Yarı otomatik f1 vites nedir? f1 vites nasıl kullanılır?

Yarı otomatik f1 vites nedir? f1 vites nasıl kullanılır?

F1 vites nedir?  manuel vitesli otomobillerden farkları nelerdir? F1 vites yarı otomatik mi? Honda, Toyota, Opel  ve daha bir çok markada bu tarz şanzımanın artıları eksileri nelerdir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

F1 Vites Nedir?

F1 şanzıman ne demek? :  Asıl itibariyle yarı otomatik vitesli araçlara denmektedir. Bu tarz vitesi olan otomobiller normal yarı otomatik vitesli araçlardır. F1 vites araçların özellikleri şunlardır.

  • Bu tarz otomobillerde hem otomatik hem de manuel vites  özellikleri bulunmaktadır.
  • Sürücüler istedikleri zaman otomatik viteste istedikleri zamanda manuel viteste kullanma imkanına sahiptirler.
  • Manuel vitesli araçlardan ayıran özellik ise debriyaj sisteminin bulunmamasıdır.
  • Sürücü aracı manuel vitese almak istediğinde vitesi istediği gibi artırıp, azaltabilmektedir.
  • F1 şanzımanlı otomobillerde debriyaj pedalı yerine bilgisayar destekli sensörler yer almaktadır.

F1 şanzımanlı otomobillerde yarı otomatik vites çalışma prensibi

Yarı otomatik araçlarda vites değişikliği için debriyaj pedalı olmadığından bahsettik. Onun yerine bu görevi yapan bir elektronik kontrol ünitesi bulunmaktadır.

Yarı otomatik ve otomatik arabalarda hızı, yol durumu ve motorun torkunun şartları değerlendirilip viteslerdeki geçişler akıllı bilgisayar tarafından gerçekleştirilmektedir.

F1 yarı otomatik vites ile otomatik şanzıman farkları

Vites Kolundaki farklılıklar:  Otomatik vites araçların vites kolunda 4 seçenek vardır. Bunlar her araçta farklı harflerle ifade edilebilir. Otomatik vites araçlar genel olarak aşağıdaki gibidir: Daha detaylı bilgi için

Otomatik arabalarda vites harflerin anlamları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Park :  Otomobilin park yapılma esnasında vites kolunun  olması gereken durumdur.
  • Boşa Alma : N harfi ile gösterilen boşa alma araba seyir halindeyken  boşa almak gerektiğinde kolun olması gereken yerdir.
  • Geri Vites Hali : Adından da anlaşılacağı üzere geri gitmek için kullanılan durumdur.
  • Normal Sürüş : Ara. normal seyirdeyken vites kolu bu konumda olmak zorundadır. Başka bir şey yapmaya gerek yoktur çünkü aracın beyni geçişleri otomatik olarak ayarlamaktadır.
  • Bahsettiğimiz  geri giderken,  park ederken  müdahale gereklidir.

F1 vites sistemi olan araçlarda P harfi ile gösterilen park modu bulunmaz. Drive modunu gösteren D harfi yerine de A harfi vardır ve otomatik mod anlamındadır.

F1 vites sisteminde geçişler

Aslında araçların otomatik şanzıman özelliklerine göre bu durum değişiklik gösterebilir. Bazı marka araçların otomatik şanzıman gelişmiş olsa da temelde neredeyse bütün araç markalarında vites geçişleri hissedilir.

Fakat çok hafif olduğundan araçta sadece bir titreme meydana gelmektedir.

f1 vites sistemi
f1 vites sistemi

 F1 vites ile Formula 1 yarışları

Formula 1 yarışlarına üstün performans gerçekleşmesi amacıyla tasarlanıp geliştirilen f1 vites sistemi adını buradan almaktadır.  F1 dedikleri yarı otomatik şanzıman sistemini geliştirmişlerdir.

Yarış esnasında aracın beyni hızlı vites değişimlerini yakalayamadığından Formula 1de daha hızlı olması ve daha yüksek performans göstermesi amacıyla  f1 şanzıman sistemi geliştirilmiş ve böylece sürekli tercih edilir durum gelmiştir.

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat