Egzozdan su gelmesi ne anlama gelir, çözümü nedir ?

Egzozdan su gelmesi ne anlama gelir, çözümü nedir ?

Egzozdan su gelmesi genellikle havaların ısındığında görülmektedir. Egzozdan su damlaması doğal olarak kullanıcıları tedirgin etmesine neden olur. Bazı durumlarda ise egzozdan gelen su gayet doğal karşılanabilir. Peki egzozdan neden su gelir? Hangi durumlarda su gelmesi normaldir? Çözümü nedir? Tüm bilinmesi gerekenler yazımızda.

İlk Çalıştırmada Egzozdan Su Gelmesi:

Özellikle soğuk havalarda araçtan çıkan sıcak gazlar egzoz borusu boyunca nemlenmeye neden olur. Bu nemlenme sonucunda egzoz borusunda su birikebilir. Araç çalıştırıldığında da egzozdan bu sular çıkar. Özellikle çalıştırıp gaz verdiğinizde bu sular tazyikli bir şekilde püskürebilir. Bu durum gayet normaldir. Araç soğuk havalarda ilk çalıştırmada egzozundan su atması, su damlatması yapabilir. Bu durumda yapmanız gereken bir şey bulunmamaktadır.

Benzinli arabada egzozdan su gelmesi de yine bu durumdan kaynaklanmaktadır. Bazı insanların aklında acaba benzine su mu katıldı sorusu gelse de benzinli araçlarda da ilk çalıştırma da egzozdan su atımı görülebilir. Yine motordaki yanma sonucu da ortaya bir miktar su çıkmaktadır.

Bu durumlarda panik yapmamak gerekir. Eğer su atımı çok uzun sürüyorsa, gideceğiniz yere vardığınızda, aracınız ısındığında dahi devam ediyorsa bu durumda araç bir ustaya gösterilmelidir.

Gaza Basınca Egzozdan Su Gelmesi:

Yukarıda da belirtiğimiz gibi soğuk havalarda gaza bastığınızda su püskürebilir. Bu egzozun borusundaki nemlenmeden kaynaklı bir durumdur. Siz gaza basınca da motordan gelen egzoz dumanlarının basıncı ile, boruda biriken su dışarıya çıkacaktır.

Soğukta yeni çalıştırdığınız aracınızda gaza bastıkça bir süre su gelmesi normaldir. Bu durum araç ısındıkça ve nemlenme bittikçe geçmelidir. Bunun yanında aracın motorundaki yanma sonucunda ortaya karbondioksit ve su çıktığı da unutulmamalıdır. Yani araç çalışıyorken ve gaza bastığınızda da az miktarda arabanın egzozundan su akması motorda gerçekleşen yanmanın bir sonucudur ve normaldir.

Eğer fazla uzun sürüyorsa, gittiğiniz yerde bile devam ediyorsa bu durumda şüphelenebilirsiniz. Şüphelendiğiniz durumda aracınızı bir ustaya göstermenizde büyük fayda var.

Araç Sıcakken Egzozdan Su Gelmesi:

Araç sıcakken egzozdan su atması: Aracınızla belli bir yol yaptıktan sonra veya aracınız sıcakken su gelmesi maalesef biraz şüphelenmeniz gereken bir durumdur.

Aracınızın ısındığı halde su yakıyorsa motorun bloğu ile üst kapağı arasında yer alan contadan şüphelenebilirsiniz. Bu conta özellikle antifriz kullanılmadığında ve gerekli bakımlar tam yapılmadığında motorda oluşan ısıdan dolayı eriyebilmektedir.

Erimesi durumunda da aracın yağının ve suyunun birbirine karışmasına neden olmaktadır. Bu karışma sonucunda araç her türlü durumda egzozundan su atmaktadır.

Bu durumda aracınızın suyunu düzenli olarak takip etmelisiniz. Eğer araç uzun süredir çalıştığı halde su atıyorsa ve aracın suyunda bir eksilme oluyorsa en kısa sürede aracı bir motor ustasına göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde bu durumun araca çok daha ciddi zararlar verebileceğini ve maddi olarak da çok daha büyük meblağlar ile karşılaşmamıza neden olabileceğini unutmamamız gerekir.

egzozdan su gelmesi
egzozdan su gelmesi

Araçtan Su Gelmemesi İçin Neler Yapılabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok durumda aracınızın egzozundan bir miktar su gelmesi normaldir. Özellikle kış aylarındaki ilk çalıştırmalarda su gelmesi beklenen bir durumdur. Fakat conta yanması gibi durumlarla karşılaşmamak istenmeyen bir sebepten su gelmesini önlemek için mutlaka aracımızın bakımlarını zamanında yaptırmalıyız.

Aracımızın hararet yapmaması, motor sıcaklığının yükselerek contaya zarar vermemesi için mutlaka kaliteli bir antifriz kullanmalıyız.

Her bakımda motorun contalarını kontrol ettirmeliyiz. Yıpranan contaları zamanında değiştirmeliyiz. Bunun yanında yine motorun sıcaklığını kontrol altında tutabilmek ve contalara zarar gelmesini engellemek için mutlaka yağımızı zamanında ve kaliteli bir yağ ile değiştirmeliyiz.

Motor yağı aracın motorunda meydana gelen sürtünmeleri azaltıcı bir etki gördüğü için motorun sıcaklığının da yükselmemesine katkı sağlar. Sürtünme azaldığı için ortaya çıkan sıcaklıklar düşer ve aracın hararet yapmasını, yüksek sıcaklıklara çıkarak diğer parçalara zarar vermesini engeller.

Hangi Durumlarda Ustaya Gitmeliyiz?

Soğuk olmayan havalarda da egsozdan su gelmesi , suyun yanında egzozdan farklı renklerde duman çıkıyorsa, aracınızın bakım zamanı geçti ve su atması yapıyorsa, su atması çok uzun sürüyor, araç ısınsa bile devam ediyorsa mutlaka bir ustaya veya servise aracınızı göstermelisiniz. Suyun aracın tüm metal aksamlarını paslandırabileceğini ve bunun sonucunda çürütebileceğini unutmamalısınız. Asla bu durum normal diye düşünüp geçmemelisiniz.

Aracınızın egzozundan su gelmeye başladıysa suyun hangi durumlarda geldiğini takip etmelisiniz. Eğer beklenen zamanlar (aracın ilk çalıştırılması ve benzeri zamanlar) dışında da su geliyorsa aracınızı derhal bir servise götürmelisiniz.

Başta contanız olmak üzere tüm aracı kontrol ettirmelisiniz. Sorunlu parçaların değişimini sağlamadan aracı kullanmaya devam etmemelisiniz. Suyun aracınızın her parçasına zarar verebilecek bir madde olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat