Baskı Balata Ömrü Kaç Yıldır, bitik olduğunu nasıl anlarız?

Baskı Balata Ömrü Kaç Yıldır, bitik olduğunu nasıl anlarız?

Debriyaj baskı balatanın ömrünün bittiği nasıl anlaşılır konusu aslında araç sahiplerinin merak ettiği temel mekanik sorunlardan birisidir.

Debriyajınız ve baskı balatanız, aracın her parçası gibi bir ekonomik ve yapısal ömre sahiptir. Metal yorgunluğu, uzun vadede yanlış sürüş teknikleri gibi etkenlerde yine baskı balatanızın bitmesine neden olan sebepler arasında yer almaktadır.

Baskı balata aracımızın hareket organlarından sadece bir tanesidir. Aracın çekişini ve performansını etkileyen hayati unsurlar arasında yer almaktadır. Tamamen bitmiş bir baskı balata sizi yolda bırakıp zor durumlara sokabilir. Bu yüzden dikkat edilmeli ve tamamen ölmesi beklenmeden değiştirilmelidir.

Eğer aracınızda baskı balata bitmeye başlarsa, aracınızdan tam randıman almanız imkansızdır. Baskı balatanın bitmesi, debriyajınızla doğru orantılı olacaktır. Debriyajınız zamanla kavramamaya başlayacak ve sürüş güvenliğinizi etkileyecektir.

Rot ayarı nedir, Rot ayarı neden yapılır?

Baskı balata zayıfladığı nasıl anlaşılır ?

Baskı balata bittiği nasıl anlaşılır?  Araçlarımızdaki bazı sorunları, araba ustalarına götürmeden önce kendimizde tespit edebiliyoruz. Çoğu problem, başlamadan önce belirtiler vermektedir. Baskı balatada bunlardan birisidir. Bir anda biten bir mekanik aksam değildir. Bitmeye başladığı zaman sürücüye bunu haber veren bir sistemdir. Anlamanın tabi ki de bazı yolları vardır. Maddeleyerek anlatmak gerekirse;

• En belirgin durumlardan bir tanesi, aracınızın kalkış esnasında titreme yapmasıdır. Titreme yapma nedeni ise tam kavramanın ilk başta sağlanamamasıdır.

• Debriyajınızda hissedilir şekilde yukarıdan kavrama başlar. Yani kavrama noktası uç noktalara kadar çıkar.

• Vites geçişlerinde zorluk yaşamaya başlayabilirsiniz. Geri vitese girme konusunda zorluk yaşanmaya başlar.

• Aracınızla bir rampayı tırmanırken devirde dalgalanma olabilir. Otomatik vitesli araçlarda vites düşürme durumuna benzer bir ses duyulabilir fakat hız kazanamazsınız.

• Aniden yaptığınız gaz verme tepkisi cevapsız kalacaktır. Devir konusunda problemler başlar.

• Baskı balata arızası uzun süre idare edilmeye çalışılırsa şemsiyelerde kırılma olabilir.

• Ayağınızın debriyajdan çektikten sonra seyriniz sarsıntılı olabilir.

• El frenini çekip, vitesinize 1’e almanızın ardından arabanızı el freni çekikken aracınızı hareket ettirmeye çalıştığınızda stop etmezse çok büyük olasılıkla baskı balatanız bitmeye çok yaklaşmıştır.

Baskı Balata Ömrü Kaç Yıldır
Baskı Balata Ömrü Kaç Yıldır

Debriyaj balatası ömrü ne kadardır?

Baskı balata araçtan araca değişiklik gösteren maliyetlere sahiptir. Tamiri bir usta tarafından yapılmalı ve onarım esnasında şanzıman yağı da değiştirilmelidir.

Baskı balatanın ömrünü uzatmak için belli başlı yöntemlerde vardır. Bunlar, baskı balatanın ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda sürüş konforunuzu da bir adım ileriye taşır.

Baskı Balatanın Ömrünü Nasıl Uzatabilirim?

• Sürüş sırasında  ayağınız debriyaj üzerinde beklememelidir. Bunun sebebi ayağınızın ağırlığı debriyaja baskı yapmakta, debriyajınızın şemsiyelere baskı uygulamasına neden olur. Zamanla şemsiyelerde arıza meydana gelebilir.

• Vites değiştirdiğiniz sürede ayağınızı debriyajdan hızlıca çekmek yerine daha yavaş çekmelisiniz.

• Vites değiştirme esnasında baskı balata bölgesinde 2 tarafta eşit şekilde dönerken kavrayabilmesi ömrü uzatan temel unsurlar arasındadır. Vites değiştirirken motor devrinin rölantiye kadar düşmemesi gerekmektedir.

Triger Kayışı Nedir ? Triger kayışı ne zaman değişir ?

• Vitesleri tek tek düşürün. Arabayı öne doğru yığmak yine ömrün kısalmasına neden olur.

• Debriyaj pedalının tam anlamıyla dibe kadar indiğine emin olun. Debriyaj pedalının altında herhangi bir cisim veya paspas olmamalıdır. Tam kavrama ve tam bırakmanın yolu yine bu unsura dikkat etmekten geçmektedir.

• Sıkışık trafikte veya rampalarda beklerken vitesinizi boşa alıp bekleyin. Viteste yarım debriyaj yaparak beklemek, baskı balatanın ömrünü ciddi şekilde kısaltan unsurların başında gelir.

• Değiştirmiş olduğunuz yeni baskı balatanızın kaliteli veya orijinal olmasına dikkat edin.

Baskı balata kaç km de değişir?

Debriyaj Balatası Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır? Arabaların nasıl, nerede hatta ne kadar kullanıldığına göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak bir debriyaj balatası sistemi 80.000 kilometrede değiştirilmesi uygun görülür.

Yeni baskı balata taktırdıktan sonra eğer aracınızda baskı balata bitiyormuş gibi bir hissiyata kapılırsanız panik yapmayın. Bu durum oldukça normal bir durumdur.

Yine aynı şekilde eğer bir yanık kokusu alırsanız bu da yeni baskı balatanın araca alışma sürecinde meydana gelir. Belli bir süre kullanımdan sonra sorun çözülecektir.

Aracınızda tam ısınma meydana gelmeden soğuk havalarda hareket ettiğiniz zaman ilk aşamada titreme meydana gelirse yine paniklememek gerekir. Aynı şekilde belli mesafe kat edildikten sonra olması gereken haline dönecektir.

Baskı balatanız tamir olduktan sonra, eğer debriyaj sisteminiz hidrolik değil de telli ise, sürüş konforunuza en uygun kavrama noktasını ayarlatmanızda fayda vardır.

Baskı balata değişimi ne kadar tutar?

Baskı balata değişim fiyatı araçtan araca farklılık göstermekle birlikte baskı balata setleri ortalama olarak 1000 TL civarındadır. Baskı balata setinde neler var diye bakacak olursak:  Baskı diski, debriyaj balatası ve bilyesinden oluşmaktadır. Debriyaj seti değişim için istenen ücret de yaklaşık 300-400 TL arasındadır.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat