Araçlarda asr nedir, asr sistemi ne işe yarar ?

Araçlarda asr nedir, asr sistemi ne işe yarar ?

Asr nedir ? Anti Patinaj Sisteminin (Anti Schlupf Regelung) baş harflerinden oluşan asr sistemi araçlarda konfor ve güvenli bir sürüş için geliştirilen sistemlerin başında geliyor diyebiliriz.

Asr nedir ?

Asr sisteminin bilinen bir diğer adı ise çekiş kontrol sistemi olarak bilinmektedir. Son yıllarda tüm otomobillerde yer alan ASR fren sistemi, otomobilin kalkışı esnasında patinaj yapmasına engel olmaktadır. Böylece sürücülere daha güvenli ve kolay sürüş deneyimi sağlanmış olur. Bunun sebebi ise eğer araç patinaj yaparak kalkıyorsa daha yavaş kalkmasıdır.

Asr ne demek sorusunu cevapladıktan sonra çalışma sistemini de açıklayamaya çalışalım.

Asr Sistemi Nasıl Çalışır ?

ASR sistemi ABS ile birlikte hareket ederek artı bir güvenlik olarak karşımıza çıkıyor. Tekerleklerin çekiş kaybını önleyen ASR sistemi hızlı kalkışlarda arabaların patinaj çekmesi problemini ortadan kaldırmak için tasarlanmış olması olumsuz hava koşullarında ve ıslak zeminlerde devreye girip güvenli ve konforlu sürüşler için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

ASR sisteminin en büyük faydalarından birisi belki de ilki ani kalkış yapmak zorunda olduğumuz durumlarda mesela yoğun trafik esnasında dur kalk yapma mecburiyeti olduğunda devreye girmesiyle rahat bir sürüş yapılmasını sağlayacaktır.
ASR sisteminin çalışması aracın patinaj yapacağını algılar ve hidroliğini devreye sokar. Bu sayede tekerleklere fren uygulanmaktadır. Sistem ayrıca yakıt enjektörüne de etki ederek motor gücünde azalma sağlamaktadır. Böylece aracın kalkış esnasında patinaj yapması engellenir. ASR sisteminin çalışması bu şekilde gerçekleşmektedir. Tekerleklerin normal çekiş gücüne ulaşması ile de  sistem normal haline geri dönmektedir.

Araba ikaz göstergeleri ve işaretleri anlamları (Resimli tam liste)

ASR sistemi ve diğer

ASR sistemi araçta farklı bazı sistemlerle birlikte çalışmaktadır. Bunları sıralayacak olursak :

Teker hız algılayıcısı:
Teker hız algılayıcısı,  Tekerleklerin üzerinde bulunan ve dönüş hızlarını algılayan sistem sayesinde ASR sistemi hangi tekerleklerin patinaj yaptığını belirlemektedir Daha sonra da çalışma sırası ABS’dir.
ABS:
ABS sistemi her tekerleğin fren basıncını kontrol eden  valf isimli mekanizmaya sahiptir. Teker hız algılayıcısından  sonra ABS patinaja giren tekerleğe fren uygulamaktadır.
ECU:
Asr sisteminin bir anlamda beyni olan ECU tekerleklerden gelen bilginin toplandığı alana verilen isimdir. Patinaj sırasında gelen sinyallere verilecek karşılığı burası belirler.  Bunların gerçekleşmesi esnasında birlikte hareket eden dört parça vardır.
1.  Yakıt kısma valfi: Yakıtı gerekli ölçüde kısan
2. Ateşleme tertibatı, Motordaki ateşlemeyi azaltarak hızı düşürür.
3. Yakıt enjektörü, motora yakıtın daha az gitmesine ve hızın azalmasını sağlar.
4. Gaz pedal sensörü,  motor hızını düşürmek için gaz pedalının yaptığı baskıyı azaltır.
ASR Sistemi Nedir
 kaynak:volan.si  ASR Nedir ? 

ASR fren sistemi faydaları nelerdir?

  • En önemli işlevi tabi ki araçtakilerin Sürücü ve yolcuların can güvenliğini sağlamasıdır.
  • Virajlı yollarda savrulmaya engel olur.
  • Toprak veya kaygan zeminlerde daha güvenli sürüş gerçekleşmesini sağlar. Daha kolay kalkış imkanı sunar.
  • Lastikler başta olmak üzere aks, debriyaj balatası ve şanzıman gibi parçaların ömrünün uzatır.
  • Aracın kalkış hızını artırır.

Arabada motor karter nedir ne işe yarar ?

ASR arızası nasıl anlaşılır?

Arabalardaki çekiş kontrol sistemi arızası ASR ışığını kontrol edilerek anlaşılabilmektedir. 

ASR ışığı yandığında çekiş kontrol sistemi devrede demektir. ASR ışığının yanıp ardından sönmesi arıza olduğunu göstermez. Fakat tekerlek hız sensörlerinde arıza olduğunda ASR ışığı sürekli açık konuma geçmektedir.

Normal sürüş esnasında ASR ışığı yanar ise , hız sensörleri kablolarındaki bir arızayı işaret ediyor olabilir. Bazı araçlar bu durumda ‘ASR Kapalı’ uyarısı vermektedir.

ASR ışığının yanmasına sebep olan başka durumlar ise su hasarı veya elektronik arızalardır. Bu yüzden ASR ışığı sürekli yanıp konumdaysa sürüş yapmamak gerekir.

Lütfen Asr nedir ve diğer yazılar hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Keyifli sürüşler dileriz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat