Az Benzin Yakmanın Altın Kuralı

Bazı petrol ofislerinde afişlerle dikkat çekilmeye çalışılan en önemli benzinden tasarruf yöntemidir. Lastik basıncı ideal olan bir araç, olmayan aynı özelliklere sahip başka bir araca göre %5’e varan yakıt tasarrufu sağlar. Bu yüzden haftada bir olacak şekilde araçların lastiklerindeki hava basınçları kontrol edilmelidir.

Yüksek Vites Yüksek Yakıt Tüketimi Demektir

Her aracın motorundaki ana dişlinin çapı farklıdır. Bu ana dişlinin büyüklüğü değiştirilemez. Fakat aracı kullanılırken, vites değerini gidilen yola göre dengeli ayarlamak her zaman benzinden %2-3 oranında tasarrufa yardımcı olur. Bunun nedeni fizik ile açıklanır, fizik kanunlarına göre küçük dişlileri döndürmek, büyük dişlileri döndürmekten her zaman daha zordur.

Gereksiz Yakıt Kullanımını Önlemek

Araç kullanılırken, yokuş aşağı yollarda araca verilen gaz gereksiz yakıt harcanmasına neden olur. Buna benzer bir örnek olarak, yollarda ki çukurlardan gitmek aracın yıpranmasının yanı sıra gereksiz yakıt harcanmasına neden olur. Bundan yola çıkarak her zaman düz zeminden gidilmesi ve yokuş aşağı araca gaz verilmemesi yakıt tasarrufu sağlar.

Yük Kapasitesi Değeri

Her aracın taşıyabileceği bir yük limiti vardır. Aracın türüne bağlı olmaksızın, araç yük limitinin 1/3’ü oranında araca yük bindirmek yakıt tasarrufu açısından önemlidir. Bu oran, yaklaşık 3-4 kişinin ağırlığına ve 30 kg’lık yüke eş değerdir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat