urban ve Lounge otomatik şanzıman ile Nisan ayında satışa sunulacak.

Egea ailesinin 1.6 Multijet II 130hp Dizel DCT otomatik şanzıman versiyonları da Fiat showroomlarında tüm gövde tiplerinde aynı anda ve Mart 2020’nin ikinci yarısında satışa sunulacak.

Fiat Egea Hibrit Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Son zamanların tercih edilen araçlar listelemesinde kendine üstlerde yer bulan Fiat Egea Hibrit’in Türkiye’ye geliş tarihi Nisan ayı olarak belirlenmiş durumda.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat