Çekme belgeli araç ne demek ?

Çekme belgeli araç ne demek ?

Çekme belgeli araç ne demek ? sorusunun yanıtı hurdaya çıkmış ile karıştırılmaktadır. Çekme belgeli araçlar aslında kenarda durup kullanılmayan ve vergi ödenmemesi için alınan çekme belgesine sahip olan araçlardır.

Çekme belgesi nedir ? Çekme belgesi Nasıl alınır ?

Çekme belgesi bir aracın kullanılmayacağını beyan ederek trafikten çekilmesine onay veren belgedir diyebiliriz. Çekme belgesini alabilmek için aracın bütün borç ve yükümlülükleri ödenmek zorundadır. Bu belge özellikle kullanılmayan otomobiller için yıllık vergi ödenmemesi için alınmaktadır.

Çekme belgeli araçlarda MTV işlemez ve haciz , rehin işlemleri yapılamaz. Bu nedenle çekme belgeli otomobil satın alma yapılırken çekme belgeli olması için tüm borçlarının sıfırlanmış olması gerekir.

İkinci el araç satışlarındaki  çekme belgeli veya vergiden muaf , borcu yoktur ifadeleri aslında çekme belgeli olan araba olduğunu da ifade etmiş olur. Ancak aracın şu an trafiğe çıkamayacağını belirtmiş olur. Tabi ki  istenirse çekme belgesi kaldırılıp ve araç satılabilir.

Çekme belgesi nasıl alınır?

Trafikten çekme belgesi önceki yıllarda Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği aracılığı ile yapılmaktaydı. Daha sonra düzenlenen yönetmelikle trafik tescil işlemleri noterler tarafından yapılmaya başlandı.

Aracı çekme belgeli yapmak için yapılacak ilk işlem aracın plakasını sökmektir. Aracın vergi borçları ödenir  ardından Plaka ve ruhsatla notere gidip trafikten çekme işlemi yaptırılmaktadır.

TAVSİYE EDİLEN YAZI:  Check Engine Lambası Ne demektir, Neden Yanar ? (Çözümü)

Çekme Belgeli Araç Alınır mı ? 

Çekme Belgeli Araç Nasıl Alınır ?

Belgeli Araç satın almak için belgenin kaldırılması gerekmektedir. Noterde yapılabilen çekme belgesi kaldırma işlemi için kimlik ve ruhsat yeterlidir. Belge kaldırılınca vergi dilimindeki MTV nin ödenmesi ve muayene yaptırılması gereklidir. Yinelemek gerekirse çekme belgeli araç satışı için öncelikle çekme belgesinin kaldırılması gerekir. Çekme belgeli aracın plaka masrafları, o dönemki motorlu taşıtlar vergisinin dışında aracın muayene masrafıdır.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar ?

Bu tarz araçlar belirttiğimiz üzere trafiğe çıkamamaktadır. Araç için öncelikle trafik sigortası yaptırılır daha sonra ise araç muayeneye götürüldükten sonra araç tescil belgesiyle notere tescil kayıt işlemleri yaptırılıp aracın trafiğe çıkması sağlanmaktadır.

Çekme belgeli araç masrafı ne kadar?

Çekme belgesi bulunan araç trafiğe nasıl çıkar sorusuna devam edecek olursak  ortalama 1000 TL masraf  çıkacak diyebiliriz.  Hazırlanan belge için 10 TL harç bedeli talep edilmektedir. Şoförler odasından alınması gereken dosya için de 10 TL masrafı vardır.
Çekme belgeli araç ne demek
araçlar trafikte yakalanırsa OTOPARKA çekilir.

Çekme belgeli araç yakalanırsa ne olur ?

Çekme belgesi olan araçlar trafikte yakalanırsa ilk işlem aracı emniyetin otoparkına çekilmesidir. Ayrıca sürücüye de cezai işlem uygulanmaktadır. Otomobili otoparkta durduğu sürece çekici ve otopark ücreti artmaya devam etmektedir.

Çekme belgeli araçla trafiğe çıkmanın cezası nedir? 

 araç trafiğe çıkarsa: Çekme belgeli araç kullanma cezası 1002 TL olarak ödenir. Kişi 15 gün içinde öderse 751,5 TL ye düşer. Kaynak: sabah gazetesi

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat