Aracın yağ yakması ne anlama gelir? Yağ yakmaya kesin çözüm

Aracın yağ yakması ne anlama gelir? Yağ yakmaya kesin çözüm

Aracın yağ yakması hakkında her şey: Motor yağı otomobillerimiz için en önemli öğedir desek yanlış olmaz. Motor yağı tabiri caizse arabanın beyni olan motorun tam randımanlı çalışması için son derece gereklidir. Motor parçalarının birbirine sürtünmesi önleyen, aşınmasının önüne geçen motor yağı seviyesinin azalması otomobiller için önemli sorunların meydana gelebileceğinin habercisidir.

Motor Yağ Yakması Nedir?

Motor yağının pistonların üst kısmında yer alan hava ve yakıta karışması olayına motor yağ yakması adı verilir.  Motorun bir nevi koruyucusu olan motor yağının yakıt ile havanın birleştiği odaya karışması ile oluşan yağ yakmanın başlıca sebepleri nelerdir?

Araba neden yağ eksiltir?

Motor yağ yakması neden olur? diye baktığımızda şu sebepler karşımıza çıkmaktadır.
  • Motor yağ yakmasının en önemli sebebi pistonların ucundaki segmanların gevşemesi sonucunda yağın pistonların üstüne çıkmasıdır.
  • Emme subapların zarar görmesi halinde de motor yağı yanma odasına sızabilmektedir.
  • Motor yağ seviyesinin azalması da motor parçalarının aşınmasına neden olacağından yağ ilave edilse bile aşınma neticesinde motora yağ sızar. Pistonların yağ sızdırmamasına çok dikkat edilmelidir.
  • Otomobilin uzun süre yüksek devirde çalışıyor olması segmanları işleyişini etkiler ve bu durumda yağ sızması meydana gelebilmektedir. Sonucunda da Aracın yağ yakması kaçınılmaz olur.

Motorun yağ yakma belirtileri nelerdir?

  • Motorun yağ yakmasını haber veren en basit yöntem egzozdan çıkan duman rengidir. Eğer bu renk mavi veya griye yakın ise motor yağ yakıyor diyebiliriz.
  • Bir diğer gösterge ise motor kapağının açılması ile birlikte dışarı hava vermesidir. Motor üflemesi olarak bilinen bu olay aracın sıcak olduğunda meydana gelmektedir.
  • Aracın çalışmadığı zamanda yağ çubuğu ile seviyesi ölçüldüğünde ideal seviyeyi gösteren işaretin altında olması  motordaki yağ eksilmesini gösteriyor demektir.

Aracın ne kadar yağ yakması normal?

Genel olarak bakımı düzenli bir şekilde gerçekleştirilen araçların motorlarının 3000 km’de 1 litre yağ eksiltmesini normal olarak görülmektedir. Uzmanlar 10.000 km’de yağın 1/4 ‘nün eksilmesini doğal olarak karşılamaktadırlar. Yağ eksiltmesini engellemek için bu oranlarına dikkat etmek gerekmektedir. 
Aracın yağ yakması
Aracın yağ yakması önem gösterilmesi gereken bir arızadır.

Aracın yağ yakmasına önlem nasıl alınır?

Arabanın yağ yakması tespit edildiğinde yapılması gereken işin ehline başvurmak yani yetkili servise gitmektir. Motor yağ yakması tamiri her sürücünün yapabileceği bir işlem değildir. Bundan dolayı bir usta tarafından kontrol edilmesi şarttır. Aracın motor yağı eksik olursa ne olur diye düşünmek son derece yanlıştır.

Yağ yakmanın, yağın kendisinden değil, parçaların aşınmasıyla yağın başka bölüme sızmasıyla meydana geldiğini açıkladık. Bundan dolayı yağ yakmayı önleyen katkı maddelerini kullanmak genellikle işe yaramaz.

Olması gereken motor yağını belirli aralıklarla kontrol etmek ve arabayı yüksek devirlerde kullanmamak öncelikli tedbirlerdir diyebiliriz . Motor yağının kontrol etme süresi her araca ve modele göre değişmektedir. Bundan dolayı aracın kılavuzundaki uyarıları dikkate almak gerekir.
Bu kontrollerin yapılması ve önlemlerin alınması  ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlarla karşılaşmamak adına çok önemlidir. Diğer bir not ise piston ve motor parçalarının aşınması ile ortaya çıkacak masraf motor yağ yakma sorunun zararları arasındadır.

Düzenli bakım yaptırmak otomobillerimizi uzun yıllar boyunca sorun yaşamadan kullanmanın en önemli noktasıdır. Periyodik bakımlarda özellikle motor yağının kontrolü yapılmakta olduğunu hatırlatalım. Bu yüzden

Oto periyodik bakım nedir, ne sıklıkla yapılır? (Tam bakım listesi) başlıklı yazımızı okumanızda fayda var.

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat