Araçta İmmobilizer Anahtar Nedir ?

Araçta İmmobilizer Anahtar Nedir ?

Araçta immobilizer ne demek ?

İmmobilizer anahtar sistemi kısaca, arabanın yakıt ve ateşleme sisteminin çalışmasına engel olan yani aracın hareket etmesine izin vermeyen sistemdir. İmmobilizer anahtar ülkemizde çipli oto anahtarı sistemi olarak adlandırılmaktadır.

Immobilizer, 1944 senesinde Frank Marugg tarafından icat edilen sistem, teknik olarak otomobilin ateşleme ve yakıt sistemini devre dışı bırakması nedeniyle hırsızlığa karşı en büyük önlem olarak görülmektedir. Çünkü araç anahtar olmadan açılmaz. İmmobilizer anahtar ne işe yarar sorusunun cevabı tam da budur. Öyle ki bir çok ülkede bu sistemi kullanmak mecburidir. Bu yüzden de yeni model arabaların tümünde standart olarak immobilizer anahtar sistemi donanım paketinde yer almaktadır.

İmmobilizer nasıl çalışır ?

Immobilizer  4 adet öğeden meydana gelmektedir:

 • Kontak bileziği veya anten,
 • ECU yani elektronik kontrol ünitesi,
 • transponder
 • immobilizer kutusu
Immobilizer nasıl devreye girer ?

İmmobilizer anahtar kontağa sokulunca içindeki çip, antenden enerji alır ve aktif hale gelir. Sonrasında da kutu ile bağlantı kurar. Bu esnada kutu transponderden aldığı bilgi ile yeni bir kod oluşturur. Kendi kodunu ECU’ya iletir. Aynı süreci uygulayan ECU kodu doğruladığında ateşleme ve yakıt sistemi çalışmaya başlar.

Bu sürecin ortalama saniyenin 10’da 1’i bir hızda gerçekleşir.

immobilizer anahtar gösterge
immobilizer anahtar gösterge

İmmobilizer arızası nasıl giderilir ?

İmmobilizer arızası sürekli meydana gelen bir sorun değildir. Arızayı immobilizer ışığı yanıp sönüyor olması haber verir. Ön camdaki kırmızı led ışığı hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlar. Çoğu immobilizer arızası çipteki bozukluktan meydana gelmektedir. İmmobilizer arızası ve çözümüne daha detaylı bakalım.

Oto anahtarını çevirdiğimizde gösterge panelinin tam ortasında bulunan nokta şeklindeki kırmızı ışık bir kaç saniye sonra sönmesi gerekir. Bu durum araba anahtarı okuyor demektir. Fakat bütün ışıklar sönüp kırmızı olan sabit bir şekilde yanmaya devam ediyorsa maalesef immobilizer arızası var demektir ve araç çalışmaz.

Diğer arıza hali ise az önce belirttiğimiz üzere  devamlı sinyal şeklinde kendini gösteriyorsa yine maalesef  immobilizer arızasıdır.

İmmobilizer arızası olduğunda ilk olarak yedek anahtar ile otomobili çalıştırabiliriz. Ve oto anahtarcıya giderek arıza düzelttirilebilir. Tabi eğer yedek anahtara sahip değilsek servis çağırmak zorundayız. Her durumda eğer çok aciliyet yok ise fiyat araştırması yapmak gerekebilir.

Peki biz immobilizer Arızası durumda başka neler yapabiliriz ona değinelim.Eğer oto kuaför yapıldığı an veya ertesi gün araba çalışmıyorsa yapılacaklar:
 • Arabanın motor bölümünde yer alan fişlerin girişleri elektronik devre temizleme spreyi ile temizlemek.
 • İç aksamda bulunan sigorta tablosu ve gösterge paneli mutlaka sökülüp oksitlenme durumunu  kontrol etmek.
immobilizer anahtar arıza
immobilizer anahtar arıza

İmmobilizer nasıl devre dışı bırakılır diye merak edenler için de yapılması gerekenleri kısaca açıklayalım.

İmmobilizer Beyinden İptali için alınacak malzemeler.

 • Motor Beyni
 • immobilizer beyni
 • Kontak Anteni
 • Oto Anahtarı
 • Bazı arabalarda ( sigorta kutusu ) 

Yeni model otomobiller için çok çaresiz durumlarda uygulanabilecek bir müdahaledir. Fakat iki çeşit olumsuz etkisi olmaktadır. Biri göstergedeki ışığın yanık halde kalması, diğeri de arabanın artık düz kontak ile çalışabilir olmasıdır. Genellikle bütün arabalarda immobilizer sistemi beyinden iptal edilebilir ama tasvip edilmeyen bir durumdur. Onun için oto servis her zaman ilk planda tutulmalıdır.

İmmobilizer kopyalanır mı?
Marka ve model fark etmeksizin  immobilizer anahtar kopyalama işlemi yapılmaktadır. Hem lisanslı cihazlar hem de Diagnostic bilgisayar programları ile bu işlem başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 

İmmobilizer anahtar kopyalama ne kadar?

İmmobilizer anahtar kopyalama fiyatı  arabanın marka modeliyle doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Eski modeller direkt olarak masa üstü el cihazlarıyla yapılabilenler 75 Lira,  yanında sallanan uzaktan kumanda bulunuyor ise artı olarak 50 Lira civarında bir fiyatı vardır.
Eğer üretim aşamasında uzaktan kumandalı ise ve orijinal olarak yapılacaksa 175.00 lira 200.00 Lira yüksek modellerde de 650 lira civarındadır.

Resimli tam liste olarak paylaştığımız Diğer Araç Gösterge Panelindeki İşaretlerin anlamları için yazımıza mutlaka göz atın. 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat