Aracımda Hangi Motor Yağını Kullanmalıyım Arabaya Farklı Yağ Konarsa Ne Olur?

Aracımda Hangi Motor Yağını Kullanmalıyım Arabaya Farklı Yağ Konarsa Ne Olur?

Bu makalemizde sizlere Aracımda Hangi Motor Yağını Kullanmalıyım tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Aracımda Hangi Motor Yağını Kullanmalıyım Arabaya Farklı Yağ Konarsa Ne Olur? gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Motor yağı enstrumanların ihtiyaçları içinde ilk sırada yer alan katkı maddelerindendir. Aracınız 3 şey olmadan asla çalışmaz yakıt ve motor soğutma suyunun haricinde bunlardan biri de motor yağıdır. Bu yazımızda sizlere aracınızda kullanacağınız motor yağları hakkında data vereceğiz bunun yanı sıra en iyi motor yağı markaları ve yanlış motor yağı kullanımı mevzularına da değineceğiz.

Aracınızda hangi yağı kullanacağınızı siz yada yağcı belirlemez aracınızda kullanmanız gereken yağ kalınlığı arabanızın kullanım kılavuzunda yazar bunun yanı sıra büyük yağ firmalarının sitelerinde ve internette bir çok sayfada yazmaktadır. Sizin karar vereceğiniz tek kısım yağı nereden alacağınız ve hangi marka yağ kullanacağınız kısmıdır.

YANLIŞ MOTOR YAĞI KULLANILIRSA NE OLUR ?

Aracınızda yanlış motor yağı kullanmak ciddi problemler doğurabilecek bir durumdur. Bir ihtimal ilk çalışma anında bir şey hissedilmeyebilir fakat ilerleyen süreçte ne olursa olsun kendini gösterecektir.

Yanlış motor yağı kullanmak şöyledir aracınızda kullanmanız ihtiyaç duyulan yağ 10W40 motor yağı olması gerekirken sizin 20W50 kullanmanız yada gene 10W40 kullanmanız gerekirken 5W30 kullanmanızdır. Aracınıza ince motor yağı yada olması gerekenden daha kalın bir motor yağı kullanmamanız gerekir.

KALIN MOTOR YAĞI KULLANILIRSA NE OLUR ?

Aracınızda olması gerekenden daha kalın bir motor yağı kullanırsanız bu sizin bütçenizi yorduğu gibi arabayı da yoracaktır. Motor içinde yer alan parçalar yağ kalınca olduğundan çalışmakta zorlanacak ve şu sebeple hem aracınızın yakıtı artacaktır hem de motor ömrü kısalacaktır.

İNCE MOTOR YAĞI KULLANILIRSA NE OLUR ?

Arabanızda olması gerekenden daha ince motor yağı kullanırsanız eğer bu durumda aracınızın motor içinde parçaları çalışmakta zorlanmaz fakat olması gerekenden daha ince bir yağ kullandığınız için bu parçalar tam olarak yağlanmaz ve bu şekilde aracınızı kullanmaya devam ederseniz motoru ciddi anlamda zarar görecektir.

MOTOR YAĞI ÜZERİNDE Kİ RAKAMLAR NEYİ GÖSTERİR ?

Aracınıza kullandığınız motor yağı kutularının üzerinde 5W30 , 10W40 , 20W50 benzer biçimde rakamlar yazmaktadır bunlar nedir diye bir çok birey sormaktadır. Arkadaşlar bu rakamlar motor yağının soğukta ve sıcakta akışkanlık değerlerini göstermektedir.

10W40 motor yağını ele alalım. Başta yer alan 10 sayıı motor yağının soğuklarda ne kadar akışkan bulunduğunu göstermektedir Bu sayı ne kadar düşükse yağ o kadar ince bir halde çalışacaktır. 10 sayıının yanında yer alan W harfi kış demektir. İngilizce kış demek olan Winter kelimesinden gelmiştir ve bu durum motor yağının yaz kış kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Son olarak W harfinin sağında ki 40 sayıı yağın yazları ne kadar akışkan olacağını gösterir bu rakam ne kadar büyükse yağ o kadar kalındır.

Araba İÇİN EN İYİ MOTOR YAĞI MARKASI HANGİSİ ?

Arabalar için o denli çok motor yağı markası var ki say say bitmez lakin bir kaç marka diğerlerinin yanında kendini daha ön plana çıkarmıştır. Aşağıda sırayla yazdığım markalar enstrumanlar için kaliteli ürünler üreten motor yağı markalarıdır. Şahsi kullanımlarımız ve alan kişi yorumları ile hazırlanmış listelerdir.

Motul Motor Yağı

Ligui Moly Motor Yağı

Castrol Motor Yağı

Mobil Motor Yağı

Shell Motor Yağı

Yukarıda yazan markalardan aracınıza uygun yağları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat