Aracınızın Aküsü Biterse Ne Yapılır? Akü Fiyatları

Aracınızın Aküsü Biterse Ne Yapılır? Akü Fiyatları

Farklı sebeplerle meydana gelebilecek, seyahat esnasında arabanızın yolda kalması sanırım her sürücünün korkulu rüyasıdır. Aracın yolda kalmasına sebep olabilecek nedenlerin başında akü arızaları gelmektedir. Bu yüzden sizler için bu makalede Akü mü bitti? Akünün bitmesi nasıl anlaşılır? sorularına cevap aramak istedik.

Akü Nedir

Öncelikle Akü Nedir sorusuna cevap vermek gerekir, Akü ne basit tanımı ile aracınızın kullandığı elektrik enerjisini üreten parçadır. Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depolar ve ihtiyaç halinde bu enerjiyi yeniden elektrik enerjisine çevirerek gerekli parçalara iletir. Akü, aracın çalışması ve hareket edebilmesi için motoru çalıştıracak yüksek akımı üretir. Motor çalışırken voltaj ve amperaj dengelemesini yaparak aracın zarar görmesini engeller. Bu görevlerinin yanı sıra aracın radyo, kalorifer ve araç içi lambaları gibi elektriğe ihtiyaç duyan kısımlarının çalışmasını sağlar.

Akü Görseli 2

Akü Şarjı Neden Biter?

Araç Aküleri, kendi kendini şarj edebilme özelliğine sahiptir. Aküler kendini şarj etme işlemini araç çalışırken tamamlar ve böylece beklenmedik anda bitme ihtimali azalır. Ancak bazı durumlarda akü boşalmaya başlar. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi olumsuz hava koşullarıdır. Yüksek sıcak havalarda özellikle akülerin daha fazla enerji harcadıkları bilinmektedir. Düşük hava sıcaklıklarında ise sürekli olarak çalışan ısıtıcı ve silecekler akünün daha fazla kullanılmasına sebep olur. Üstelik düşük hava sıcaklıkları akünün donma riskini de artırır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde sıklıkla yapılan “dur-kalk” hareketi de akünün deşarj olmasını hızlandırır.

Özellikle kış aylarında kalorifer ve ayna rezistansları gibi aracın elektrikle çalışan kısımları daha çok kullanıldığı için bu kötü sürprizle karşılaşma ihtimaliniz artabilir. Araç çalışmıyorken havalandırma, radyo ve araç içi lambaların açık bırakılması da bu süreci hızlandıran diğer faktörlerdir. Aracın uzun süre kullanılmaması, aküyü şarj etmekle görevli alternatörün yetersiz olması, akünün olması gerektiğinden küçük yani araç ile uyumsuz olması da akünün daha hızlı boşalmasına sebep olur. Bütün bunlara ek olarak bir akünün ortalama ömrünün beş sene olduğunu ve beş sene sonunda deşarj olabileceğini hatırlatmakta da fayda var.

Akü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Akünün bittiğini anlamının en kolay yolu, kontağı çevirdiğinizde marş motorunun çalışmaması olarak bilinir. Benzer şekilde aracınızda bulunan radyo gibi elektriğe ihtiyaç duyan aksamların çalışmaması akü problemlerine işaret edebilir.

Akünün bittiğine dair aslında çok daha net bir cevap bulmak mümkün. Çünkü bazı akü modelleri bittiğinde üzerinde siyah uyarı ışığı göstermektedir. Akü problemi yok ise aynı ışık yeşil olarak yanar.

Akünüz Bitince Ne Yapılır?

Akü bittiğinde aracınızı tekrar çalıştırmak için en pratik ve sağlıklı yol, bir başka araçtan akü takviyesi yapmak olacaktır. Akü takviyesi yapmak için bir akü takviye kablosuna yani bir aktarma kablosuna sahip olmanız gerekir. Eğer bu kabloya sahipseniz aşağıda sıraladığımız adımları takip ederek aracınızı tekrar çalıştırabilirsiniz.

  • Öncelikle başka bir araç ile yanınıza gelebilecek bir arkadaşınızdan veya yoldan geçen bir araçtan yardım isteyin.
  • Araçları karşılıklı olarak getirin ve Akülere ulaşmak için kaput kapağını açın
  • Takviye kablosunun artı ucu ile akülerin artı kutbunu, kablonun eksi ucu ile de akülerin eksi kutbunu bağlayın.
  • İlk olarak akım çekilecek olan yani aküsünde problem olmayan aracı çalıştırın. Aracı bir süre rölantide bekletin ve daha sonra ara ara gaza basarak aracın devrini yükseltin.
  • Daha sonra kendi aracınızı çalıştırmayı deneyin. Aracınız çalışırsa akım gelmeye başlamış demektir. Eğer aracınız çalışmazsa bir süre daha şarj olmasını bekleyin.
  • Takviye işlemi tamamlandıktan sonra aracınızı kesinlikle stop ettirmeyin. Bir süre aracınızı çalıştırmaya devam edin ki akü kendisini şarj edebilsin

Takviye sırasında kabloların bir dereceye kadar ısınması normaldir. Ancak bazen plastikler erimeye başlayabilir ve yangın riski ortaya çıkabilir. Bu gibi tehlike arz eden durumların önüne geçmek amacıyla ucuz kablo almaktan kaçının ve takviye işlemi sırasında mutlaka bir yangın söndürme tüpünü hazır bulundurun. Özellikle otomatik arabada akü biterse aracı halk arasındaki tabiriyle “vurdurarak”, yani ittirerek çalıştırmak araca oldukça zarar verir. Bu yöntemi uygulamaktan kaçının.

Akü Fiyatları

Araba aküsü fiyatları, 1 Eylül 2022 tarihinde bir e-ticaret sitesine baktığımızda, 800 TL ile 4.000 TL arasında değişiklik gösterir. Ömrü dolan akünüzü, aracınıza ve bütçenize en uygun modeli seçerek değiştirebilirsiniz. Akü aracın önemli bir parçasıdır ve mutlaka aracınıza uygun olarak seçilmelidir.

Mutlu 12 Volt 72 Amper SFB Akü ( Üretim Yılı: 2021 )1.429,00 TL
Mutlu 12V 55 Ah 450A Mutlu Akü (DAR TİP)1.536,00 TL
Mutlu 12V 60Ah SFB 540 CCA Akü ( Üretim Yılı: 2022 )1.129,90 TL
Mutlu Akü 12V 150A2.742,86 TL
Yiğit Akü 12 V 80 Amper Agm Start&stop Akü ( Üretim Yılı: 2022 )2.709,90 TL
Yiğit Akü 12 V 60 Ah 540 A En Akü Üretim Yılı: 20221.124,90 TL
İnci Akü 12 Volt 72 Amper 700 EN Formul A Taurus ( Üretim Yılı: 2022 ) (6 Ay Yol Yardım Hediyeli)1.040,00 TL
İnci Akü 12V 72AH 680A Cca Efb Pantera Start-Stop Akü ( Üretim Yılı: 2022 )1.365,90 TL
Akü Görseli 3

Akü Testi Nedir?

Senede en azından iki defa akü testi yaparak akünün beklenmedik bir anda bitmesi gibi olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz. Bir voltaj ölçüm cihazı yardımıyla akünün voltaj değerini ölçerek şarj durumu hakkında bilgi sahibi olursunuz. Şarjı tam olan bir akünün voltaj değeri 12,6 volt veya üzeri olarak ölçülmelidir. Ölçümleriniz bundan daha düşük bir değeri gösteriyorsa akünüzü şarj etmeniz daha iyi olabilir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat