Araçta avans ayarı nedir, nasıl yapılır?

Araçta avans ayarı nedir, nasıl yapılır?

Araçta avans ayarı nedir, nasıl yapılır? sorusu başta olmak üzere dizel motorlarda ve enjeksiyonlu araçlarda gibi sorularınızın yanıtını yazımızı okuyarak bulabilirsiniz. Ayrıca yazımızın sonunda konunun daha iyi anlaşılması adına Araçta avans ayarı nedir, nasıl yapılır başlıklı bir de video paylaştık.

Araçta avans ayarı nedir?

Avans ayarının nasıl yapılacağını açıklamadan önce avans ayarının ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse: Türkçe’de öncelik anlamına gelen avas, Fransızca kökenlidir ve Avance kelimesinden gelir. “Arabada avans nedir?” sorusu araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Bazı motor türlerinde motor buji yardımıyla yakılır. Bu motorlar içten yanmalı ve dört zamanlı motorlardır. Bu tip motorlarda buji ağzında sürekli hazır halde olan yüksek voltaj bulunur. Kıvılcım bu voltaj sayesinde üretilir. Kıvılcım hali hazırda sıkışmış bulunan hava yakıt karışımının ateşlenmesini sağlar ve yanma oluşmuş olur. Aracın hareket etmesini pistonun aşağı inmesi sağlar ve ateşlenme hareketi gerçekleşir. İdeal avans ayarı ateşlemenin sıkışma oranın en yüksek olduğu anda olmasıdır.

Özetle avans ayarı: ateşleme işleminin en doğru ve ideal zamanda gerçekleşmesidir. Eğer bu işlem zamanda olmazsa avans ayarı bolmuş demektir. Araba ayarın bozulduğuna dair kullanıcısına sinyaller verir. Örneğin fazla yakıt tüketimi, güç kaybı gibi. Bu ve benzeri arızaları fark etmenin en kolay yolu kullanılan aracın tanınarak aksaklık olduğunda kontrol ettirmektir.

Avans Ayarı Neden Bozulur?

Otomobiller birçok parçanın birbiriyle uyum içinde çalışmasıyla hareket enerjisi kazanan araçlardır. Bu sistemlerde uyumsuzluk olması bozukluklara sebep olur. Ateşleme sistemi doğru çalışmadığında avans ayarı bozulur. Ateşleme sisteminde var olan herhangi bir parça uyumsuz çalışır veya çalışmazsa ateşleme istendiği gibi olamaz. Araç güçten düşer ve yakıt kullanımı artar.

Avans Ayarı Bozuksa Ne Olur?

Bujiler tarafından ateşlenmesi gereken hava yakıt karışımı avans ayarı bozuk olduğunda tam olarak ateşlenemez veya en doğru zamanda ateşlenemez. Ateşlemenin aracın hareketliliğini sağladığını belirtmiştik, dolayısıyla aracın çalışma aksamında olumsuz sonuçlar doğar. Avans ayarının bozulduğunu anlayabileceğiniz belirtiler:

Araçta avans ayarı nedir, nasıl yapılır?
Araçta avans ayarı nedir, nasıl yapılır?
 • Yakıt tüketiminizin normalin üstüne çıkması
 • Araçta performans kaybı gözlemlenmesi
 • Araçta kalkış ve hızlanma esnasında güç kaybı görülmesi
 • Aracın normalde çıkmakta zorlanmadığı yüksek hızlara çıkamaması
 • Ateşleme sistemine dahil parçaların zarar görmesi (ateşleme bobini, buji vb.)
 • Debimetre ve/ veya akışmetrenin zarar görmesi
 • Yakıt sistemine dahil parçalarda arızalanmalar
 • Aracın ateşleme sisteminin tamamen kullanılamaz hale gelmesi. Bu konu hakkında en kötü olasılıktır ve rektifiye olmadan düzelmez.

Aracınızda bu gibi işaretleri gözlemliyorsanız daha büyük sorunlara yol açılmadan hemen kontrole götürmelisiniz. Uzun süre avans ayarı bozuk bir aracı kullanmak araç ateşleme sisteminin tamamen kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Avans ayarının motor çalışır haldeyken yapılması en doğrusu olacaktır. Avans ayarı yapılması için avas ayar tabancası kullanılır. Daha az tercih edilen bir tercih de motorun dinlenmesidir. Krank kasnağı, eksantrik kapağı ve buji tabancası kullanılır. Araç sahipleri avans ayarını kendileri yapamaz. İşlem zor ve karmaşık olabilir. Peki ama avans ayarını kim yapar? Avans ayarı, servis ve motor ustaları yapar. Araç sağlığı için en doğrusu bunların dışında olan hiçbir yere yaptırmamaktır. Avans ayarı yapılacak aracınız başlangıçta aşağıdaki seviyelerden geçerler:

 • Çalışma sıcaklığına ulaşması gereken motor çalıştırılır. Platin ayarı ve rölanti devir ayararı yapılır. Platin ayarı nedir sorusunun en kısa tanımıyla alt yay mekanizmasındaki yayın çıkarılarak ayarının yapılmasıdır. “Distibütör ayarı nasıl yapılır?” derseniz Distribütör ayarı için distribütördeki vakum avans bağlantısı çıkarılır.
 • Katalog değeri baz alınarak krank kasnağı veya volan üzerinde başlangıç avas değerleri bulunur. Değerler kaybedilmemek için herhangi beyaz bir şeyle işaretlenir. Bu sırada motor rölantidedir. Özellikle motorda rölanti devrinin yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Avans işaretine avans tabancasının ışığı tutulur. Tabancanın ışığının yandığı an ve işaretler birbirine denk olmalıdır.
 • Karşılamama durumu mevcutsa tespit cıvatası gevşetilir. Distribütör gövdesinin çevrilmesi ile işaretin ve ışığın denk olması sağlanır.
 • Son kontrol için motora anı gaz verilerek devrinin yükselmesi sağlanır, ardından devrinin düşmesi için beklenir. Rölanti devrine düştüğünde ışık ve işaret denk düşüyor mu diye kontrol edilir. Eğer denk düşüyorsa ayar normale dönmüştür. Bu işlemler bittiğinde distribütör vakum avans borusu geri takılır.

Yanmalı ve dört motorlu araçların tümünde avans ayarı bu yolla yapılmaktadır. Bu ayarları kendiniz yapmaya çalışmamalısınız. Elinizde avans tabancası gibi cihazlar bulunsa da küçük hatalar sebebiyle rektifiye olması gereken durumlar yaratabilirsiniz. En doğrusu servis veya motor ustası tarafından bu işlemlerin gerçekleşmesidir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat