En Sık Rastlanan Araba Arızaları Nelerdir?

En Sık Rastlanan Araba Arızaları Nelerdir?

En Sık Rastlanan Araba Arızaları nedir?

Aracınız ister yepyeni ve sıfır kilometre yahut ikinci el olsun, arıza işaretlerini takip etmeniz ve aracın her bir alanı için lüzumlu bakımları periyodik olarak yapmış oldurmanız önemlidir. Her tür enstrümanda beklenmeyen çeşitli arızalar yaşanabilir ve bunun önüne geçmek de düzenli araç bakımı ve tamiratından geçer. Araç arızalarında en doğru aksiyonu almak için sık yaşanmış olan arızaları bilmek ve belirtilere aşina olmak gerekir. Bu şekilde en doğru araba arıza çözümleri rahatça geliştirilebilir. Peki çalgılarda maksimum görülen arıza çeşitleri nelerdir? İşte sürücülerin en çok karşılaştığı araba arızaları ve tamirleri:

Araba gösterge arızaları

enstrümanların ön panelinde yer alan uyarı lambaları, otomobilde yaşanan arızaların rahatlıkla anlaşılabilmesini elde eden yardımcı göstergeleri ihtiva eder. Sürücüyü uyararak söz konusu araç parçasıyla ilgili önlem almasını sağlamak ve amacını taşıyan göstergelerin anlamlarını iyi bilmek önemlidir. Bu şekilde ilgili lamba yandığında kişi ne yapacağını bilir.

Bu göstergeler; ön ve arka sis lambası açık ya da arızalı, uzun farlar, kısa farlar, sinyaller ve stop lambaları açık yahut arızalı, cam sıvısı düşük, direksiyon arızalı, fren, iç aydınlatma, park ve plaka lambalarından herhangi biri arızalı, akü arızalı ya da bitmiş, şarj dinamosu arızalı benzer biçimde anlamlara gelebilir. Bunun yanı sıra, gene bu göstergeler aracılığıyla motor, yakıt, yağ, enjeksiyon, süspansiyon, şanzıman, kapı, güvenlik kemeri, lastik, hava yastığı ve bagaj şeklinde bölümlerle ilgili arızalar da anlaşılabilir.

Otomobil akü arızaları

çalgılarda sık yaşanmış olan problemlerın başlangıcında akü arızaları gelir. Eğer marşa basıldığı biçimde araç geç çalışıyorsa bu ya akünün sonlandıği veya arızalı olduğu anlamına gelir. Kontağın çevrilmesi esnasında uzun süre ses geliyorsa akü sona eriyor anlama gelir. Akü, genellikle araç çok uzun süre çalıştırılmadığında yahut farlar açık unutulduğunda sonlanmış olur. Eğer akü yolda bittiyse, akü kollarıyla başka bir enstrumantan akü takviyesi yapılabilir. Akü ile ilgili sorunlar yaşamamak adına düzenli bakım yaptırmak ve gerektiğinde yeni bir akü taktırmak gerekir.

Klima arızaları

araçlarda klimayla ilgili sorunlara da sık rastlanır. Bu arızaların başlangıcında klimanın soğutmaması yahut ısıtmaması sorunu gelir. Eğer klima çalıştığı şekilde soğutmuyorsa klima gazının eksildiği söylenebilir. Bir öteki niçin de klima fanının bozulmuş olmasıdır ki her iki durumda da teknik servisten destek alınması gerekir. Eğer klimayı çalıştıran tuşta tıkanma veya deformasyona uğramış olduysa klima sürekli çalışır şekilde kalabilir. Klimanın çalışmasını zora sokacak bir diğer konum da radyatörde birikmiş toz ve pisliklerdir. Bundan dolayı düzenli klima bakımı ve radyatör temizliği yapmak gerekir.

Debriyaj arızaları

Debriyajda da bazı sorunlara sık rastlanabilir. Bu tarz şeylerin başlangıcında debriyaj sertliği gelir. Debriyaj çatalı veya baskı şemsiyelerinin aşınması, debriyaj telinin kopması veya paslanması şeklinde nedenlerden kaynaklanabilen bu sorun, debriyaj yağı kullanarak çözülebilir. Eğer debriyaj telini değiştirmek gerekiyorsa bir uzmandan yardım almak gerekir. Bir diğer problem ise debriyaj balatasıyla ilgilidir. Debriyaj balatası ömrü araç kullanımına nazaran farklılık gösterir. Fren mesafesinde artış, debriyaj titremesi veya fren balatasından ses gelmesi şeklinde problemler varsa bunlar debriyaj ömrünün bitmiş olabileceğine işarettir. Bu durumda servis yardımıyla balatayı değiştirmek gerekir.

Motor arızaları

enstrümanlarda yaşanmış olan motor arızalarının başında motorun aşırı ısınması veya güç kaybetmesi gelir. Soğutma suyunun bitmesi, vantilatör kayışının kopması yahut radyatörde yaşanmış olan tıkanıklıklar motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu durumda öncelikle motorun soğumasını beklemek, peşinden bir servisten destek almak gerekir. Motorun güç kaybetmesi ise yakıt tüketiminin artmasına ve aracın çok sesli çalışmasına neden olur. Bu durumda da en doğrusu teknik servisten destek almak ve lüzumlu kontrollerin yapılmasıdır.

Şanzıman arızaları

Vites geçişlerinde zorluk, en sık yaşanmış olan şanzıman arızalarının başında gelir. Senkromeç arızasına da niçin olabilecek bu tür geçiş zorlukları, senkromeçlerin değiştirilmesiyle giderilebilir. Şanzıman yağının bitmesinden kaynaklı vites geçişinde rahatsız edici ses de görülebilir. Viteste kilitlenme nedenli vites değiştirememe ve şanzımanın yağ kaçırması da sık gözlenir. Son derece önemli sorunlar olan şanzıman arızaları için uzman teknik ekiplerden destek almak şarttır.

Aks arızaları

Yüksek torklardaki döndürme hareketini ileten makineler olarak tanımlanabilen akslarda yaşanmış olan arızaların başlangıcında aks eğilmesi ve aks kırılmaları gelir. Hareket iletimi esnasında ciddi oranda burulmalara maruz kalan aksın en duyarlı kısmı olan aks adım atarında kırılma, aşınma ve eğilme oluşabilir. Önden çekişli araçlarda aks keçesinin deformasyona uğramış olması da sık yaşanan bir diğer sorundur. Yağ ne kadar ağına niçin olabilecek bu mesele frenlerin zarar görmesiyle neticelenebilir. Bundan dolayı aks keçesinin kesinlikle değiştirilmesi gerekir. Aksı oluşturan parçaların tertipli bakımı bu olası sorunları yaşamamak adına son derece önemlidir.

Enstrümanlarda uyarı lambaları ve sinyallerle ilgili elektrik arızalarının yanı sıra kayış rulmanı, kömürler ve iç bobinlerle ilgili marş, şarj dinamosu arızaları da görülebilir. Aracın normalden çok daha fazla yakıt tüketmesine neden olan fan müşürü arızaları da sık yaşanan fan arızaları içinde yer alır. Bu da fan müşürü  değiştirilmesiyle yahut onarılmasıyla çözülebilir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat