Araçlarda Egr valfi nedir ? Egr arızasında neler yapılmalı ?

Araçlarda Egr valfi nedir ? Egr arızasında neler yapılmalı ?

 

EGR Valfi Nedir ; Travers gibi aracın en önemli parçalarından biridir. EGR Valfinde oluşan bir arıza başta aracın çalışmaması gibi bir çok soruna sebep olmaktadır.

EGR valfi  Exhaust Gas Recirculation kelimesinin kısaltılması olan ve egzoz gaz devridaimi yapan parçadır. Tüm içten yanmalı motorlarda bulunan EGR Valfi  devridaim işlemi sayesinde aracın daha çevreci çalışmasına yardımcı olmaktadır. EGR Valfi içerisinde silindirler bulunur. Buradan geçen yanmış egzoz gazı (ortalama %6 ile %10u ) motora giren temiz hava ile karışmaktadır. Bu sayede de araçtaki fazla oksijen miktarı azalmaktadır. Gerekli olan seviyeye inmesi sağlanır.

EGR valfi anlaşılacağı üzere bir emisyon sistemidir. Araçtaki döngünün sağlanması ve oksijen miktarının azalması ile yanıcılık ortadan kalkar. Oksijen gazının fazla olması ve ateşleme sistemini doğru çalışmaması gibi bir durumda  yanıcı bir gaz halini alır. Bunun engellemek de EGR valfi kullanılmasına EGR valfin doğru çalışmasına bağlıdır. Bu noktada motor temiz hava ile karışacak olan gaz miktarını belirlemektedir. Son Teknolojik gelişmeler sayesinde EGR valfinin kontrolü elektrik temelinden yapılmaktadır.

EGR Valfi Nedir, Nasıl Çalışır ?

EGR valfinin çalışması için öncelikle motor kontrol ünitesi EGR valfinin açılması için komut verir. Bunu yaparken de Motor düşük yük durumunda olması gereklidir. Komutla valf açılır ve bir miktar egzoz gazı emme manifoldu içerisinden geçer. Daha sonra silindirlerin içerisindeki nitrik asit ve azot oksit gibi zararlı gazların yanması sağlanır ve zararlı gazların silindirden atılması gerçekleşir. Ve bir sirkülasyon meydana gelir.

Zararlı gazların büyük bir kısmı EGR valfi içerisine doğru döner.  Ara soğutucularla egzoz gazlarının sıcaklığı düşürülür. Bu egzoz gazları EGR valfinin izin verdiği ölçüde emme manifoldu ile taze havaya karışır. Çok fazla miktarda oksijen bulunduğu durumlarda ise egzoz gazının devir daimini gerçekleşmez. Bunun nedeni de motorun tam yükte çalışıyor olmasıdır.

EGR Valfi Sirkülasyonu 

Egzoz gazlarının tekrar yanması sebebiyle oluşan sirkülasyonun da sürekli hale gelmesiyle egzoz gazlarının emisyon değerleri düşecektir. Yanma sıcaklığı bu sirkülasyon sırasında düşer, egzoz gazlarının tekrar yanması ile de verimi yükselir. Verimdeki miktarın artması araç yakıt üretimine olumlu yansır. Yanma sıcaklığının düşmesi halinde de motor daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. EGR valfi  her zaman önemli parçalardan biridir. Bu yüzden sirkülasyonun temiz bir şekilde devam etmesini sağlamak gerekmektedir.

Egr valfi nedir
Egr valfi nedir

EGR Arızası Nasıl Anlaşılır ? 

EGR arızasının sebepleri arasında valfin zamanla aşınması ilk sıradadır.  Egzoz gazı nedeniyle içinde biriken kurumlar performansın düşmesine neden olur. EGR valfi temizliği yapılması gerekir.

EGR valfi kirlendiğinde

  • Motor ya titreşimli çalışır ya da hiç çalışmaz.
  • Yakıt tüketiminde artış meydana gelir.
  • Egzozdan atılan duman rengi gittikçe siyah renginde oluşur. Ayrıca çekiş düşüklüğü de gerçekleşir.
  • Ayağın gaz pedalından çekildiğinde arabada tekleme görülebilir.

EGR valfi temizliği yapılırken  hatta sökümü ve tekrar takma işlemleri esnasında araçta gerçekten sorunlar oluşmaması için bir oto servisinde yaptırmak en doğru yoldur. Çünkü EGR valfini söküp takmak için özel araçlar kullanılmaktadır.

EGR valfi  doğru bir şekilde söküldükten sonra ufak bir fırça yardımıyla valfteki kurumlar temizlenir. Fırçalama işleminden sonra da özel sıvılar içerisine konur. EGR valfinin kurumdan temizlenmesi bu sayede yapılmış olur ve motora doğru ve güvenli şekilde takılır.

EGR Valfi Çeşitleri

EGR valfi vakumlu, selenoid ve elektronik olmak üzere 3 çeşittir. Kısaca bu çeşitleri açıklayalım.
Vakumlu EGR Valfi: Genellikle eski model araçlarda yer alan valf çeşididir. Vakum düzeneği şeklinde çalışmaktadır. Vakum pompası silindir kapağında yer alan milden hareketlenerek çalışır. Ancak günümüz teknolojisi ile neredeyse hiç kullanılmamaktadır.

Selenoid EGR Valfi: Az kullanılan yöntem olan Selenoid EGR valfi bobin yardımı ile çalışır. Bu valf sayesinde gaz geçiş kanalı açılıp kapatılır. Araç içerisinde emme manifoldu vakumu yardımıyla dizel araçlarda ise vakum pompası ile etki ettirilmektedir.

Selenoid EGR valfi diyaframlı vakum tüpüne etki ederek bobin yardımı ile  de valf açılıp kapanır.
Elektronik EGR Valfi: Günümüz teknolojisi ile oluşturulan Elektronik EGR valf sistemi son model araçlarda sıkça görülmektedir. Elektronik EGR valfinin kontrolünü motor bilgisayarı gerçekleştirmektedir. Sensörler aracılığıyla  veri alışverişi yapılır ve valf konumu ayarlanır. Böylece en iyi emisyon performansı gerçekleştirilir.

EGR Valfi Fiyatı

Araç marka ve modeline göre her yedek parçada olabileceği gibi EGR valfinde fiyat farklılıkları söz konusu olabilmektedir. Bunun nedeni valfin motor bölgesinde yer almasıdır. Kesin bir fiyat verilemese de valf fiyatları 500-3.000TL arasındadır diyebiliriz.

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat