Edc şanzıman nedir, nasıl çalışır, kaç km gider?

Edc şanzıman nedir, nasıl çalışır, kaç km gider?

Edc şanzıman nedir sorusu ile birlikte nasıl çalıştığını ve DSG şanzıman ile karşılaştırmasını öğrenmek için doğru yerdesiniz. Edc şanzıman ile ilgili tüm soruların yanıtları ve özel anlatım videosu yazımızda sizler için paylaşıyoruz. Hemen başlayalım.

Edc şanzıman nedir? 

EDC Şanzıman Renault marka arabalarda bulunan bir yarı otomatik vites çeşidi olup 6 ileri vites özelliğine sahiptir.  İkili kavrama sistemden oluşan EDC şanzımanda ilkinde 1, 3, ve 5 ileri, ikinci kavrama da 2,4 ve 6 ileri için çalışmaktadır.

EDC ŞANZIMAN NEDİR? nasıl çalışır
EDC ŞANZIMAN NEDİR? nasıl çalışır

EDC Şanzıman en önemli özelliği manuel vitesli araçlardaki tork konventörünün aracın hangi güçle devam edeceğine karar vermektedir. Yarı otomatik viteslerde  ve EDC şanzımanlı araçlarda tork konventörü yoktur. Bunun nedeni şanzımanın kendisinin vites değişimini yapmasıdır. Şanzıman; yol şartları, gaz ve motorun gücünü optimize ederek otomatik olarak doğru vitese geçmektedir. Bu sayede vites geçişinde sarsıntı neredeyse hiç olmaz.

Edc şanzıman nasıl çalışır? 

EDC şanzımanın çalışmasında dişlilerin senkromeçlerle geçmesi ve her biri farklı kavramaya bağlı olan ve iki adet kamalı mil üzerinde hareket etmektedir. Dişliler, sistemin işlemcisinden gelen uyarıya göre hareket eder. En önemli özelliği dişlilerden biri istenen kavramada, diğeri bir üst kavramada bekliyor olmasıdır.

Vites gövdesinde  “+” işareti manuel olarak vites artırmak,  “-” işareti manuel olarak vites düşürmek içindir. Otomatik vitesli diğer araçlarda olduğu gibi EDC şanzımanlı bir otomobilde de “P” işareti park, “R” işareti geri vites, “N” boş vites anlamına gelir.

DSG şanzıman mı EDC şanzıman mı?

Çift kavramalı şanzıman yada bilinen diğer adıyla DSG şanzıman, vitesleri diğer dişli şanzımanlardan daha hızlı değiştirebilen otomatik şanzımandır. Ayrıca çift kavramalı şanzıman, geleneksel otomatik ve düz vites sistemlerine nazaran daha fazla güç ve daha iyi bir kontrol sağlamaktadır. 

EDC şanzıman ile karşılaştırdığımızda ikisi de çift kavramalı şanzımanlardır. Dsg şanzıman çift kavramalılar arasında en hızlı atan olarak göze çarpıyor. EDC ye göre bir diğer artısı ise sport modunun olmasıdır.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat