B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir?

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir?

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir? sorusu başta olmak üzere bugünkü yazımızın içeriği b sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının aklına takılanları cevaplamak olacak .

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabileceğini açıklamadan önce genel bilgiler vermekte yarar var.

B Sınıfı Ehliyet Nedir?

Ülkemizdeki ehliyet sahibi olan sürücülerin sahip oldukları ehliyet tipi B sınıfıdır. Bilindiği üzere ehliyetlerle ilgili yapılan değişiklikler söz konusu. Bununla birlikte alınan ehliyet 10 yıl kullanım süresine sahiptir ve ehliyetle M, B1 ve F sınıfları ehliyete uygun araçlar kullanılabilmektedir.

B sınıfıyla ilgili yapılan önemli bir değişiklik ise ehliyetlerde belirtilen otomatik veya manuel olduğunu göstermesidir. Yani sürücü direksiyon sınavına hangi araçla girmişse ehliyeti de ona uygun verilir. Daha öncesinde B sınıfı ehliyeti olanlar  istediği  otomobili sürebilirlerken artık otomatik ehliyete sahip bir sürücü manuel vitesli bir aracı kullanamamaktadır.

Ehliyet Sınıfları Nelerdir

Anlaşılacağı üzere otomobil kullanabilmek için sahip olunması gereken ehliyet sınıfı B dir. Peki sadece otomobil mi kullanabilirler ? Hemen cevabı verelim: Maalesef hayır. B sınıfı ehliyet otomobillerin yanı sıra kamyonet ve traktör kullanma hakkına da sahip olmaktadırlar.

B sınıfı ehliyete sahip olan sürücü ileride başka bir araç  kullanmak istediğinde o aracın ait olduğunu ehliyeti  almak zorundadırlar. Örnek verecek olursak  otobüs kullanabilmek için kişinin önce B sınıfı ehliyeti alıp sonrasın da ise D sınıfı otobüs ehliyetini almak zorundadır. Tır kullanmanın şart ise sırasıyla B sınıfı otomobil ehliyeti  sonrasında  C sınıfı kamyon ehliyeti alınır. En son ise Ce sınıfı tır ehliyeti almaktır.

B sınıfı ehliyet sadece moped tarzı motosiklet kullanılır. 
B sınıfı ehliyet sadece moped tarzı motosiklet kullanılır.

6 teker kamyonet B sınıfı ehliyet kullanabilir mi ?

B sınıfı sürücü belgesi sahibi sürücülerin otomobil, kamyonet ve traktör kullanabildiklerini açıkladık . Burada önemi olan tekerlek sayısı değildir. Fakat bu araçlara römork takılması halinde gerekli olan ehliyet sınıfı BE dir. Bu da demek oluyor ki 6 teker kamyonet B sınıfı ehliyet kullanabilir.

Peki  B sınıfı ehliyet ile minibüs kullanılabilir mi sorusu da akla gelebilir. Eskiden B sınıfı ehliyet ile minibüs kullanılırdı. Fakat yeni düzenlemeler ise sistem değişti. Minibüs sınıfında yer alan dolmuş ve transporter  B sınıfı ehliyeti ile kullanılamamaktadır.

B ehliyet ile motor kullanılır mı ? : B sınıfı ehliyet sadece moped tarzı motosiklet kullanılır.

B sınıfı ehliyet almak için ne gerekli?

B sınıfı ehliyet almak için gerekli şartlar :

  • En az ilkokul mezunu olmak,
  • 18 yaşını doldurmak
  • Araba kullanmayı engelleyecek bir sağlık durumu olmaması

ÖZET: B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir?

Kısaca toparlayacak olursak B sınıfı ehliyet ; otomobil ve kamyonet için geçerlidir ve B1 dört tekerlekli motosiklet içindir. BE sınıfı ehliyete sahip olunması durumunda römorklu otomobil ve kamyonet kullanılabilir.

Ayrıca tekerlek sayısına değil ruhsatta yazan araç cinsine bakılır.  Araç ruhsatında Kamyon, minibüs gibi ibareler.

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir? yazı ile alakalı görüş ve yorumlarınız bizim için önemli . Lütfen bizimle paylaşın . Keyifli ve huzurlu sürüşler dileriz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat