Dizel Araç Kullananların Bilmesi Gerekenler

Şu bilinmeli ki dizel araç kendini kullanan kişiyi seçer. Bilinçsiz bir kullanım hem motorun ömrünü kısaltır, hem de bakımı oldukça yüksek tutarlara ulaşan arızalar çıkabilir. Dizel araç kullanıcısı bilinçli olduğu takdirde, hem uzun süre güvenle kullanır hem de oldukça zevk alır. Çünkü dizel motor benzinliye göre daha yüksek torka sahiptir, bundan dolayı düşük devir hızında bile kendini belli eder.

Dizel Araç Kullanım Kuralları

Bilinen en büyük yanlış dizel motorlu bir araçta özellikle uzun yolda mola verdiğinde sıcak motorun hemen durdurulmasıdır. Nedenine bakacak olursak dizel motor yüksek devir hızı ile çalışır iken bu devir hızına göre yağlama olur, Stop etmesi ile birlikte bir anda yağlama durur ise yüksek devirde dönen turbo kitlenebilir ya da hasar görebilir. Yapmamız gereken yegâne şey, mola verdiğimizde aracımızı yaklaşık olarak 2-3 dakika daha çalıştırıp stop etmektir.

 Dizel Araç Kullanırken Bu Uyarlılara Dikkat!

İkincisi mazotunuzu tanınan, güvenilirliğine inandığınız firmalardan temin ediniz. Kaliteli olmayan mazot, dizel motorlu aracın enjektör sistemine ciddi derecede hasara neden olabilir. Dizel aracınızın vites atma işlemin bin sekiz yüz iki bin devir hızı aralığında yapmaya özen gösteriniz.

Aracın seyir halinde iken de devir hızı iki bin iki yüz – iki bin dört yüz arasında olmalıdır. Bu sayede hem yakıt tasarrufu sağlanır hem de konfor.

Dizel motorlu araçlarda turboya en çok hasar veren hava filtresinin bakımının yapılmamasıdır. Hava filtresi temiz ve orijinal olmalıdır. Yan sanayi ürünler, satın alır iken size kar sağlamış görünse de aracın turbo sistemine verdiği zarar, size sağladığı kardan çok daha fazladır.

Dizel motorlu araçlar yüksek devirde çalıştığı için arabanın hararet yapabilme ihtimali daha fazladır. Bundan dolayı araç ile seyir halinde iken hararet göstergesini mutlaka takip etmenizi öneririz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat