En iyi kış lastiği nasıl olmalı?

En iyi kış lastiği nasıl olmalı?

En iyi kış lastiği nasıl olmalı? sorunu kış yaklaşırken otomobilde bizi yola bağlayan en önemli parça olan lastiklerin seçiminde yine gündeme geliyor.

Lastik bizim yola tutunmamızı sağlayan en önemli parçadır. Özellikle kışın kaygan ve fren mesafesinin zaten uzadığı bir durumda kışlık lastik seçimi çok daha büyük bir önem kazanmaktadır. Peki bu kadar önemli olan bir parçayı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Kış lastiği neye göre alınır?

Araçlarda Lastik Hava Basıncı Tablosu

En iyi kış lastiği nasıl olmalı? 

 1. Kışlık lastik ölçüleriniz mutlaka araç üreticinizin belirlediği boyutlarda olsun. Daha büyük veya daha küçük boyutlarda lastik kullanmak sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır.
 2. Mutlaka kışlık lastiğinizin üzerinde dağ içerisinde kar sembolü bulunsun ve m+s yazısı yer alsın. Bu iki sembol lastiğinizin gerçek bir kış lastiği olduğunun en büyük göstergesidir.
 3. Mutlaka bilindik bir marka lastik kullanın. Özellikle Çinli bilinmeyen markaların lastik modellerinin merdiven altı üretimlerden uzak durun. Bu tür lastikler kalması gereken sıcaklıkta kalamayacak, fren mesafenizi artıracak, tutunma konusunda sorun yaşatacaktır. Bu da hem maddi hem de manevi olarak sizi büyük bir zarara sokabilir.
 4. Yaşadığınız yeri mutlaka göz önünde bulundurun. Eğer daha ılıman bir iklimde iseniz kışlık lastik yerine 4 mevsim lastikleri seçebilirsiniz. Böylelikle bütçeniz açısından da daha ucuza lastik alışverişinizi tamamlamış olursunuz. Fakat karlı, sürekli don olan yerlerde mutlaka kışlık lastik tercih edin.
 5. Lastik testlerinin karşılaştırmalarına mutlaka bakın. Bu testlerin sonucunda iyi puan almış lastikleri seçmeye özen gösterin.
En iyi kış lastiği nasıl olmalı
En iyi kış lastiği nasıl olmalı

Kışlık lastik alırken mutlaka tüm akslara kışlık lastik takın. Sadece çekiş olan tekerleklere kışlık lastik takmak kesinlikle büyük bir tehlikeye yol açacaktır.

Çekiş olan tekerlek tutunurken diğer tekerleklerinizin yol tutuşlarda sizi çok daha büyük bir kazaya itebilir.

Kış lastiği ebatları ne olmalı?

Kış lastiklerinin ebatlarına bakacak olursak , yaz lastiklerinin taban genişliği 205 mm ise kış lastiğinin taban genişliği en az onun kadar olmak zorundadır.
Lastiklerin daha geniş ebatta olması durumunda da fazla küçültmeye gerek kalmadan daha dar ebat lastik kullanılabilir. 

Kış lastikleri kaç derecede kullanılır?

Kış lastiklerinin takılacağı sıcaklık derecesi  7°C’nin altı olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi standart lastiklerdeki  karışımların sertleşmesiyle tutunma özelliklerinde azalma yaşanması.  Bu yüzden kış lastikleri kar yağdığında değil, termometrelerin 7°C’nin altında olduğunda değiştirmek gerekmektedir.

Kış şartlarında araç kullanma teknikleri

 • Lastik konusu kadar kışın otomobil kullanım şeklimizin de önemli olduğunu unutmayın.
 • Mutlaka gaza da frene de basarken özellikle karlı havalarda daha yavaş hareket edin.
 • Ani hareketlerden kaçının.
 • Kar veya başka bir sebeple altında ne olduğunu görmediğiniz yerlerden geçerken dikkatli davranın.
 • Kışlık lastiğiniz olmadan yola çıkmayın, kışlık lastiğiniz olsa bile kurallara uyun,
 • takip mesafenizi normalde bırakmanız gereken mesafeye göre artırın.

 

 

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat