Araç Periyodik Bakımı Nedir? Periyodik bakım gecikirse ne olur?

Araç Periyodik Bakımı Nedir? Periyodik bakım gecikirse ne olur?


Periyodik bakım Sadece aracın düzenli bakımı trafikte sürüş güvenliğini sağlayabilir ve araçtan beklenen maksimum performansı sağlayabilir. Bu düzenli bakıma periyodik araç bakımı adı verilir. Uzun vadede, sorunsuz araç kullanımı için kişisel değerlendirmeler, kişisel düşüncelerden daha önemlidir ve düzenli olarak profesyonel destek alınmalıdır.

 Periyodik bakım Profesyonel ve teknik personel tarafından yapılırken, ekipman aşınmasını önleyebilir ve olası arızalara önceden müdahale etme imkanı sağlarken, araç bileşenlerinin işlevlerinin uzun yıllar boyunca kalmasını sağlar. Düzenli periyodik bakım sayesinde, bütçe planını baltalayacak ek maliyetleri önleyebilirsiniz.

Periyodik Bakım Nedir?

Düzenli periyodik bakım, tasarlanan araç için üretici tarafından önerilen, yılda bir kez veya aracın belirli kilometre noktalarında yapılan bakımlardır. Bu tür bakım, araç donanım bileşenlerinin işlevini sürdürmek ve aracın genel performansını en üst düzeyde tutmaktır.

Düzenli olarak yapılırsa motorun ömrünü uzatarak aracın sorunsuz çalışmasına devam etmesine yardımcı olabilir. Düzenli bakımlarda, olası trafik problemlerini önlemek ve güvenli sürüş sağlamak için muayene edilmiş ve olası arızalara yol açacağı tahmin edilen parçaları değiştirin. Başka bir deyişle, düzenli bakım bir güvenlik sistemidir.

Periyodik Bakım Neden Önemlidir?

Düzenli bakım çerçevesinde parçaların belirli bir süre içindeki aşınma oranı ve kullanım ömrü dikkate alınır. Bu süre aşıldığında bileşenin işlevi hızla azalmaya başlar. Düzgün çalışamayan cihazlar, genel işletim sistemi kesintilerine de neden olarak, beklenmeyen ve tehlikeli sorunların ortaya çıkma olasılığını artırır.

Tüm bu bozulmalar sürüş güvenliğini tehdit edecek ve kazalara yol açacaktır. Düzenli bakımlar, trafikte yolcu güvenliğinin sağlanması açısından büyük önem taşır. Geri dönüşü olmayan maddi ve manevi hasar veya kayıpların önüne geçebilmektedir.

Araba Travers Nedir ? Tüm Önemli Detaylar

Parçalarda sorun yaşamamak için kesintisiz bakım, araç aşınma oranını azaltarak olası deformasyonları geciktirme veya önleme imkanı sağlar. Düzenli bakım sayesinde önceden tespit edilebilecek olası arızalar ortadan kaldırılır ve aracın uzun yıllar sorunsuz çalışması ve yüksek performansı sağlanır.

Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

Düzenli araç bakımı, araç arızasına neden olabilecek bileşenleri tespit etmek için ekipmanın gözler ve ekipman aracılığıyla incelenmesi sürecini içerir. Düzenli bakımın kapsamı, bakımın türüne ve bakımın yapıldığı süreye göre değişir.

Standart bakım güvenliğini sağlamak için tüm ekipman kontrol edilmelidir. Halk arasında on bin bakım diye tabir edilen standart düzenli bakımda filtre ve yağ değişimi listeye göre yapılır. Bu durumda yağ, hava, polen ve yakıt filtrelerini ve motor yağını değiştirin. Aynı zamanda araç donanımında bulunan bileşenlerin kapsamlı ve detaylı kontrolü ile sistemin normal çalışması sağlanmaktadır.

periyodik bakım fiyatları 0
periyodik bakım

Periyodik Bakımın Sıklığı Nasıl Olmalı?

Araç periyodik bakım ne zaman yapılır : Normal araç bakımları önleyici tedbir olarak alınıp ayrı olarak yapılsa da uzman teknisyenler tarafından yapılan düzenli bakım takvimi araç sistemini kuran firma tarafından belirlenir.

Düzenli bakım planı araç marka, model ve motor tipine göre üretici firma tarafından belirlenir ve plan araç sahibi ile paylaşılır. Araç servisleri üzerinden de ulaşılabilen bu program sayesinde sürücüler, araçlarının bakım periyodunu takip etme imkanına sahip oluyor.

Periyodik bakım sıklığı araçtan araca değiştiği için oluşturulan standardizasyon da araca özeldir. Her yıl yapılan standart bakımlarda farklı değişkenler göz önünde bulundurularak optimum zaman aralığı belirlenir. Bu nedenle kişisel aracın kilometresi hesaplanarak önleyici bakım süresi hesaplanır.

Bu dönemde benzinli araçlar 10.000 ile 15.000 kilometre arasında, dizel araçlar ise 15.000 kilometre olarak belirlendi.

Periyodik bakım gecikirse ne olur?

Düzenli araç bakımlarının kesintiye uğraması olası arızalara karşı önlem alma fırsatını engelleyecek ve beklenmedik trafik sorunları kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır. Sürüş güvenliğine yönelik bu tür hasarlar aracın genel işletim sisteminin bozulmasına ve ileride kazalara neden olabilir.

Maddi ve manevi kayıplardan kaçınmak ve aracın maksimum performansını uzun süre korumak için düzenli bakımların zamanında yapılması önemlidir.

Rot ayarı nedir, Rot ayarı neden yapılır?

Aracınızın periyodik bakımını yaptırmak sadece sizin güvenliğinizi değil, trafikteki bütün insanların can güvenliğini kapsar. Her şahıs aracının periyodik bakımını geciktirmeden zamanında yaptırmalıdır.

 

1000 km bakımı geçerse ne olur? Örneğin bakım 1000 km de aracınızı bakıma sokmayı ihmal ederseniz değişmeyen yağ zaman içerisinde fonksiyonunu kaybederek motorunuza zarar vermeye başlayacaktır. Bu da aracınızın motorunda yanma meydana getirebileceği için gereksiz bir masraf ve kullanım ömründe kısalmaya sebep olabilecektir.
Benzinli araba kaç km de bakıma girer? Benzinle çalışan otomobiller, her 15.000 km’de, araç bakıma girmesi tavsiye edilir.  Hibrit olanlar için de 15.000 kilometre ya da onun yerine yılda bir kez olmak üzere düzenli bakıma girmesi gereklidir.  Dizel araçlarda ise bu ortalama 10.000 km dir.
Lütfen yazımızla alakalı düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Keyifli sürüşler.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat