Arabablogu.Com

Hararet Müşürü Hakkında Tüm Detaylar

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Hararet müşürü kısaca ısı sensörüdür ve motor soğutma suyunun sıcaklığını gözlemek ile görevlidir. Hararet müşürünün soğutma suyunun sıcaklığını ölçmek için kullandığı ise elektrik direncidir. Ölçülen değer PCM ye iletilir ve sistem motorun durumu hakkında bilgi sahibi olur.

Sistem, motorun sıcaklık durumuna göre hava / yakıt karışımını hesaplar ve işleme alır. Eğer motor sıcaklığı çok yüksek değerlere ulaşmış ise motoru korumak için bazı önlemler alınır. Motor sıcaklığı ya da doğru soğutulamayan motor pek çok arızalara sebep olabilmektedir.

Hararet müşürü nerede sorusuna ise radyatörün uzağında genellikle silindir kapağı üzerinde cevabını verebiliriz ve  termostatın yakınında silindir kapağındaki su çıkış hattı üzerindedir.

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Tavsiye Yazı :   Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır ?

Motor Arıza Uyarı Lambası: Eğer motor arıza lambanız sürekli yanıyorsa sebebi hararet müşürü arızası olabilir. Bazı araçlarda arızalı ısı sensörü durumunda motor arıza ışığı yanmaktadır. Sorun çözülmediği taktirde motor arıza ışığı yanmaya devam edecektir.

Arızalı olan hararet müşürü değişimi yapılmadığı taktirde aracın motor aksamında daha büyük sorunlara neden olacaktır ve tamir maliyetleri artacaktır. Bozulan parça profesyonel yardım alınarak en kısa sürede değiştirilmelidir.

Hararet Müşürü Temizliği 

Hararet müşürü temizliği sürücülerin yapabilecekleri bir şey değildir. Çünkü parçanın temizliği için ayrıca aracın benzin ve çalışma durumu gibi kontrollerden geçirilmesi gerekir. Aynı zamanda götürdüğünüz oto servis içerisinde hararet müşürü testi yapılarak aracınızda herhangi bir arıza olup olmadığı da öğrenilebilecektir. Bu nedenle aracınızdaki hararet müşürü gibi müşür temizliklerini kendiniz yapmadan profesyonellere bırakmanız en doğrusu olacaktır.

Hararet Müşürü Fiyat

Hararet müşürü fiyatları araç modeline göre farklılık gösterdiğinden net bir cevabı olmayabilir. Fakat genel olarak 50 tl ile 250 tl arasındadır diyebiliriz. bu yüzden birden fazla bayiden fiyat öğrenmek faydalı olacaktır.

 

Tavsiye Yazı:  Araç Yağ Değişimi Ne Kadar Sürer?