Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti, şartları

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti, şartları

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliğinin alınması öncelikle çevre dostu bir ulaşıma teşvik ederken bu istasyonların azlığından kaynaklanan sorunlara yardımcı olacaktır.

Elektrikli araba şarj istasyonu avantajlarının başında işletmeler için hem ek bir gelir kaynağı hem de yeni müşteri kazanma anlamına gelmektedir. Elektrikli araba şarj istasyonu her sektördeki işletmeler için ekstra bir artı olarak karşılanmaktadır.

Bilindiği üzere elektrikli araçlara olan ilgilin artmasıyla birlikte çok da uzak olmayan bir zaman diliminde elektrikli araç şarj noktalarının bu zamanlarda kurulması öngörülebilirlik açısından ne kadar doğru bir tespit olduğunu söylemeye gerek yok.

2023 yılına kadar ülkemizde 30 binden fazla elektrikli aracın yollarda olacağı tahmin edilmekte. Yayımlanan bir rapora göre iki yıl içindeki sayı dünyada yaklaşık 13 milyon elektrikli aracın olacağı şeklinde. Bu sayının Almanya’da 1 milyon Çin’de 4 milyon iken ABD’de ise 2023 yılına kadar yaklaşık 2 milyon aracın yollarda olacağı öngörülmekte.

Ayrıca araçlarının şarj olmasını bekleyen her sürücünün o işletme için potansiyel bir müşteri olduğunu da unutmamak gerekir.

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum şartları

Elektrikli araç şarj istasyonları için ruhsat yükümlülükleri ile alakalı değişiklik yapılmıştır. Resmi Gazete‘de yayımlanan “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile elektrikli araç şarj istasyonları, Üçüncü Sınıf Gayrisıhhi Müesseselerin Enerji Sanayi alt başlığı kapsamına dahil edilmişti.

Kurulacak olan elektrikli araç şarj istasyonlarının, iş yerinin ana faaliyet dalı esas alınıp ruhsatta tali faaliyet olması gerekiyor.

Eğer araç şarj istasyonu ile istasyonun kurulacağı iş yerinin işletmecisi farklı ise araç şarj istasyonuna müstakil ruhsat düzenlenmesi gerekmektedir.

Elektrikli araç şarj istasyonu kullanım alanları:

 • Konut Sitesi & Rezidans
 • İş Merkezi & Plaza
 • Alışveriş Merkezi
 • Kamu Kurumları & Belediyeler
 • Restoran & Dinlenme Tesisi
 • Otel & Konaklama
 • Akaryakıt İstasyonu
 • Otopark
 • Oto Servis ve galerileri
 • Eğitim ve sağlık Kurumları
Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti
Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti

Elektrikli Araç İstasyonları Kaç KW Olmalı?

Elektrikli araç şarj istasyonlarının iş yerleri için için 7 kW ve 22 kW arasında akım gücü olması gerekiyor. Aynı anda birden fazla araç şarj edecek şekilde kurulması ve çift soket bulundurulması önerilmektedir.

Türkiye’de kaç tane elektrikli araba şarj istasyonu var?

Türkiye’deki elektrikli araba şarj istasyonlarının sayısı 2021 yılı itibari ile 2000i geçmiş durumdadır.

Elektrikli araç şarj istasyonlarının özelliklerinden bahsedecek olursak şarj ünitelerini kısa sürede dolmasının yanında 3 fazlı sistemlere yer verilmesi araç şarj süresini de azaltmaktadır. Ortalama şarj süresi 30 dakikadır. Ve araç 150 km ye kadar gidebilmektedir.

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulum maliyetleri benzinli istasyonların fiyatları ile karşılaştırıldığında çok daha daha uygun olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Elektrikli şarj istasyonu kurmak için gereken en önemli faktörler ise maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

 • Alanda ne kadar ürünün olacağı
 • İstasyonun genel büyüklüğü
 • belirlenen güneş panelleri
 • depolama sistemleri büyüklüğü

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulum maliyeti markasına bağlı olmakla birlikte tek çıkışlı ortak şarj ortalama 3000 dolar civarındadır.

Elektrikli araçlar kaç saatte şarj olur?

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat